2024. április 30., kedd

Az IMF szerint is 2,5 százalékos a gazdasági növekedés

Vučić: Szerbia a szakadék szélén állt, ma viszont egyike Európa azon országainak, amelyeknek a legnagyobb kilátásuk van a fejlődésre

Fontos-e a Savamala, miről volt szó a Michael Davenporttal és Kyle Scott-tal folytatott megbeszélés során, folytatja-e európai uniós útját Szerbia, miért mondta le brüsszeli és amerikai egyesült államokbeli útját, mivel kapcsolatban nem ért egyet Szerbia és az USA, mikor alakul meg a tartományi és a köztársasági kormány, és mikortól számíthatunk nagyobb bérekre, nyugdíjakra – ezekre és más hasonló jellegű kérdésekre próbált választ adni tegnapi sajtótájékoztatóján Aleksandar Vučić kormányfő, a Szerb Haladó Párt elnöke.

Vučić a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a szerb államvezetés hétfői találkozója kapcsán hívta össze a sajtótájékoztatót. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a megbeszélések sikeresek voltak, a pénzügyi szervezet rendkívül elégedett a szerbiai gazdasági és pénzügyi mutatókkal. A kormányfő ezt követően bejelentette, hogy az IMF a jövő hét folyamán hivatalosan is 2,5 százalékra emeli a várható idei szerbiai gazdasági növekedés mértékét. Vučić szavai szerint ez lesz az utóbbi tíz év legnagyobb gazdasági növekedése Szerbiában.

Az átlagpolgár számára ez hamarosan nagyobb béreket és nagyobb nyugdíjakat fog jelenteni, magyarázta a kormány első embere, majd köszönetet mondott minden szerbiai polgárnak, amiért támogatták a szerb kormány súlyos gazdasági reformjait. Leszögezte, nélkülük a reformintézkedések nem lettek volna eredményesek.

Szerbia a szakadék szélén állt, ma viszont egyike Európa azon országainak, amelyeknek a legnagyobb kilátásuk van a fejlődésre – emelte ki Vučić, majd arról ejtett szót, hogy az átlagbér a múlt hónapban meghaladta a 400 eurót. Meggyőződésének adott hangot, miszerint a következő kormány mandátumának ideje alatt a havi átlagbér eléri az 500 eurót.

A bérek és a nyugdíjak emeléséről szeptemberben fog tárgyalni a kormány az IMF képviselőivel, az államvezetés képviselői ezúttal nem kívánták napirendre tűzni ezt a kérdést – mondta Vučić.

MIROVIĆ A TARTOMÁNYI KORMÁNYFŐ

A folytatásban a kormányalakításra terelődött a szó. Vučić hivatalosan is bejelentette, hogy bár a választásokat követően végig azt mondta, a köztársasági kormány június 16-ig biztosan megalakul, ezt az ígéretét már nem sikerül teljesítenie. Túlságosan sok kötelezettsége volt, és a kínai államfő látogatását is elő kellett készíteni, így a köztársasági kormány csak később alakul meg.

A tartományi kormány esetében Vučić pénteken Igor Mirović személyében tesz javaslatot az SZHP szerveinek a tartományi kormányfői tisztség betöltésére. A tartományi kormány feltehetőleg valamikor a jövő hét folyamán alakul meg, azt követően pedig a köztársasági is gyorsan megalakul – mondta Vučić.

– Egész napokat a kínai államfő látogatásával foglalkozunk. Aznap húsz megállapodást írunk alá. Ennek a történelmi jelentőségű napnak az elmúltával foglalkozunk a kormányalakítással. Már korábban is elmondtam, feltehetőleg ez lesz az utolsó mandátumom, az SZHP elnökeként és kormányfőként egyaránt. Ezért nem vagyok egyszerű helyzetben. Jól szeretném elvégezni a munkát, hogy öt év stabil növekedést hagyjak magam után – fogalmazott Vučić.

MEGNYÍLIK A DIKTATÚRA MÚZEUMA

Újságírói kérdésre válaszolva, hogy miért továbbra is a Savamala a legfontosabb téma a szerbiai médiumok számára, a kormányfő leszögezte: azért, mert ha nem lenne ez az ügy, akkor nem lenne mit csinálniuk. A médiumok legtöbbjének nehezére esik arról tájékoztatni a közvéleményt, hogy mi történik például az IMF-fel vagy a Világbankkal kapcsolatosan, hiszen akkor kénytelenek lennének kimondani, hogy nem hazudott, amikor azt állította, a gazdasági növekedés stabil – érvelt Vučić, mondván: ha elfogynak az érvek, akkor egyesek görcsösen ragaszkodnak ahhoz az egyetlen dologhoz, amit látni akarnak. Hozzátette, még örül is a Savamala és az RTV kapcsán megtartott polgári tiltakozásoknak, hiszen ezek is bizonyítják, hogy Szerbia demokratikus ország, ahol mindenki kinyilváníthatja a véleményét, a rendőrség pedig végzi a munkáját, és az ezekhez hasonló tömeges összejöveteleken sem történnek incidensek.

A sajtó témájához kapcsolódóan Vučić azt is bejelentette, hogy az SZHP kibérel egy termet, és ott Az önkényuralom és Vučić diktatúrája elnevezéssel kiállítást szervez. Az érdeklődők megtekinthetik a szerbiai lapok címoldalait, illetve egyéb oldalait, amelyeken „prostituált”-nak, „buzi”-nak és „Dzsihád John”-nak is nevezték a sajtómunkások. A kormányfő nem pontosított azzal kapcsolatban, hogy a kiállítás megszervezését komolyan gondolja-e, vagy csak a cinizmus beszél belőle, azt azonban kifejtette, hogy nem érti a médiumokban jellemző kettős mércét: egyes ellenzéki politikusok viselkedését még a legindokoltabb esetben sem kifogásolják, míg őt és párttársait ott gyalázzák, ahol érik.

VITÁS TÉMÁK AZ USA-VAL

Szintén újságírói kérdésre válaszolva Vučić kitért hétfői találkozójára Michael Davenporttal, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetőjével, valamint Kyle Scott-tal, az USA belgrádi nagykövetével. Elmondta, a beszélgetés korrekt és tisztességes hangulatban zajlott, részleteket azonban nem kívánt elárulni, mert elmondása szerint ebben állapodtak meg.

– Scott, Davenport és én nem értünk egyet mindennel kapcsolatban. De elismerésre méltó, hogy ezekről a dolgokról is képesek vagyunk őszintén beszélni. Az a feladatom, hogy Szerbia érdekeit védjem, és ne a lába kapcája legyek valakinek. Az ő feladatuk pedig az, hogy az EU és az USA érdekeit védjék. Scott és Davenport tisztelettel viseltetnek Szerbia iránt. Az a dolgom, hogy a jövőben is megfelelő maradjon közöttünk az együttműködés – fogalmazott Vučić, majd leszögezte: Szerbia stratégiai célja továbbra is az uniós integráció, de úgy, hogy közben jó kapcsolatokat ápoljon Oroszországgal és Kínával.

A kormányfő megerősítette, hogy Brüsszelbe a köztársasági kormány megalakítását követően utazik. Ami az USA-t illeti, lesz még alkalma az államokba utazni, de június 23-án nem lesz rajta a Belgrádból New Yorkba tartó Air Serbia repülőgépen – közölte Vučić, döntésének megindoklása nélkül.

– Szerbia továbbra is a lehető legjobb kapcsolatokat kívánja ápolni az USA-val, és hiszem, hogy ez sikerül is. Lényegbeli dolgok kapcsán nem tér el egymástól a véleményünk. A vitás dolgok egyike semmi esetre sem a Savamala-ügy. Bizonyos dolgokkal kapcsolatban valóban nem értünk egyet. Ezekről a dolgokról viszont nem kívánok a nyilvánosság előtt beszélni – magyarázta Vučić.