ÚSZÁS – XIX. RÖVID PÁLYÁS EB

A Vaslady elkezdte az aranygyártást

Hosszú Katinka 400 méter vegyesen nyert – Szilágyi Csaba és Szabó Szebasztián az elődöntőig jutott

A vízi sportokat kedvelő emberek alaposan ki lehettek éhezve egy jó kis versenyre, mert már az első versenynapon le-lefagyott a Koppenhágában megkezdődött 19. rövid pályás úszó Európa-bajnokság, illetve az európai szövetség honlapja. Ehhez mi, magyarok is hozzájárulhattunk, mert már a nyitónapon magyar aranyakért szurkolhattunk, a vajdasági magyarok pedig az óbecsei Szilágyi Csaba, illetve a zentai Szabó Szebasztián teljesítményét kísérhették megkülönböztetett figyelemmel. A selejtezőket mindketten jól vették, Szebi a nyolcadik legjobb idővel (50,85) kvalifikálta magát a 100 méteres pillangó elődöntőbe, Csaba pedig tizenhatodikként (26,81) csusszant be a legjobbak társaságába az 50 méter mellen. Ez utóbbi sajnos nem tudott a délelőtti eredményén javítani, s 26,89-es ideje futamában az utolsó helyre volt elegendő. A zentai fiatalember viszont újra javított a legjobbján, 50,72 másodpercet hasított, de bosszantó módon ha egy kicsivel is, de ő is lemaradt a fináléról, hiszen 9. lett. Nem lehet vigasz még az sem számára, hogy a szám címvédője, Cseh László sem jutott be a döntőbe, mivel 50,84-es ideje csak a 11. helyre volt elegendő.

A magyarok azonban elégedettek lehetnek, mert a Himnusz mégis felcsendült. Ez Hosszú Katinka érdeme, mert a 400 m vegyesen 4:24,78-as idejével a 39. rövid pályás (arany)érmét szerezte meg. Ezt vártuk mindjárt utána Bernek Pétertől is, aki szintén címvédőként szállt vízbe, de 3:37,14-es ideje nem lett elegendő, mert az orosz Alekszandr Krasnyik még ennél is (sokkal) jobbat hasított, így a magyar fiatalember „csak” a második lett.

Szabó Szebasztián kétszer is megjavította legjobbját, de ez csak a 9. helyre volt elegendő (Fotó: Beta/AP)

A nap érdekességei közé tartozik, hogy kikapott a verhetetlennek tartott Adam Peaty 50 m mellen. A hatalmas erejű angol ezúttal sem úszott rosszul, de olimpiai bajnokhoz méltatlan módon borzasztóan sikerült a fordulója és a becsapása, s a 25,70 csak a bronzéremhez bizonyult elegendőnek.

A csattanó a végére jutott, mert a 4×50 méteres gyorsváltó döntőjében Magyarország és Szerbia is fellépett, s a két kvartett századmásodpercre azonos időt, 1:25,55 percet úszott, ami az 5. helyre volt elegendő. A szerbiai csapatban Szabó Szebasztián, Barna Andrej, Ivan Lenđer és Uroš Nikolić kapott helyet, a magyaroknál Maxim Lobanovszkij, Gyárfás Bence, Kozma Dominik és Takács Krisztián úszott.

Európa-bajnokok, férfiak, 200 m hát: Kliment Kolesnikov (orosz) 1:48,02, … 7. Földházi Dávid (magyar) 1:52,92. 400 m gyors: Alekszandr Krasnyik (orosz) 3:35,51, 2. Bernek Péter (magyar) 3:37,14. 50 m mell: Fabio Scozzoli (olasz) 25,62. 4×50 gyorsváltó: Oroszország 1:23,23, … 5. Szerbia és Magyarország egyaránt 1:235,55. Nők, 400 m vegyes: Hosszú Katinka (magyar) 4:24,78, … 7. Kapás Boglárka (magyar) 4:38,08. 50 m mell: Rūta Meilutytė (litván) 29,36.

A mai részletes program, selejtezők: 200 m gyors (férfiak, 9.30), 50 m pillangó (nők, 9.49), 200 m mell (férfiak, 9.58), 100 m gyors (nők, 10.13), 100 m hát (férfiak, 10.26), 100 m vegyes (nők, 10.37), 400 m vegyes (férfiak, 10.47), 4×50 vegyes (mix, 11.05), 1500 m gyors (férfiak, 11.13). Elődöntők és döntők: 50 m pillangó (nők, elődöntő, 17), 200 m gyors (férfiak, döntő, 17.08), 200 m mell (férfiak, döntő, 17.15), 100 m gyors (nők, elődöntő 17.22), 400 m vegyes (férfiak, döntő, 17.38), 100 m hát (nők, döntő, 17.54), 100 m hát (férfiak, elődöntő, 17.59), 100 m vegyes (nők, elődöntő, 18.15), 100 m pillangó (férfiak, döntő 18.31), 800 m gyors (nők, döntő, 18.36), 50 m pillangó (nők, döntő, 18.48), 4×50 m vegyes (mix, döntő, 18.59).