2024. május 9., csütörtök

Hamarosan rendeződik a pelletellátás

Zorana Mihajlović: Lesz elég tűzifa, a katonaság is segít az erdei utak tisztításában

Az állam korlátozta a pellet árát, betiltotta kiszállítását, és minden erőből igyekszik stabilizálni az ellátást. A szerb hadsereg is segít majd a Srbijašume erdőgazdaságnak a Knjaževac és Medveđa melletti erdei utak tisztításában. Lesz elegendő faanyag minden pelletgyártónak – jelentette ki tegnap Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter Kruševacon tett látogatása során. Mint hangsúlyozta, az országban megközelítőleg 110 ezer háztartás fűt pellettel, és további egymillió tűzifával.

– Minden tőlünk telhetőt megtettünk azért, hogy mindenki idejében beszerezhesse a szükséges energiahordozót. Az ellenőrök a helyszínen vannak, bármennyire is kellemetlen, meg kell mutatnunk, hogy az állam ellenőrzi, hogy a meghozott döntéseket tiszteletben tartják-e – hangsúlyozta a miniszter a Tanjug hírügynökség szerint. A tárcavezető hozzátette, 45 önkormányzatban összesen 151 helyen végeztek ellenőrzést. A megvizsgált kereskedések közül 108-nak volt megfelelő a dokumentációja, ám 37 esetben szabálytalanságokra bukkantak az ellenőrök. Ezek a kereskedők ellen szabálysértési eljárás indult.

Mihajlović kitért arra is, hogy szinte naponta dolgoznak a piac stabilizálásán is, hogy minden háztartáshoz kellő mennyiségű pellet és tűzifa is eljusson.

– Reményeim szerint az előttünk álló egy hétben, tíz napban teljesen stabilizálódik a piac – hangsúlyozta.

Zorana Mihajlović rámutatott, hogy az Európai Unió Oroszországgal szemben bevezetett hatodik szankciócsomagja miatt november 1-jétől már Szerbia sem vásárolhat nyers kőolajat Oroszországtól, így a Szerbiai Kőolajipari Vállalat kénytelen lesz a piacon más kőolaj-kereskedőktől vásárolni. Szavai szerint eddig sem egy kitermelőtől vásárolta az ország a kőolajat, ezért ezek a változások nem fogják jelentősen megingatni a szerbiai piacot.

– Az EU hatodik szankciócsomagja következtében november 1-jétől a kőolajat csak a szabad piacról lehet vásárolni. Mivel már két hónapja tudunk erről a döntésről, azon munkálkodunk, hogy olyan megoldást találjunk, ami nem okoz nagyobb fennakadást a hazai piacon. Remélem, sikerülni fog – nyilatkozta az energiaügyi miniszter újságírói kérdésre, olvasható a minisztérium közleményében.

Hangsúlyozta, habár a kőolaj jelentős részét az ország eddig az Adria-kőolajvezetéken (JANAF) keresztül szerezte be, az orosz kőolaj mellett Irakból és más államokból is vásárolt. Mint rámutatott, a teljes mérleg mintegy 50 százalékát az orosz kőolaj, 30 szálékát más szolgáltatók tették ki, a kőolaj 20 százaléka pedig hazai kitermelésből származott.

Látogatása során elmondta azt is, hogy Kruševac példaértékű lehet a zöld menetrend megvalósításában. Az energiaátmenet, különösen válságos időkben, amelyek évekig is elhúzódhatnak, szükséges ahhoz, hogy energiabiztonság és stabilitás legyen. Ahol régi épületek vannak és ahol nagy a fogyasztás, ott először az energiahatékonyság javítása a cél – mondta a miniszter.

Az energiaügyi minisztérium közleménye szerint Kruševacon, ahol az energiafogyasztás, valamint a szén-monoxid-kibocsátás csökkentésébe ruháztak be a közintézményekben, szeptember 1-jétől minden iskola és óvoda fogadhatja a gyerekeket. A munkálatok befejeződtek.

Ezeknek a projektumoknak az értéke 1,8 millió euró és 5 iskolát és egy óvodát öleltek fel.

Az előzetes tervek szerint a beruházással az iskolák éves szinten 2 millió dinárt takaríthatnak meg, hiszen remélhetőleg 50 százalékkal csökken áram- és a hőenergia-fogyasztásuk.

Richard Kohli, a Svájci Együttműködési Hivatal (Swiss Cooperation Office) szerbiai igazgatója örömét fejezte ki, hogy együtt dolgozhattak ezeken a projektumokon, hiszen így jobb munkakörülményeket teremtettek az oktatáshoz, s ennek köszönhetőe ncsökken az energiafogyasztás és a káros gázok kibocsátása.

Rámutatott, hogy Kruševac mellett hasonló támogatást nyújtanak Paraćinnak, Užicének és Verbásznak. Ezekre a projektektumokra eddig 9 millió eurót fordítottak.