2024. április 29., hétfő

Szakembereket képeznek, alapot adnak

Több okból is egyedülálló a magyarkanizsai középiskola

A magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpontba a község településein kívül távolabbról is érkeznek tanulók, nem véletlenül. Ez a középiskola olyan szakokat is kínál, amelyek más nagyobb városokban nincsenek magyar nyelven, sőt az sem elhanyagolandó tényező, hogy a közeli Tóthfaluból, ahol kollégiumi ellátást biztosítanak, még a szervezett beutaztatás is megoldott. A pályaválasztás előtt álló fiataloknak a közelmúltban Magyarkanizsán szervezett középiskolák börzéjén is volt alkalmuk megismerkedni az iskolával, és tegnap nyílt napot is tartottak. Sterbik Ildikó igazgatónő hangsúlyozta, hogy számukra minden diák nagyon fontos, így egyénileg is tárt karokkal fogadják az érdeklődőket.

– Ahogy az iskolánk neve is mondja, két szakterülettel dolgozunk, ezek pedig a mezőgazdaság és a gépészet. Mezőgazdasági szakirányon mezőgazdasági technikus négyéves képzésre lehet hozzánk jelentkezni, illetve gépész szakirányon három- és négyéves képzésünk is van: a négyéves képzés a gépésztechnikus-számítógépes szerkesztői szak, míg a hároméves a gépjárműszerelők, a vízvezeték-fűtés és klimatizáló berendezést szerelők számára nyílik tagozat – nyilatkozta az igazgatónő. Elmondása szerint az utóbbi időben nagy érdeklődés mutatkozott Magyarkanizsán a továbbtanulásra, főleg az új szakokon, legtöbben gépjárműszerelők, a vízvezeték-fűtés és klimatizáló berendezés szerelők szeretnének lenni. – A négyéves képzésen mind a két osztályba 30–30 magyar ajkú diákot várunk, míg a hároméves képzéseinkre 15–15 diákot tudunk felvenni – magyarázta Sterbik Ildikó, aki azt is elárulta, hogy a mezőgazdasági technikusok a négy év alatt teljesen átfogó képzést kapnak a szántóföldi növénytermesztéstől a zöldségtermesztésen, gyümölcsészeten, szőlészeten keresztül az állattenyésztésig. – Olyan alapot kapnak nálunk, hogy sikeresen tovább tudnak tanulni a felsőoktatási intézményekben, ugyanakkor azok, akik dolgozni szeretnének, általában nagyon jól tudják kamatoztatni az itt szerzett tudást. A gyakorlati oktatás az iskola jól felszerelt tangazdaságában valósul meg, 90 hektáron gazdálkodunk, ahol új gépekkel, új technológiákkal is megismerkednek és ezeket használni is tudják – emelte ki az igazgatónő, aki elmondta azt is, hogy szakkáderünk nagyon jól képzett és diákjaink nagyon nagy szaktudással távoznak tőlünk tanulmányaik befejeztével, közben számtalan kimagasló versenyeredményt is elérve – emelte ki az igazgatónő, és hozzátette, hogy messzebbről is érkeznek tanulók, mert a környéken a magyarkanizsai iskola olyan szakokat kínál, amiért más esetben nagyon távolra kellene menniük a továbbtanulóknak – mondta Sterbik Ildikó.

Május 16-án az iskola épületében és a tangazdaságban ismét lehetőségük nyílik a pályaválasztóknak és szüleiknek betekinteni az intézmény munkájába, de előzetes egyeztetéssel egyénileg is ellátogathatnak az intézménybe.

Nyitókép: Jenei Klementina fotója