2025. május 12., hétfő

Fehér, fekete

A fogyasztóvédelmi egyesületek az év végéig elkészítik a listát azokról a kereskedelmi cégekről, amelyek megkárosítják a fogyasztókat, illetve azokról, amelyek hajlandóak kiküszöbölni mulasz



A tervek szerint az év végéig közzéteszik a kereskedők és a szolgáltatást nyújtó cégek úgynevezett fekete- és fehérlistáját. Feketelistára kerül majd minden olyan cég, amely háromnál több esetben elvetette a fogyasztók által, ellenük irányuló, bebizonyosodott panaszt. Ezenkívül azok is, amelyek attól függetlenül, hogy a vevőnek volt igaza, nem voltak hajlandóak elfogadni a reklamációt, illetve mindazok, amelyek bármilyen módon megszegték a vásárlók jogait. Ezzel ellentétben a fehérlistán azon cégek szerepelnek majd, amelyek pozitívan reagáltak az ellenük felhozott panaszokra, korrigálták hibáikat, ill. azok, amelyek ellen nem érkezett panasz, észrevétel.

Az új fogyasztóvédelmi törvény – amely január 1-jén lépett életbe – értelmében a kereskedők fekete- és fehérlistáját az ország vezető fogyasztóvédelmi szervezetei állítják össze, ezekből Szerbiában három van. Belgrádban ezt a feladatot a Szerbiai Fogyasztók Központja, Vajdaságban a Fogyasztóvédelmi Egyesület, Šumadija körzetben pedig a Szerbiai Fogyasztók Szervezete végzi. Amíg a folyamat nem zárul le, egyik szervezet sem hajlandó elárulni, hogy konkrétan melyek azok a cégek, amelyek a feketelista csúcsán szerepelnek, de mindháromban úgy vélik, hogy nincs annál nagyobb büntetés a kereskedők számára, mint amikor a fogyasztók nyilvánosan megvádolják őket.


Legtöbb a panasz a mobilszolgáltatókra

Egyes feltételezések szerint némely mobilszolgáltató tarthat a leginkább attól, hogy neve a feketelistát vezető cégek soraiba kerül. Rajtuk kívül a legtöbb panasz a sportfelszerelések árusításával foglalkozó üzletekre vonatkozik. Ezekben leginkább a drága sportcipők vásárlásával járnak pórul a polgárok, valamint a műszaki felszerelések vásárlásakor kerülnek a legtöbbször megkárosított helyzetbe, a feketelistát azonban nem ússzák meg egyes mesterek, illetve szervizeléssel foglalkozó cégek sem.
A lista összeállításában az illetékes szervezetek legfontosabb feladata az objektivitás és az ilyen helyzetben esedékes nagyobb cégek által gyakorolt nyomás elkerülése – írja a Politika napilap A fogyasztó elnevezésű melléklete. Vera Vida, a belgrádi Szerbiai Fogyasztók Központjának elnöke a téma kapcsán kiemelte, szervezetükbe a legtöbb panasz a mobilszolgáltatók által kínált szolgáltatásokra érkezik, valamint bizonyos csomag vásárlásakor kapott telefonkészülékek minősége, valamint javíttatása kapcsán. Ezeket követik a 7-8 ezer dináros sportcipők, amelyek esetében egyes kereskedők nem hajlandók elfogadni a reklamációt, és sokan panaszkodnak a háztartási gépekre, a vízvezetékszerelőkre és az idegenforgalmi szolgáltatásokra. Havonta 200-300 panasz érkezik hozzánk, ezek 20-30 százaléka bizonyos cégekre vonatkozik. Az esetek 70-80 százalékában sikerül megoldanunk a problémát, ám vannak olyan cégek is, amelyek nem hajlandóak párbeszédet folytatni. A feketelistára elsősorban azok a cégek kerülnek, amelyek a legtöbbször elvetették a vásárlók panaszait, mindaz mellett, hogy azok igazak voltak, a fehérlista pedig a legkészségesebb cégek nevét tartalmazza majd. Az ütemterv szerint az év végéig elkészül mindkét lista, amelyet alapos dokumentációval alá is tudunk támasztani, ebből kifolyólag senki sem befolyásolhatja munkájukat – hangsúlyozta Vera Vida.


Kevés a pozitív példa

Goran Papović, a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke elmondta, hogy szervezetük már nagyjából összeállította a feketelistát, amelyre főként azok a cégek kerültek fel, amelyek háromnál több esetben nem fogadták el a vásárlók reklamációit.
A fehérlista még nem készült el, de azt nem is teszik közzé, mert Papović szerint kevés a pozitív példa. Hozzátette azonban, hogy újabb panaszok során a listák a véglegesítés után még változhatnak. A Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke is megerősítette, hogy az objektivitás teljes egészében szavatolt, ugyanis ha a panaszos vevő nem tud megegyezni a kereskedővel, a fogyasztóvédelmi testülethez fordul, amely ha valóban visszaélést állapít meg, ajánlást tesz, amelyet a kereskedő vagy elfogad vagy nem. Ez utóbbi esetben a kereskedőnek tisztában kell lennie azzal, hogy fennáll a kockázata annak, hogy feketelistára kerül, annak közzétételére pedig a törvény által jogosult az adott illetékes szervezet.
Hasonló a helyzet Szerbia központi részében is, ahol a Szerbiai Fogyasztók Szervezetéhez a legtöbb panasz a háztartási gépekre érkezik, ugyanis a kereskedők nem hajlandók visszacserélni a hibás készülékeket, hanem újbóli javíttatást ajánlanak a vásárlóknak. Zoran Dukić, a šumadijai szervezet vezetője szerint még nem tudni, hogy legelőször a fehérlistát teszik közzé, majd azután a feketét, hiszen – mint hangsúlyozta – a pozitív lista is valójában feketelistának számít, ha valaki lemarad róla.

Magyar ember Magyar Szót érdemel