2024. április 27., szombat

„Borjakkal megyünk a minisztériumhoz”

Már nem fékezi védővám a tejbehozatalt

Október 31-én lejárt a tej és egyes sajtok importjára bevezetett külön illetékről rendelkező februári kormányhatározat hatálya, és a szerbiai tejtermelők most attól tartanak, hogy ismét elárasztja a hazai piacot a külföldi tej és sajt, noha Jelena Tanasković agrárminiszter azt ígérte, hogy kvóták meghatározásával fogják korlátozni a behozatalt.

Szerdán a kormány székházában a miniszter asszony három órán át tárgyalt mintegy tíz tejtermelői társulás és húsz tejgyár képviselőivel a védővám törlésével előállt helyzetről. 
 

Tejet kiöntő tiltakozó tejtermelők az idén februárban (Fotó: Beta)

Tejet kiöntő tiltakozó tejtermelők az idén februárban (Fotó: Beta)

A tárgyalás után Goran Vasić, a mačvai körzet tejtermelői egyesületének elnöke azt nyilatkozta, hogy nem mindenki elégedett a véleménycsere kimenetelével. „Tanasković kijavította a korábbi hibát, most meghívta a termelőket és a feldolgozókat is, de későn, hiszen még a külön illeték megszüntetése előtt találkoznunk kellett volna.” Vasić a Beta hírügynökségnek elmondta, a találkozón a tejgyárak is elismerték, hogy most nincs elegendő tej a hazai piacon, ami szerinte egyrészt az állatállomány csökkenésével, másrészt azzal magyarázható, hogy „az állam és a tejgyárak egyaránt felelőtlenül viszonyulnak a tejtermelői ágazathoz, melyben egyre kevesebb fiatal marad meg, hiszen évi 365 napot kell dolgozni”. A megbeszélésen a tejgyárak azt ígérték, hogy csak a valóban szükséges tejmennyiséget hozzák be, arra a kérdésre pedig, hogy ha már nincs elég hazai tej, miért nem ösztönzik a termelést nagyobb felvásárlási árakkal, azt válaszolták, hogy szinte csődközelben vannak.

Vasić arról is beszélt, hogy míg egyes gazdatársulások viszonylag elégedettek az állami támogatásokkal, a közép-szerbiai szarvasmarhatartók továbbra is az agrártárca válaszát várják arra az egy héttel korábbi indítványukra, hogy 40.000-ről 55.000 dinárra emeljék az állatonkénti szubvenciót, és ahelyett, hogy 170.000 dinárral stimulálnák az üszőbehozatalt, inkább fizessenek 150.000 dinárt a hazai borjak után. „Az 55.000 dinárt még májusban Aleksandar Vučić elnök ígérte meg, de Tanasković most meg sem említette követeléseinket, így még tíz napot várunk, utána pedig néhány borjúval együtt jövünk a minisztérium épülete elé, és magától az elnöktől kérünk magyarázatot az ígéret be nem tartására.” Vasić szavai szerint mindazt, amit eddig a tejtermelők kaptak, úgy kellett harccal, fenyegetésekkel, útzárlatokkal kicsikarni ahelyett, hogy az állam önként ösztönözné a termelést. Rendszerbeli intézkedésekre lenne szükség, és pl. tisztázni kellene, miért van az, hogy a tejgyárak egyes termelőknek 40, másoknak 70 dinárt fizetnek a tejért, miközben nincs lényeges különbség a termékek között. A mačvai tejtermelők szószólója végül azt sem helyesli, hogy ennyi gazdaegyesület van az országban. Azt mondja, mindaddig, amíg mindannyian egy egyesületbe nem tömörülnek, csak kiskanállal adagolják nekik az állami támogatásokat.

Nyitókép: MTI