2024. május 19., vasárnap

Nem volt, vagy nem tudtunk róla?

Érdekesség, ritkaság, furcsaság, újdonság... a balinjász

Eldönthetetlennek tűnik a kétely, hogy a halfurcsaságok száma ugrásszerűen növekedett volna, vagy csupán a velük kapcsolatos hírek terjednek gyorsan, és többszöröződnek menet közben. Az utóbbi időben ezt a kérdést az tette időszerűvé, hogy a Magyar Haltani Társaság honlapján sorozatosan jelentek meg beszámolók egy furcsa hibrid egyedeinek felbukkanásáról. A beküldők a szakembereket kérték fel a halak beazonosítására, esetenként pedig a maguk által elvégzett beazonosítás ellenőrzésére.

A dr. Harka Ákos által szerkesztett Milyen halat fogtam? című oldalon egy év leforgása alatt több alkalommal is olvashattunk olyan halakról, amelyek a balin és a jász összeívásából származnak. Emellett többször fordult elő az is, hogy a balin és a jász kereszteződésének csupán gyanúja merült fel, pontos beazonosításhoz a felvételeken nem volt látható elegendő bélyeg.

Tekintettel arra, hogy a hazai közösségi oldalakon is ádáz vita szokott kialakulni egy-egy ritka, szokatlan vagy a nagyközönség számára kevésbé ismert hal körül, jó tudni, hogy van egy hely, ahol szükség esetén pontos válaszokat lehet kapni. Legalábbis akkor, ha érthető a kérdés. Mert bélyeghiányos fotók meg adathiányos közlések alapján nem megy. Itt lépnek színre a műszaki lehetőségek.

Hogyan járt el húsz évvel ezelőtt – vagy még korábban – az a horgász, aki egy számára ismeretlen és/vagy hibridgyanús halat fogott? Leggyakrabban észre se vette; amikor észrevette, akkor megmutatta, ha volt kinek; ha nem volt kinek megmutatni, akkor rajta kívül nem látta senki. Hazavitte, és mint a mondókában a kis huncut mind megette. Persze elmesélni is lehetett. Lefényképezni már nehezebb volt, kidolgoztatni a képet utánajárást igényelt, aztán megfelelő helyre (hova és kinek címezni) el kellett volna küldeni... Még így is bonyolult, pedig leegyszerűsítettük. Szóval ha találkoztunk is ilyen halakkal, azoknak nyoma nem maradt.

Ezzel szemben ma sokkal gyorsabban történnek a dolgok, és más irányban haladnak a fejlemények. Fog a horgász egy halat; előkapja telefonját, az okosat... és perceken, legfeljebb órákon belül a világ bármelyik sarkában láthatják, mit fogott. Akár szimpla, magánjellegű dologról, akár a nagyközönség számára is érdekes jelenségről van szó.

Nem hisszük, hogy paranoiás világunkban – amikor a rejtett dimenziókról szóló szövegek a menők, meg a gének összekuszálásáról szóló összeesküvési elméletek vannak divatban –, hasznos dolog a fajok eszeveszett kereszteződéséről új elméleteket kotyvasztani. Fogjunk inkább mindent a technikára.