2024. május 19., vasárnap

A nyugdíjalap igényt tart vagyonára

A visszakövetelt egészségügyi és üdülőközpontok értéke sok millió euró

Az idei választási kampányban visszafogottabban esett szó a nyugdíjemelésről, az idős emberek szociális helyzetének javításáról. Még a nyugdíjaspártban sem tettek semmilyen konkrét utalást az idősek megélhetésének könnyítésére. E tekintetben tehát a realitások mezején folyt a csatározás. Kevés a munkavállaló, sok az éhes száj, mindennap kenyeret kell tenni az asztalra. Oda jutottunk, hogy lassan már csak annyian vannak a járulékot fizetők, mint az eltartottak. Lehet, hogy nincs messze az idő, hogy az állami költségvetésből történő egyre nagyobb hiánypótlás sem lesz elegendő a nyugdíjalap kiadásainak maradéktalan fedezésére.

Amíg a politikusok a választási kampánnyal voltak elfoglalva, az alapban az egykori nyugdíjaspénzből épült egészségügyi központok és gyógyüdülők visszakövetelésének kérdéseivel foglalatoskodtak. Hogy ez meg is valósulhasson, az igazgatóbizottság intézkedési javaslatokat fogadott el elsősorban az alap pénzügyi helyzetének javítására, aminek tartozéka, hogy bírósági eljárás során megállapítsák, melyek azok az objektumok, amelyekre a nyugdíjalap beruházásaiból adódóan igény tart.

A kijelölt célok elérése érdekében az igazgatóbizottság javaslatot fogadott el, mely szerint eljárást indítanak minden olyan esetben, melyben úgy ítélik meg, hogy a magánosítás során anyagi kár érte a nyugdíjalapot, és kérni fogják az ilyen privatizáció megsemmisítését, illetve a Magánosítási Ügynökségtől az ingatlanok visszaadását. Indítványozni fogják az ingyenes részvények kiosztásáról szóló törvény módosítását is, mely szerint a nyugdíjalapot illetné meg a közvállalatok magánosításából befolyó összeg tíz százaléka. Ugyanakkor kérik a nyugdíjtörvény módosítását is, hogy a törvény erejével határozzák meg az alap vagyonát. A megfogalmazott javaslatokat az új kormányhoz fogják eljuttatni, hogy már megalakulása után tájékozódhasson a terveikről vagyonuk megállapításával kapcsolatosan.

A nyugdíjrendszer átszervezésére alakított munkacsoportban úgy vélik, hogy a nyugdíjrendszer nem működhet tovább a jelenlegi módon. A nyugdíjalap államosított vagyonának visszaadásával kapcsolatos kérdéseket meg kell oldani, hogy csökkenthessék a nyugdíjra fordított állami költségvetési kiadásokat. Már elkészült a vagyonösszeírás mintegy 30 egészségügyi és üdülőközpontban; mindennek értéke mintegy 354 millió euró. A jegyzékben olyan beruházások szerepelnek, amilyeneket a nyugdíjalap a korábbi évtizedekben Zlatiboron, Zlataron, Niška, Vrnjačka, Ribarska, Bujanovačka, Soko és Mataruška banjában stb. hajtott végre. A felsoroltak mellett az alap jelentős eszközöket fordított egészségügyi létesítmények, nyugdíjasotthonok, speciális iskolák, munkavédelmi műhelyek és vízgazdálkodási objektumok építésére.

A küszöbönálló újabb nyugdíjreform kilátásba helyez olyan változásokat is, amelyek elsősorban a nem nyugdíjjellegű, de a nyugdíjalapot terhelő szociális juttatások megszűnését és más forrásból való finanszírozását jelentenék. Ezekkel a módosításokkal a költségvetési támogatás a jelenlegi 48 százalékról akár harminc százalék körülire is csökkenhetne – vélik a javaslatok kidolgozói.