Az Európai Unió tagországai között Spanyolország azok közé tartozik, akik a legerőteljesebben támogatják Szerbia eurointegrációs törekvéseit. A két ország közötti jó kapcsolat bizonyítéka, hogy a spanyol parlament delegációja tavaly szeptemberben, a parlament elnöke pedig idén februárban tette tiszteletét Belgrádban. Többek között mindezek folytatásaként a Szerbiai Képviselőház integrációs és külügyi bizottságainak közös delegációja az elmúlt héten, szerdán és csütörtökön vendégeskedett a spanyol parlamentben.
A madridi tárgyalássorozat – többek között a spanyol parlament külügyi bizottságával, az európai ügyi bizottsággal és a Külügyminisztérium két vezető tisztségviselőjével, akik a nyugat-balkáni térséggel, valamint az uniós ügyekkel foglalkoznak – már csak abból a szempontból is fontos volt, hogy július 30-ig Spanyolország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztjét, így nagy befolyással van arra, hogy a különböző uniós fórumokon mi történik, mi kerül napirendre, ecsetelte a Magyar Szónak Varga László, a Szerbiai Képviselőház integrációs bizottságának elnöke. A két bizottság képviselői szóltak Szerbia társulási folyamatának és tagfelvételi kérelmének sorsáról, valamint Koszovó kérdéséről is.
– Az Európai Unióban korábban volt egy megállapodás, miszerint csak akkor kezdődik meg a stabilizációs és társulási megállapodás ratifikációja, ha azzal minden ország egyetért, azonban Spanyolország április 19-én ratifikálta azt. Ennek a pozitív nyomásgyakorlásnak a folytatása vélhetőleg június 14-én lesz az Európai Unió külügyminisztereinek ülésén, ahol Spanyolország napirendre szeretné tűzni Szerbia kérését, méghozzá a ratifikációs folyamat formális jóváhagyásának kérdését és a tagjelölti kérelmünket is – mondta Varga László.
Szavai szerint annak az esélye, hogy a tagjelölti kérelem napirendre kerüljön, nagyon kicsi, viszont valószínű, hogy a külügyminiszterek tárgyalni fognak a ratifikációs folyamat elindításáról. Hogy mekkora esély van erre, a spanyol diplomácia sem akart jóslatokba bocsátkozni, azonban kiemelték, hogy mindez kizárólag a hágai főügyész soron következő jelentésétől függ. A főügyész egyébként június végén fog az ENSZ-ben jelentést tenni, de ezt megelőzően egy információs ülésen tájékoztatni fogja az Unió külügyminisztereit.
– Koszovóval kapcsolatban megjegyezték, hogy Spanyolország teljes mértékben támogatja Szerbia területi integritását, és nem is fogják elismerni Koszovó függetlenségét. Azonban megítélésük szerint Szerbia túlontúl sok energiát fecsérel el arra a küzdelemre, amelyet Koszovóval kapcsolatban folytat és sokkal hasznosabb lenne, ha ennek az energiának egy jelentős részét az uniós csatlakozási folyamatra koncentrálná – számolt be az integrációs bizottság vezetője.
A szerb delegáció ugyanakkor beszélt az elmúlt időszakban meghozott legfontosabb jogszabályokról, valamint a Srebrenica-határozatról is, amely a spanyol parlament szerint igen fontos meggyőző fegyver azon országoknak, amelyek még bizalmatlanok Szerbiával szemben.
