2024. április 27., szombat

Versenyképes mezőgazdaságot!

Jelena Tanasković: A támogatások mellett fontos a termékek szigorú ellenőrzése

Az idén elsődleges cél lesz a mezőgazdasági termékek piacának és az árútőzsde munkájának fokozottabb ellenőrzése annak érdekében, hogy a termelők  kedvezőbb helyzetbe kerüljenek – közölte a Tanjug hírügynökségnek Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter. Mint mondta, a gazdák az idén rekordösszegű, 119 milliárd dináros mezőgazdasági költségvetésre számíthatnak, amelyet különböző típusú támogatásokon keresztül osztanak szét. Kiemelte, hogy az idén indul az új IPARD 3 program, amelyre közel 380 millió eurót fordítanak.

Tanasković elmondta, hogy a 2023. év teli volt kihívással, és szemtanúi lehettünk az európai piac teljes felbomlásának.

– Európában a piaci árak zuhanása miatt Szerbiának nem volt lehetősége a termékeit exportálni, ezért most hatalmas készletekkel rendelkezünk. Az idei agrárköltségvetés 119 milliárd dinár, s teljesen átlátható. Több mint 62 mezőgazdasági egyesület képviselőivel folytattunk megbeszélést, akik  elmondhatták javaslataikat, észrevételeiket – fogalmazott Tanasković. 

Kiemelte, hogy a szerb mezőgazdaságnak versenyképessé kell válnia,  minőségben és árban egyaránt.

– A szerb kormány mindenben segítette a termelőket. A támogatások mellett fontos a termékek szigorú ellenőrzése annak érdekében, hogy javuljon a minőségük. A termelők oktatására is nagy hangsúlyt fektettek, például, milyen növényvédelmi vegyszereket használjanak. 

Mindent amit tettünk hiábavaló, ha a termék visszakerül hazánkba, és nem fogadják el abban az országban, ahol forgalmazni szerettük volna. Fontos, hogy a mezőgazdasági termelés minden résztvevője, tehát a termelőktől a feldolgozókig és a kereskedelmi láncokig, vagyis mi fogyasztók, és az állam is tudja, mik a stratégiai célok a mezőgazdaságban – mutatott rá Tanasković. 

A tárcevazető rámutatott arra, hogy a mezőgazdaság legfontosabb változása tavaly e-Agrar platform bevezetése volt. A gazdálkodók ezentúl a nap 24 órájában betekintést nyerhetnek a támogatási kérelmük állásáról. Az e-Agarar segítségével felgyorsult a támogatások igénylésének és kifizetésének folyamata.

– Az idén szintén szigorúbb és konkrétabb ellenőrzést jelentett be a támogatások terén, vagyis kifejtette, hogy a támogatást nem veheti igénybe az, aki nem foglalkozik mezőgazdasággal.

– Az idén január 1-jétől nem kaphatják meg a hektáronkénti támogatást azok a gazdák, akik nem művelik a szántót, hanem másnak adják bérbe. Minden földtulajdonosnak bérleti szerződést kell kötnie azzal, akinek használatba adja – fejtette ki Tanasković. 

Hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos az a szabadkereskedelmi egyezmény is, amelyet Szerbia tavaly kötött Kínával. Ennek értelmében a szerb termelők vámmentesen szállíthatják majd termékeiket a kínai piacra.

Az IPARD program kapcsán elmondta, hogy tavaly lezárult az IPARD 2 program, 35 millió eurót fizetttek ki, az IPARD 3 első nyilvános felhívását pedig az idén januárban hirdetik meg. Az Európai Bizottság 288 millió eurót hagyott jóvá, az állam pedig további 90 millió euróval járul hozzá.
 

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele