2024. május 20., hétfő

Az Európa-fanatizmus is okolható

A miniszter véleménye a tejbotrányról – Az állam ellenőrzi a tej és a takarmány minőségét

Az állat-egészségügyi felügyelet hétfőn 12 gazdaságban tiltotta be ideiglenesen a tejtermelést a tej megnövekedett aflatoxin-tartalma miatt – jelentette be Sanja Čelebićanin, a felügyelet osztályvezetője. Reményei szerint néhány nap elteltével kiürül a méreg a szarvasmarhákból, és a gazdák újból átadhatják a tejet a felvásárlóknak. Többek között felfüggesztették a kragujevaci és a nova pazovai gazdaságok termelését, ugyanakkor további 24 gazdaság elemzésének eredményeit várják. A szennyezett tejet megsemmisítik. A kisebb gazdaságokban egyszerűen kiöntik a trágyára, míg a nagyobb gazdaságok a szennyezett tejet átadják feldolgozásra, ahol tejport készítenek belőle, majd elégetik azt.

A vajdasági gazdaságokban hétfőn kezdték meg a tej és a takarmány ellenőrzését – jelentette be a tartományi kormány. Ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium közleményben jelentette be, hogy folyamatban van a tej és a takarmány ellenőrzése.

Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár szerint a tejhelyzet rosszabb, mint korábban gondolta, ugyanis a tej hétszer nagyobb mértékben tartalmaz aflatoxint, mint azt az első elemzések eredményei mutatták.

– Fogyaszthatatlan a tej. Álszentség lenne, hogy a gyerekeimnek nem engedem meg a tejivást, de ezt a nyilvánosság előtt elhallgatom. Azzal, hogy a szőnyeg alá söpörjük a problémát, csak a probléma elmérgesedését segíthetjük elő, amely miatt pedig az egész tejipar csődbe mehet. Nem lett volna semmi baj, ha a mezőgazdasági miniszter az eredmények láttán azonnal a probléma megoldásán dolgozott volna – érvelt a tartományi titkár.

Szavai szerint az új eredményeket négy napon belül hozzák nyilvánosságra, miután két akkreditált német laboratórium hitelesíti azokat. Mint megjegyezte, az első laboratóriumi eredményeket először a szerb kormánynak továbbította, majd a törvény által előírt határidő után nyilvánosságra hozta azokat.

– Az újabb elemzések szerint a baj nagyobb, mint gondoltuk, ugyanis most hétszer nagyobb aflatoxin-koncentrációt találtunk a tejben, mint először – mondta Ješić.

Ezzel ellenben Goran Knežević mezőgazdasági miniszter kijelentette, hogy a kereskedelemben lévő tej fogyasztható, és az állam idejekorán intézkedett. Véleménye szerint a tejbotrányért az Európa-fanatizmus is okolható, hiszen a szerb kormány annak ellenére fogadott el sok jogszabályt, hogy be tudná tartani őket.

– Szükségünk van az európai jogszabályokra, de azokat úgy kell meghoznunk, hogy be is tudjuk tartani őket. Hiába határoztuk meg a tej minőségének szabványát, amikor nincs olyan állami szerv, amely foglalkozna vele. Az előző minisztérium rengeteg pénzt kapott a nemzeti laboratórium megalapítására, mégsem lett belőle semmi – mondta Knežević, aki szerint hasonló baj volt a személygépkocsik elsősegélydobozával is.

Megjegyezte, hogy amint észlelték a problémát, azonnal mintákat vettek, s miután bebizonyosodott, hogy a 300 mintából némely szennyezett lehet, elküldték őket Hollandiába felülvizsgálatra. Hozzátette, hogy a szennyezett tejet megsemmisítik, míg a jót kereskedelmi forgalomba helyezik.

– Tudjuk, milyen tejet iszunk. A polgárok ellenőrizhetik a mezőgazdasági minisztérium honlapján, sőt telefonon is megérdeklődhetik. Természetesen vannak gondok, és dolgozunk is azok megoldásán. Amint feltételezhető volt a szennyezettség, visszavontuk a tejet. Kicsoda Ješić, hogy eredményeket hoz nyilvánosságra? Nincs felhatalmazva rá. Az állam idejekorán közbelépett, értesíti a lakosságot, és nem kelt pánikot – hangsúlyozta a miniszter.

Knežević visszautasította a vádakat, hogy a minisztérium nem válaszolt a tartományi titkár levelére. Szavai szerint a minisztérium válaszlevelében felkérték a tartományi mezőgazdasági titkárt, hogy küldje el a mintavételi eredményeket, eközben pedig munkacsoportokat hoztak létre, gazdaságokkal és tejgyárakkal konzultáltak. Kijelentette, hogy lemond a mezőgazdasági tárca vezetéséről, amennyiben a szerb kormány bebizonyítja felelősségét.

– Jelentésemet átadom a kormányfőnek és pártom elnökének. Amennyiben úgy gondolják, hogy engem terhel a legnagyobb felelősség, lemondok. Személy szerint úgy gondolom, hogy idejében megtettem minden tőlem telhetőt, sőt még annál többet is – mondta a mezőgazdasági miniszter.

A kukorica szennyezettségével kapcsolatban kiemelte, hogy 197 mintavételből csupán 4 volt szennyezett, valamint az 500 ezer tonna kiviteli kukoricából csak 20 ezer tonnát küldtek ezért vissza.

– Szerbiában tavaly 4 millió tonna kukorica termett. Ugyan melyik varázsló tudná mindezt ellenőrizni, talán David Copperfield? – vetette fel Knežević.

Bojan Đurić, a Liberális Demokrata Párt parlamenti képviselője bejelentette, pártja kezdeményezni fogja, hogy parlamenti ülés keretében szakemberek beszámolóit figyelembe véve vitassák meg a tejbotrányt. Szavai szerint a képviselőháznak lépnie kell az ügyben, és kiadnia egy moratóriumot, amely szerint a politikusok a következő napokban elhatárolódnak a tejüggyel való nyilatkozatoktól, ugyanis a polgárok most már nem tudják eldönteni ihatnak-e tejet, vagy sem.