Ma reggel kilenckor veszi kezdetét a bánáti és szerémségi mezőgazdasági termelők belgrádi tiltakozása az idei alacsony átvételi árak miatt. A tegnapi belgrádi sajtótájékoztatón elhangzottak szerint az elégedetlen gazdák traktorokkal fognak a kormány épülete elé vonulni, ugyanakkor útzárlatokat létesítenek több felvásárlással foglalkozó mezőgazdasági cég bejárata előtt is.
Mezőgazdaság
Goran Ješić tartományi mezőgazdasági, víz- és erdőgazdálkodási titkár 50 vajdasági gazdával 18 millió dinár értékű szerződést írt alá tegnap öntözőberendezések beszerzésének támogatására. A szerződések aláírását nem a Tartományi Képviselőház nagytermében, hanem rendhagyó helyen, a szerémségi Maradék közelében levő Šelevrenac-tó melletti kirándulóhelyen bonyolították le.
Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár Balázs Ferenc csókai polgármesterrel (Fotó: Horváth Zsolt) – A tartományi mezőgazdasági titkárság valamennyi kiírt pályázata teljes mértékben megegyezik...
A kukoricán a múlt héten tovább erősödtek az aszály tünetei, a csöveken láthatók a gyapottok-bagolylepke- és a kukoricamoly-lárvák károsításának nyomai. A kukoricabogár imágói jelen vannak a növényeken, de nem okoznak kárt.
A búza méltánytalanul alacsony ára, a kukorica és a szója folyamatosan csökkenő értéke következtében jelentősen csökkent a gazda jövedelme, ezenkívül a trópusi hőség is megkérdőjelezi az alig másfél hónappal ezelőtt még rekordot ígérő kukorica- és napraforgótáblák hozamát. Ha a szerény terméshez még szerényebb értékesítési ár párosul (márpedig ilyenek a kilátások a világpiaci és a terménytőzsdei állapotokból ítélve), a szakadék szélére kerül az elmúlt években nyereséges növénytermesztés.
A múlt héten tiltakoztak a gazdák. Pontosabban, a gazdatársadalom egy kis töredéke, a Bánáti Parasztemberek Egyesülete.

