2025. május 17., szombat

Terjed a rossz bánásmód

Megoldatlan a magánkézben levő, időseket ellátó otthonok minőségi ellenőrzése

Az idősekkel szembeni zaklatások megelőzését szorgalmazó nemzetközi hálózat (INPEA) 2006-ban június 15-ét jelölte meg a szóban forgó visszaélések elleni küzdelem világnapjává (WEAAD). Ezen a napon egyre több rendezvényt tartanak szerte a világon, hogy felhívják a figyelmet a rossz bánásmód terjedésére. Ebből az alkalomból a tartományi jogvédő iroda képviselői is fontosnak tartották, hogy a nyilvánosság elé lépjenek és sajtótájékoztatón hívják fel a közvélemény figyelmét az efféle jogtiprások jelenségére.

– A megítélések szerint 2050-ben a világon több mint kétmilliárd 65 éven felüli ember fog élni – mondta egyebek mellett Danica Todorov, a nemek egyenjogúságával foglalkozótartományi ombudsmanhelyettes. – Tekintettel arra, hogy Vajdaság a világ azon öt régiója közé tartozik, ahol a legmagasabb a lakosság átlagéletkora, a tartományi ombudsman úgy ítélte meg, elengedhetetlenül szükséges felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy mit is jelentenek ezek a tényeken alapuló adatok az alapvető emberi jogok védelmének és az idősek méltósága megőrzésének tükrében.

– Vajdaságra és Szerbiára vonatkozóan még nem rendelkezünk teljes helyzetképpel az idősek bántalmazásáról, mivel az adatokat nem megfelelő módon gyűjtik és kezelik. Az idősek az őket ért sérelmeket nem szívesen mondják el, félnek és szégyellik, különösen akkor, ha az elkövető közeli hozzátartozó. Bár azok, akik a családon belüli bántalmazásokat bejelentik a rendőrségen, többségében nők, az idősek között egyre több a férfi bántalmazott is. Ez arra enged következtetni, hogy ezek a személyek vélhetően gyermekeik vagy hozzátartozóik áldozatai – mondta az ombudsmanhelyettes.

Stevan Arambašić, az ombudsmanáltalános kérdésekkel megbízott helyettese a vajdasági otthonokban és gerontológiai központokban tett ombudsmani látogatások kapcsán elmondta: elégedettek a tapasztaltakkal, majd rámutatott, mennyire fontos az, hogy az állami szervek minden pillanatban ellenőrizni tudják a szociális intézményeket, így azokat az idősek ellátását végző otthonokat is, amelyek magántulajdonban vannak, de nincsenek a tevékenység végzésére bejegyezve.

– A tartományi ombudsman hivatala támogatja a szociális védelem új szolgáltatásait, amelyeket a magánszektor is nyújtani tud az idős személyeknek, mert erre valós igény mutatkozik. Ám a magánkézben levő otthonok minőségi ellenőrzése és védenceik jogainak szavatolása megoldatlan, ami lehetőséget ad az idősekkel szembeni visszaélésekre – mondta Arambašić.

Az idősek jogainak szavatolása, emberi méltóságuk megtartása a társadalom fejlettségi fokáról is tanúskodik, mivel a hajlott korú emberek gyakran a szociálisan veszélyeztetettek kategóriájába tartoznak. Tekintettel arra, hogy a jogvédő hivatalba a vajdasági idősek számához viszonyítva meglehetősen kevés bejelentés érkezik a visszaélésekről, az iroda munkatársai folytatni fogják a látogatásokat az idősek otthonába és felmérik az emberi jogok tiszteletben tartását.

Magyar ember Magyar Szót érdemel