Több civil szervezet kedden közösen kérte a szerb kormányt, hogy függessze fel azt a rendelkezését, amelynek értelmében minden munkaképes személynek, aki szociális segélyben részesül, a jövőben dolgoznia kell vagy képeznie magát, hogy megkaphassa a segélyt. A szociális segélyre jogosultak aktiválásáról szóló rendelkezést a szerb kormány október 15-én fogadta el.
A Jogászok Emberi Jogi Bizottsága (YUCOM), az Autonóm Női Központ és a Kisebbségek Regionális Központja szerint a rendelkezés egyes szakaszi alkotmányellenesek, valamint nem állnak összhangban a szociális védelemről szóló törvénnyel, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezménnyel, a gazdasági, szociális és kulturális jogok nemzetközi egyezségokmányával és az Európai szociális kartával. A fent említettek miatt a civil szervezetek a Szerbiai Alkotmánybírósághoz fordultak, hogy vizsgálja meg a rendelkezés alkotmányosságát. Továbbá arra kérik a szerb kormányt, hogy az alkotmánybíróság döntéséig ideiglenesen függesszék fel a rendelkezést.
– A szegénység nem a polgárok személyes választása, vagy egy személy lustaságának következménye, hanem annak a következménye, hogy az állam képtelen egyenlő feltételeket biztosítani polgárai számára – áll a civil szervezetek közös közleményében.
Véleményük szerint a rendelettel az állam bizonyította, hogy nem érti a szociális aktivizálás fogalmát, és ahelyett, hogy jobbá tenné a szegények életminőségét, a rendelettel bünteti őket. Mint megjegyzik, Szerbiában eddig csupán a büntető törvényhozásban ismerték a közhasznú munkát, ezért olyan benyomást keltenek a rendelettel, hogy a szegényeknek meg kell bűnhődniük helyzetük miatt. A három civil szervezet szerint a rendelet igazságtalan, mert olyan társadalmi réteget érint, amelynek alig van hatalma: a sokgyermekes családokat, az egyedülálló anyákat, a vagyon nélküli munkanélkülieket, az időseket, a rokkantsággal élőket és a romákat. A civil szervezetek indítványát 57 civil szervezet támogatja.
