Sietős volt Jovan Krkobabićnak, hogy megnyugtassa a kedélyeket, mert április elején a kormányalelnöki kabinetjéből közlemény formájában megüzente, hogy semmi pánik, minden a terv és a törvény szerint halad, így a nyugdíjasokat nem érheti meglepetés. Tiszteletben fogják tartani a költségvetési és a nyugdíjbiztosítási törvényt, ami azt jelenti, hogy áprilisban esedékes a nyugdíj-összehangolás, azaz a nyugdíjnövelés. Decemberben úgynevezett rendkívüli nyugdíjemelés formájában 2 százalékkal növelték a havi járandóságot, most április 1-jétől az első negyedévi fogyasztói árnövekedéshez kellene igazítani az ellátmányt. A költségvetésben és a nyugdíjbiztosítási alap idei pénzügyi tervében 2,95 százalékos nyugdíjemelést irányoztak elő. Mivel kimondottan tartják magukat a jogszabályhoz, valószínűleg ekkora lesz az áprilisi nyugdíjnövelés.
Igen ám, csak időközben januárban és februárban belendült a fogyasztói áremelkedés, előbb 1,4, majd 1,5 százalékot tett ki, ami azt jelenti, hogy két hónap alatt 2,9 százalék valósult meg, tehát teljesült az első háromhavi kvóta. A márciusi adatokat még a statisztikai intézet nem tette közzé, de biztos, hogy az is lendít az összegen valamennyit, így a napnál is világosabb, hogy a korábban meghatározott 2,95 százalék nem lesz elegendő, avagy csak az infláció ütemét követi.
Mivel a nyugdíjasok sorsát és helyzetét leginkább a szívén viselő Jovan Krkobabić egyre azt hangoztatja, hogy a törvényt tiszteletben kell tartani, szinte biztosra vehető, hogy a nyugdíjemelésre vonatkozólag nem számíthatnak többre, jobbra a legidősebb polgárok. Még így is gyakran azt hangoztatja, hogy addig jó a nyugdíjasoknak, amíg tart az ő mandátuma, mert különösen érzékeny és odafigyel az ország legidősebb polgárait érintő kérdésekre, és ha kell, a Nemzetközi Valutaalappal is szembeszáll a nyugdíjasok érdekeiért. Ez nagyon dicséretes, de nem vigasztaló, hiszen azonkívül, hogy az idén három nyugdíj-összehangolás és némi minimális nyugdíjnövelés esedékes, másra nem lehet számítani.
Vagy talán mégis? Állítólag rendkívüli pénzátcsoportosításból 10 milliárd dináros segélyösszeg várható, amit a Nemzetközi Valutaalap beleegyezésével egyszeri segély formájában oszthatnak ki a nyugdíjasok között, ha annak eljön az ideje. Valószínűleg úgy fognak tenni, mint tavaly októberben az egyszeri segély odaítélésekor, csak még nem döntötték el, hogy milyen kritériumot alkalmaznak. Állítólag háromféle megoldáson törik a fejüket, az egyik szerint a feltétel ugyanaz lenne, mint a tavalyi segély esetében, a 30 000 dinár alatti nyugdíjakra vonatkozólag hagynák jóvá az egyszeri kifizetést, a másik szerint csak a legszegényebb nyugdíjasok kaphatnák a segélyt, a harmadik pedig a legliberálisabb, minden nyugdíjasnak járna bizonyos összeg. Mivel közeleg a választások ideje, és nemsokára kezdődik a kampány, jelenleg minden esély megvan arra, hogy az utolsó megoldást alkalmazzák, hiszen minden nyugdíjas szavazatára számítanak.
