2024. május 20., hétfő

Szinte az összes szerbiai tejüzem terméke fertőzött

Országos szintű botrányt okozott Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár hétfő esti Twitter-bejegyzése, amelyben leleplezte, hogy a szerbiai tejtermékek a megengedettnél több aflatoxint tartalmaznak. A tartományi titkár 35 tejtermék elemzésének előzetes eredményeit tette közzé, amelyek szerint 29 esetben az aflatoxin jelenléte meghaladja a megengedett értéket. A határérték egyébként 0,05 mikrogramm kilogrammonként. A hírre több óvoda (például Újvidéken) felfüggesztette a tej fogyasztását, míg Belgrádban ellenkezőképp döntöttek, továbbra is felszolgálnak tejet az uzsonnához. A kiskereskedők szerint nem csökkent a tejvásárlás. Ješić a következő elemzés eredményeit péntekre ígérte.

A tartományi titkár bejelentése után kedden a mezőgazdasági minisztérium további ellenőrzéseket kért, és bebizonyosodott, hogy egyes tejtermékek valóban a megengedettnél több aflatoxint tartalmaznak. Sanja Čelebićanin, az állat-egészségügyi felügyelet osztályvezetője szerint szinte az összes szerbiai tejgyár tejét kivonják a forgalomból, közöttük a szabadkai, a niši és az Imlek tejgyár termékeit.

– Szinte az összes szerbiai tejüzem teje fertőzött. Ez szám szerint 50 fajta tejet jelent – nyilatkozta szerdán az állat-egészségügyi felügyelet osztályvezetője.

Szavai szerint a tejtermékek kivonásáról a mezőgazdasági minisztérium adta ki a rendeletet, de a termékek kivonása a forgalomból kizárólag a tejgyáraktól függ, ez azok kötelessége. Mint megjegyezte, a mezőgazdasági minisztérium a történtekre időben reagált.

– Szerbia polgárainak nincs oka félelemre, minden gyanús tejterméket kivonunk a forgalomból – hangsúlyozta az osztályvezető.

Mint megjegyezte, az ellenőrzés nehézkes volt, ugyanis olyan is megtörtént, hogy a kiskereskedés polcán lévő adott tejüzem három egymás követő termékében nem találtak aflatoxint, míg a rá következő negyedik üvegben igen. Leszögezte, hogy nem a tejjel van gond, hanem a takarmánnyal.

Goran Papović, az országos fogyasztóvédelmi szervezet (NOPS) elnöke szerint a tejben lévő legminimálisabb aflatoxinszint sem elfogadható, majd hozzátette, hogy a boltokba került fertőzött tej kérdését 10–15 nap alatt meg lehetne oldani.

– Ellenőrizni kell a takarmányt és a nyers tejet is – szögezte le a NOPS elnöke.

Ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium keddi közleményében azzal érvelt, hogy bár a megengedettnél magasabb a tejtermékek aflatoxin-koncentrációja, nem egészségkárosító tejet fogyasztani, ugyanis a méreganyag jóval az egészségkárosító mennyiség alatt található benne. Kiemelték, hogy miután meghatározzák a fertőzött tej eredetét, betiltják a szóban forgó gazdaságoktól történő tejfelvásárlást, valamint a mezőgazdasági és állat-egészségügyi felügyelet a tejtermékeken vizsgálata mellett hozzálát a szerbiai takarmány rendkívüli ellenőrzéséhez. A minisztérium közleményében még kiemelte, hogy 2010-ig Szerbiában az USA-hoz hasonlóan a maihoz képest tízszer nagyobb aflatoxin-koncentrációt engedélyeztek a tejtermékekben, vagyis a mai 0,05 mikrogramm helyett 0,5 mikrogrammot. A tejmintákat a minisztérium Hollandiába küldte további ellenőrző elemzésre.

JÖVŐ HÉTEN ÉRKEZIK A HOLLAND ELEMZÉS

A jövő hét közepén érkeznek meg a holland ellenőrző elemzések eredményei – jelentette be Dejan Krnjanić mezőgazdasági államtitkár. Kiemelte, hogy a potenciális veszélyforrásokat az állam ideiglenesen kivonja a forgalomból.

– A minisztérium decemberben 103, januárban pedig 40 tejterméket küldött el elemzésre, ez azt jelenti, hogy a fertőzött tej februárban kerülhetett a polcokra – mondta az államtitkár.

Szavai szerint a mezőgazdasági minisztérium és a tejtermelők keddi tárgyalásán a felek egyetértésre jutottak arról, hogy meg kell szakítani a fertőzött takarmány beszállítását, valamint, hogy mielőbb meg kell hozni azt a szabályzatot, amely rendelkezne az aflatoxin élelmiszerbe való bejutásának meggátlásáról.

– A fertőzött takarmány leállítása után 3 nappal kiürül a szarvasmarhák szervezetéből az aflatoxin – hangsúlyozta Krnjanić.

SEMMI OK PÁNIKRA

Slavica Đukić-Dejanović egészségügyi miniszter szerint a fertőzött minták kevesebb aflatoxint tartalmaznak, mint egyes európai országokban. Kiemelte, hogy bár pánikra semmi ok, az illetékesek komolyan veszik a problémát.

– A polgároknak kell eldönteniük, hogy isznak-e tejet, vagy sem. Én iszom – mondta az egészségügyi miniszter.

Mint megjegyezte, az illetékes egészségügyi felügyelőségek azonnal tájékoztatják a közvéleményt, amint megbizonyosodnak, hogy egyes élelmiszerekben egészségkárosító anyagok vannak. A jelenlegi esetben erről még nincs információjuk – tette hozzá a miniszter.

A TEJRŐL A KÉPVISELŐHÁZBAN IS

A tejhelyzetről tárgyalt a Szerbiai Képviselőház egészségügyi bizottsága is. A bizottsági ülés heves indulatokkal volt teli, az ellenzéki képviselők a kormány lemondását követelték. A képviselők egy része azt javasolta, hogy a fertőzött tejtermékeket semmisítsék meg, míg voltak, akik azzal a javaslattal álltak elő, hogy ki kell vizsgálni a húsipari termékeket és a gabonatermékeket is. Dušan Milosavljević, a bizottság elnöke, valamint a Demokrata Párt képviselője kiemelte, hogy a fertőzött tej nemzetvédelmi kérdés, és fontosabb téma még Koszovónál is. Hozzátette, hogy a DP követelni fogja a mezőgazdasági miniszter lemondását.

– Ez óriási botrány, hiszen a mezőgazdasági minisztérium nem végezte el becsületesen a munkáját. Nemcsak a mezőgazdasági miniszternek kellene benyújtani a lemondását, hanem az egész kormánynak bele kell buknia a botrányba – vélekedett Milosavljević.

Az egészségügyi bizottság végül nem fogadott el egyetlen javaslatot sem, ugyanis a kormánypárti képviselőknek vissza kellett térniük a parlamenti ülésre szavazni.