2024. április 27., szombat

Megkezdődött az agrárgazdaságok újrabejegyzése

Visszaigényelhető az üzemanyag jövedéki adója

A mezőgazdasági szakszolgálatokban országszerte megkezdték az agrárgazdaságok újrabejegyzését, ami már tavaly óta kizárólag elektronikus úton lehetséges. A gazdák nagy része mobilalkalmazás útján maga végzi el a bejegyzés felújítását, de mindazok, akik számára nem hozzáférhető az e-Agrar rendszer, illetve akik túl bonyolultnak találják az internetes bejegyzést, bármikor a tanácsadó szolgálatokhoz fordulhatnak, Vajdaság területén pedig köztudottan a termelők rendelkezésére áll a falugazdász-hálózat is.

A január 1-jétől hatályos szabályzat alapján visszaigényelhető a mezőgazdasági munkálatok céljából vásárolt üzemanyag jövedéki adója. Az 50 dináros adót hektáronként maximum 100 liter gázolajra, illetve bioüzemanyagra lehet visszaigényelni, és ez a kedvezmény legfeljebb 100 hektárra kérhető. Zoran Beljić, a šabaci mezőgazdasági szakszolgálat tanácsadója a Tanjugnak nyilatkozva felhívta a gazdák figyelmét arra is, hogy a töltőállomáson ne felejtsék el elvenni a számlát, melyen az adatok bizonyítják, hogy az illető termelő vásárolta meg a gazdálkodáshoz szükséges üzemanyagot.

A mezőgazdasági minisztérium a honlapján (www.minpolj.gov.rs) tegnap részletes tájékoztatót, illetve utasítást jelentetett meg a jövedéki adó visszatérítésével kapcsolatban. Ebben egyebek között elmagyarázzák, hogy a kérelmet az Agrárkifizetések Igazgatóságához kell benyújtani az e-Agrar felületen megtalálható elektronikus űrlap kitöltésével. Ehhez szükség van a töltőállomáson kapott számlára, amelynek tartalmaznia kell a vásárlóra vonatkozó adatokat, valamint a megvásárolt üzemanyag fajtáját, mennyiségét és értékét. A gazdák esetében a pénztári számlán feltüntetik agrárgazdaságuk regisztrációs számát (BPG) vagy a tulajdonos személyi számát (JMBG), jogi személyek, ill. vállalkozók esetében pedig az adóazonosító jelet (PIB). A szaktárca közleménye szerint a január 1-je és 31-e között kiadott pénztári számlákon még nem kötelező feltüntetni a regisztrációs számot, amely bizonyítja, hogy bejegyzett agrárgazdaságról van szó. Ennek hiányában a BPG-szám helyett a tulajdonos személyi száma vagy az adóazonosító jel szolgál bizonyítékul.

Nyitókép: A gazdák nagy része mobilalkalmazás útján maga végzi el a bejegyzés felújítását (Fotó: Dávid Csilla)