Heteken át tartó feszültség, az észak-koszovói szerbek tiltakozásai, barikádjai és a koszovói különleges rendőri egységek beavatkozásai által meghatározott időszak, majd az Aleksandar Vučić államfő és Albin Kurti koszovói kormányfő közötti újabb brüsszeli egyeztetés utáni csendet követően a hétvégén a közösségi médiában arról számolt be Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott, hogy sikerült megállapodásra jutniuk a feleknek a zavart keltő kérdést illetően.
Mint ismeretes, a koszovói kormány döntése értelmében a déli tartomány területén nem ismerték volna el szeptembertől a szerbiai okmányokat, hanem azok mellé az adminisztratív átkelők átlépése során ideiglenes koszovói dokumentumokat állítottak volna ki, amelyekkel a szerbiai polgárok – így a koszovói állampolgársággal nem rendelkező észak-koszovói szerbek is – igazolhatták volna kilétüket a tartomány területén. Borell azt közölte, hogy Pristina ígéretet tett, eláll ennek az intézkedésnek az alkalmazásától, és továbbra is átlépheti minden szerbiai polgár saját igazolványával az adminisztratív átkelőket, cserébe pedig Szerbia is elfogadta, hogy felhagyjon a hasonló bánásmóddal a koszovói okmányokkal rendelkezők esetében, vagyis a továbbiakban nem állít ki szerbiai ideiglenes papírokat a koszovói igazolványok mellé a szerb határ átlépése során. Borell a Twitteren közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, a koszovói szerbek, ahogyan minden más polgár is, szabadon utazhatnak a továbbiakban is Koszovó és Szerbia között személyi igazolvány felmutatásával – az Európai Unió erről kapott garanciákat Albin Kurtitól. Hozzátette, hogy ez egy európai megoldásnak számít, majd gratulált mindkét vezetőnek ahhoz, hogy megvalósították a kompromisszumot.
IDEGENNÉ VÁLTAK VOLNA
A megállapodást kommentálva tegnap Petar Petković, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője azokra a kijelentésekre reagálva, melyek szerint Szerbia tulajdonképpen elismeri déli tartományának az államiságát azzal, hogy elfogadja annak igazolványait, kijelentette, szó sincs erről, a szerb álláspont semmit sem változott a koszovói függetlenség elutasítása kapcsán, sőt, éppen ellenkezőleg, meggátoltak egy, a koszovói szerbek számára meglehetősen kellemetlen döntést azzal, hogy elfogadták a pristinai dokumentumokat. Mint pontosította, a koszovói albán fél szándéka voltaképpen az volt, hogy a koszovói állampolgársággal nem rendelkező szerbek esetében kilencvennapos ott-tartózkodást rendeljen el az ideiglenes iratok kiadása révén, vagy pedig vízumkényszert vezessen be esetükben. A koszovói szerbek így voltaképpen idegenekké váltak volna saját szülőföldjükön, s a brüsszeli megállapodásnak sikerült éppen ezt az elfogadhatatlan helyzetet elkerülnie – magyarázta Petković. Mint mondta, a feszültség most csillapodott, a gyerekek nyugodtan elindulhatnak az oktatási intézményekbe szeptember 1-jén, a másik égető kérdésnek, a rendszámtáblák ügyének azonban továbbra is rendezésre van szüksége.
EGY KRÍZISHELYZETTEL KEVESEBB
Mint ismeretes, augusztus 1-jén Pristina életbe akarta léptetni a szerb rendszámtáblák el nem ismerésének politikáját is, az EU azonban kieszközölte, hogy további három hónapra halassza el a döntés alkalmazását. Novemberig tehát megoldást kell találni, addig a szerbiai gépkocsik továbbra is úgy juthatnak be Koszovóba, hogy az adminisztratív átkelőn matricákkal ragasztják le, takarják el a szerbiai állami jelzéseket a táblákon.
A rendszámtáblák kérdésével kapcsolatban Borell tegnap az osztrák ORF közszolgálati médiának nyilatkozva elmondta, meggyőződése, hogy ebben a témában is meg lehet találni a megfelelő megoldást. Mint fogalmazott, rendkívül pozitív az, ami a határátlépés kapcsán történt, voltaképpen egy lehetséges krízishelyzetet, konfliktust sikerült megelőzni, ami szeptember 1-jén törhetett volna ki.
KÉSZÜLTSÉGBEN MARAD A KFOR
Az okmányokkal kapcsolatos megállapodásról szólva Jens Stoltenberg NATO-főtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos lépésről van szó, majd arra bátorította a szerb köztársasági elnököt és a koszovói kormányfőt, hogy dolgozzon továbbra is minden nyitott kérdésnek a békés úton történő rendezésén. Hozzátette, hogy a kialakult helyzet miatt a koszovói KFOR nemzetközi katonai misszió továbbra is készültségben marad, s óvja a békét a tartományban.
