Egy-egy termetes hal láttán a régiveretű zsinóráztatóknak – meg azoknak is, akik sohasem horgásztak – azonnal az jut az eszükbe, mennyi ízletes szelet választható le egy-egy ekkora halról. Egyéb tényezők mellett ez a szemléletmód is hozzájárult ahhoz, hogy egyre ritkábban kerülnek horogra akkora halak, amelyekről van mit leválasztani. A rossz nyelvek szerint nagy halainkat akkor ettük meg, amikor még kicsik voltak.
Ezt a begyöpesedett gondolkodásmódot a korszerű C&R, azaz a Fogd meg és engedd vissza mozgalom kibontakozása nem tudta alapjaiban megingatni, hiszen a horgászás szószólóinak jelentős hányada a halállományt közprédának tekinti, ezért a Fogd meg és edd meg, még mielőtt ellopják szellemében viselkedik. Erre a rendeletek értelmében joga van. De akkor ne síránkozzon a nincs felett. Mert akár mások lopják el, akár maga viszi haza, az a hal már nincs.
Most azonban nem a horgászgerontológia szemléletével való szembeszegülés a téma, hanem egy új és reményteljes nemzedék hozzáállásáról van szó. Amikor néhány évvel ezelőtt a társadalmi hálók meg a sajtó által híre ment, hogy néhány magyarkanizsai fiatal spori sorra engedi vissza a nagy halakat – harminc kiló feletti, sőt negyvenkilós is volt közöttük –, a halfalók lelki világa napokon át romokban hevert. Közben az ellentábor azzal vigasztalódott, hogy az ifjoncok majdcsak kiheverik ezt a gyereknyavalyát. Nem így történt.
Ozsvár Csongor, Siniša Gojkov, Berta Viktor meg a többiek továbbra is visszaadják a Tiszának azt a halat, amit kaptak tőle. A tilalom lejártát követően napi rendszerességgel fogtak harcsát, előfordult, hogy egyetlen nap alatt ötöt kerítettek horogra. A történethez tartozik, hogy a halak túlnyomó többségét méretlenül engedték vissza, és csupán rossz fényviszonyok között készült képpel patkolták meg a zsákmánystatisztikát.
A szakmai vonatkozású dolgokról mértéktartóan szóltak. Elárulták, hogy felszíni műcsalikkal pörgettek, a módszert (egyelőre) titkosított fortélyokkal fűszerezték. És azt is elmondták, hogy rengeteg a kapásuk, de meglehetősen sok hal marad le a horogról. Hol történik mindez? Tekintettel arra, hogy a C&R-hozzáállást nem minden horgászunk tette magáévá, meg sem kérdeztük. Nehogy elmondjuk!
