Egyre többen és egyre nyíltabban beszélnek, hogy a január 1-jétől hatályba lépett nyugdíjbiztosítási törvény csak elenyészően tett eleget mindannak a kéréscsoportnak, amelyet a Nemzetközi Valutaalap támasztott Szerbiával szemben. Számos szigorítást követeltek a törvényalkotóktól, de ennek csak egy töredékét voltak hajlandóak teljesíteni, mert gondoltak arra, hogy hamarosan választás lesz, s egy kiugróan nagy-nagy szigorításokat magába foglaló jogszabály becslésük szerint nagy kárt okozott volna a mostani politikai garnitúrának. Ennek tudatában csak egy kis kozmetikai korrigálás, némi tatarozás volt az, ami a nyugdíjreform és a törvény megfogalmazása körül történt, éppen annyi, amennyi szükséges volt ahhoz, hogy a mostani politikai garnitúra mandátumának végéig úgy-ahogy fenntartsa recsegő-ropogó nyugdíjrendszerünket. A komolyabb, mélyrehatóbb lépések foganatosítását elnapolták a választások utánra.
Történt mindez elsősorban azért, mert a hatalmon lévő párt szövetkezett a nyugdíjas párttal, amikor kormányt alakítottak, s a nyugdíjasok érdekeit képviselő politikai csoportosulás a 2008-as választási ígérgetéseibe előkelő helyen belefoglalta azt, hogy a nyugdíjat 10 százalékkal növelni fogják. Ennek a törekvésnek eleget kellett tenni, mert Jovan Krkobabić, a nyugdíjasok pártjának elnöke, egyben kormányalelnök nem hagyta magát és kihajtotta, hogy 10 százalékkal gyarapítsák legidősebb polgáraink havi járandóságát.
Hasonló dolog történt az idén is, amikor a 3 százalékosra tervezett áprilisi nyugdíjnövelést májusban 5 százalékra srófolták fel, amit készhez is kapnak a nyugdíjasaink. Valószínűleg ugyanez fog történni októberben is, az akkorra előirányzott 3 százalékos nyugdíjnövelés helyett minden bizonnyal legalább a kétszeresét fogják megkapni az arra jogosultak. Krkobabićék tudják, hogy közeledik a választás és kedveskedni szeretnének a szavazógépezetüknek, ebből nem engednek. A hatalom is jól tudja, hogy a legfegyelmezettebb szavazópolgárok a nyugdíjasok, rájuk mindig lehet számítani, így ők is azt tervezik, hogy a nyugdíjemelés sok-sok szavazat formájában a választások során meghozza a maga gyümölcsét. Egyedül arra nem gondol senki, hogy minderre nincs fedezet, és hogy miből fogják majd kifizetni ezt is és a más jellegű kiadásokat is.
Európában nincs még egy ország, amelyben a nyugdíjakat 50 százalékban dotálják a költségvetésből. Ilyen csak nálunk létezik, kérdés, hogy meddig. Félő, hogy előbb-utóbb egyik vagy másik választás után összeroppanhat a rendszer.
