2024. május 17., péntek

Veszélyes termékek új adatbázisban

Az OECD elindította a Globális termékvisszahívások portálját

Megkezdte működését a Global Recalls nemzetközi portál (http://globalrecalls.oecd.org/), melyet közös projektum keretében fejlesztett ki az Európai Unió és az OECD-országok, többek között az Egyesült Államok, Ausztrália és Kanada. A weboldal világszerte lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy a piacról kivont, nem kellőképpen biztonságos termékekkel kapcsolatosan információkat cseréljenek.

Az új adatbázis a hatóságoknak, a fogyasztóknak és a vállalkozásoknak egyaránt segítséget nyújt a termékvisszavonásokkal kapcsolatos globális szintű információk felkutatásában. A portál kitűnő példája annak, hogy az erőforrások összpontosítása révén hatékonyabban megválaszolhatók a termékbiztonsági kérdések. Azilletékesekarra ösztönzik mind a vállalkozásokat, mind a fogyasztókat, hogy rendszeresen kövessék a Global Recalls portált. Mindemellett a lehető legnagyobb piaci lefedettség érdekében a világ többi országát is felszólították arra, hogy vegyenek részt a portál működtetésében.

Jellemző, hogy a fogyasztók egyre fokozottabb mértékben vásárolnak a globális piacon, legyen szó online vagy offline beszerzésről. Ezen az óriási piacon meg akarnak győződni arról, hogy az internet közvetítése révén nem veszélyes termékeket juttatnak el hozzájuk. Azt, hogy egy adott babakocsi vagy egy unión kívül gyártott kerékpár megfelel-e az európai és nemzetközi szabványoknak, a vásárlók ellenőrizhetik a Global Recalls portál segítségével. Évente mintegy háromezer terméket hívnak vissza; ebből adódik, hogy a fogyasztóknak, a vállalkozásoknak és a hatóságoknak igen figyelemreméltó adatbázishoz biztosít hozzáférést a portál, melyet az uniós hatóságok – a RAPEX, azaz a nem élelmiszer jellegű termékek riasztási rendszere révén –, továbbá az USA, Kanada és Ausztrália hatóságai rendszeresen frissítenek.

A portál kereshető formátumban tartalmaz adatokat, és a globális piaci vásárlások szintjén járul hozzá a fokozott fogyasztói biztonsághoz, tudatossághoz és bizalomhoz.

A fentiekhez kapcsolódik a hír, miszerint az Európai Unió 2,5 millió euróval támogatja, Szerbia pedig 350 000 eurót fordít annak a projektumnak a megvalósítására, melynek célja a hazai termékek fokozott piaci ellenőrzése. A két évig tartó akció lehetővé teszi Szerbia polgárainak, hogy megvédjék magukat az egészségükre káros termékek vásárlásától, különösen vonatkozik ez a gyermekekre és az idősekre. A témával kapcsolatban szervezett tanácskozáson elhangzott, hogy éppen a játékok azok, amelyekre a legtöbb észrevétel érkezik, mert veszélyes vegyi anyagokat tartalmaznak, nem biztonságosak, nem egy esetben fulladást, sérülést okoztak.

A projektum keretében 250 piaci felügyelőt képeznek ki a termékek minőségének hatékonyabb ellenőrzése céljából. A fokozott ellenőrzés nemcsak a fogyasztók érdeke, hanem a termelőké is, hiszen számukra nagyobb lehetőség kínálkozik a kivitelre.