2024. április 26., péntek
A MAGYAR FELSŐOKTATÁS NAPJA

Hatszázötven éve alapították az első magyarországi egyetemet

Orbán Viktor: A magyar jövőt azok a bátor fiatalok jelentik, akik mernek az árral szemben evezni

Boldog V. Orbán pápa hatszázötven éve, 1367. szeptember 1-jén hagyta jóvá Nagy Lajos királynak a pécsi egyetem alapításáról szóló oklevelét. A rövid ideig fennálló egyetem 1367-es megnyitása a térségben tapasztalható egyetemalapítási hullámba illeszkedett: az intézmény felállítása a prágai (1348), a krakkói (1364) és a bécsi (1365) egyetem alapítását követte. Az Országgyűlés tavalyi döntése értelmében az idei évtől kezdődően szeptember 1-je a magyar felsőoktatás napja és a pécsi egyetemalapítás emléknapja.

„A PTE krónikája egy valódi magyar történet, a mi sorsunk pedig úgy íratott meg, hogy az első alapítást történelmünk megszakítottsága miatt időről időre újraalapítások kövessék” – jelentette ki Orbán Viktor a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) ez alkalmából tartott tegnapi díszünnepségen.

Orbán Viktor (Fotó: MTI)

Orbán Viktor (Fotó: MTI)

Soha nem jutott még annyi gyermek ingyenes tankönyvhöz és étkezéshez, mint amennyi az idén fog – mondta a miniszterelnök, kijelentve: a családok és az iskolák az elmúlt évek nagy nyertesei.

EURÓPA A HUSZONNEGYEDIK ÓRÁBAN VAN

Orbán Viktor korunk legégetőbb kérdésének nevezte a magyar fiatalok jövőjét.

Hangsúlyozta: amilyen jövőt választanak a diákok maguknak, az lesz Magyarország és Európa jövője is.

A „mi kommunizmusból kitörni igyekvő nemzedékünk” megalkuvás nélkül törekedett a szabadságra, a nemzeti függetlenségre és Európa újraegyesítésére – mondta, kiemelve, hogy mára nagyot fordult a világ, ezért a jelen diákjainak új utakat kell keresniük.

„Ha engedjük”, hogy Európa lelki, gazdasági, politikai, katonai ereje csökkenjen, ha folytatódik a demográfiai hanyatlás, és fokozódik a migrációs nyomás, akkor Európa el fog tűnni” – hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint ha ez megtörténik, akkor a mai fiatalok egy másik, „ma még ismeretlen világban” fognak élni.

Európa a huszonnegyedik órában van – jelentette ki Orbán Viktor, majd hozzátette: megjelentek azon szellemi-politikai irányzatok és vezetők, akiknek „új próféciája” szerint „már felesleges ellenállni”.

Bódis József díszdoktorrá avatja Buzsáki György agykutatót (Fotó: MTI)

Bódis József díszdoktorrá avatja Buzsáki György agykutatót (Fotó: MTI)

A miniszterelnök ezzel szemben leszögezte: a magyar jövőt azok a bátor fiatalok jelentik, akik mernek az árral szemben evezni, a családot, a közösséget és a nemzetet választják a multikulturalizmussal és „a mindent egynemű masszába gyúró politikai irányzatokkal” szemben.

Orbán Viktor szavai szerint a kontinens jövőjét pedig azon közép-európai országok jelentik, amelyek „nem lettek se németté, se törökké, és akiket még a mindent elnyelni akaró szovjet bendő sem tudott megemészteni”.

A pécsi egyetem ennek a közép-európai szellemiségnek a hordozója – jegyezte meg a miniszterelnök, aki utalt rá: az universitas megalapításának feltétele volt, hogy az akkori helyi és országos vezetés, illetve Európa szellemi-lelki vezetője, a pápa egy irányba húzza a szekeret – vélekedett.

A MINŐSÉGET KELL SZEM ELŐTT TARTANI

Bódis József, a PTE rektora tanévnyitó beszédében hangsúlyozta: a minőség igénye mindig ott volt az egyetem világában, ami változott, az az információ mennyisége és átadásának módszertana. A felsőoktatás megújításánál a minőséget kell szem előtt tartani, és be kell fektetni a módszertanba, a humán erőforrásba – tette hozzá.

„Hiszünk a tudományban, az oktatásban, a képzésben, enélkül nem lenne társadalmi fejlődés” – mutatott rá.

A PTE jövőjét a Modern városok program keretében elfogadott fejlesztési terv határozza meg, amelyhez a kormány 24 milliárd forint támogatást adott. Nincs más lehetőség, mint ezt a programot maradéktalanul végrehajtani – jelentette ki.

Páva Zsolt (Fidesz–KDNP), Pécs polgármestere köszöntőjében méltatta az egyetem és a város közti hatékony együttműködést. Azt mondta: a PTE jelentős fejlesztés előtt áll, és Pécs az egyetlen város, ahol az egyetem önállóan kapott forrást a Modern városok programban.

Az évforduló alkalmából üdvözölte a pécsi egyetemet Ferenc pápa, akinek szavait Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius tolmácsolta. A római katolikus egyház feje arra biztatta a pécsieket: tekintsék jó alkalomnak az évfordulót a hit és az értelem között folyó párbeszéd erősítésére.

A magyar felsőoktatás napján a PTE díszdoktorrá avatta Buzsáki György agykutatót, aki 2011-ben a szakma Nobel-díjának számító Agy díjban részesült.

A délután folyamán felavatták az egyetem két alapítójának, Nagy Lajos királynak és Vilmos püspöknek a szobrát.