2024. május 9., csütörtök

Új törvény, régi szokások

Zoran Nikolić: A legnagyobb probléma az, hogy a vásárlók többségét nem érdekli az új fogyasztóvédelmi törvény

A polgárok nagy hányada továbbra sincs tisztában azzal, hogy milyen jogokat szavatol számukra a júniusban elfogadott új fogyasztóvédelmi törvény – nyilatkozta Goran Papović, a Szerbiai Fogyasztók Nemzeti Szervezetének (NOPS) elnöke a jogszabállyal kapcsolatban a fogyasztóvédelemmel foglalkozó Potrošač melléklet szerkesztőségének.

– Annak ellenére, hogy a megkérdezett polgárok 74,12 százaléka tud róla, hogy elfogadták az új törvényt, mindössze 43,5 százalékuk van tisztában azzal, hogy milyen változásokat fog hozni. Leszögezhető, hogy hiábavaló volt az illetékes minisztérium és a különböző fogyasztóvédelmi szervezetek munkája az új jogszabály ismertetése terén – vélekedett Papović, aki a NOPS felmérésének eredményeibe nyújtott betekintést.

Mint a szervezet elnöke elmondta, a megkérdezettek 44,4 százaléka vélte úgy, hogy az új törvény csupán részben növeli a fogyasztók jogait, 21,9 százalékuk szerint nem hoz változást, és csupán 15,1 százalékuk értékelte úgy, hogy a jövőben jobb helyzetben lesznek a vásárlók.

– Ezek az adatok arra mutatnak, hogy komolyabban kell foglalkoznunk a fogyasztók ismereteinek bővítésével. Nemcsak a fogyasztóvédelmi szervezeteknek, hanem az illetékes állami szerveknek is. Hiszem, hogyha e téren sikerül a polgárokkal megismertetni jogaikat, sokkal kevesebb problémával kell szembesülniük a jövőben – magyarázta a NOPS elnöke.

NEM BÁNNÁNAK TOVÁBB KESZTYŰS KÉZZEL A KERESKEDŐKKEL

A szervezet igazgatója azt is hozzátette, hogy a törvény elfogadása után az észlelt szabálytalanságok miatt a fogyasztóvédők nem fognak figyelmeztetéseket küldeni a törvényt szegő, figyelmetlen kereskedőknek, hanem a beérkezett panaszokat azonnal a bíróságra továbbítják. Papović arra is rámutatott, hogy ez könnyebb folyamat lesz, hiszen a készülő jogszabály előirányozza majd a fogyasztóvédelmi jogviták adóinak törlését, ha azokat félmillió dinárnál kevesebb összegre becsülik.

– Az eddigi tapasztalatok alapján és tekintettel a nagyszámú panaszra, kis időn belül javaslatot terjesztünk a kereskedelmi minisztériumhoz. Olyan lépések bevezetéséről lenne szó, amelyek lehetővé tennék a törvényszegő eladók megbírságolását, egyes esetekben az üzlet bezárását is. Szerintünk ez jó megoldás lenne, hiszen néhány kereskedő továbbra is azt hiszi, hogy érinthetetlen, és mindenféle mulasztást megengedhet magának, kijátszhatja a törvényt, azt csinálhat a vásárlókkal, amihez kedve van – fejtette ki a NOPS elnöke.

A szervezet azon a véleményen van, hogy még kifejezettebben kéne népszerűsíteni a készülő törvényt, aktívabban bekapcsolni a vásárlókat is a törvény elfogadásába. A NOPS szóvivője szerint ellenkező esetben elhúzódik a fenti folyamat, amely éppen a fogyasztóknak nem kedvezne.

– Mindenféleképp a vásárlók hasznára válna, ha az illetékes szervek kilátásba helyeznének néhány újabb büntetést – vélte Papović, aki rámutatott arra is, hogy az általuk készített felmérésben a megkérdezettek 32,5 százaléka gondolja úgy, a kereskedelmi felügyelőség hatáskörének kiszélesítése nem járulna hozzá a fogyasztók védelmének növeléséhez. Ennek ellenkezőjét 21,9 százalékuk állította.

A kérdezettek fele vélte úgy, hogy a panaszok és reklamációk előirányzott rendezési ideje megfelelő.

A közvállalatokhoz kapcsolódó kérdés mentén a megkérdezettek több mint a fele (52,7 százalék) szerint az új jogszabály révén javulni fog a fogyasztók helyzete. Pontosabban, pozitívumként értékelik azt az új határozatot, amely előírja, hogy a közszolgáltatást biztosító állami vállalat nem függesztheti fel a szolgáltatás nyújtását annak a fogyasztónak, aki egy számláját nem törlesztette, de később rendezte adósságát az adott vállalat irányába.

AZ ÉRDEKTELENSÉG GONDOT OKOZ

– A legnagyobb probléma az, hogy a vásárlók nagy hányadát nem érdekli az új fogyasztóvédelmi törvény. Még mindig a régi szokások rabjai, fogyasztói jogaikat azonban nem védheti senki, ha ők nem engedik, illetve ha tisztában sincsenek a jogaikkal. A felmerülő fogyasztóvédelmi problémák sikeres megoldása érdekében követni kell az előírásokat, tudni kell, kihez fordulni. A polgároknak legtöbbször akkor jutnak eszükbe fogyasztóvédelmi jogaik, ha ilyen jellegű gondjuk van. Jobb azonban megelőzni a bajt, mint azután foglalatoskodni vele, ha megtörtént – fejtette ki a Potrošačnak Zoran Nikolić, a Kragujevaci Fogyasztóvédelmi Szervezet elnöke.

A szervezet vezetője kifejtette, hogy a törvény megfelelő védelmet szavatol a vásárlóknak, ha tisztában vannak jogaikkal. A legokosabb, amit a fogyasztó megtehet, hogy még vásárlás előtt bizonyos dolgokat megtudakol az eladótól. A polgárok azonban más forrásokból is szerezhetnek ide kapcsolódó információkat, és ilyen tudással felvértezve sokkal kisebb az esélye annak, hogy később probléma lesz a vásárolt termékkel, illetve bírósági ügy a vasárlásból.

A NOPS felmérésében részt vett fogyasztók 50,3 százaléka vélte úgy, hogy a jogvita adójának törlése pozitív lépés. Mindössze 19,1 százalékuknak a véleménye szerint a félmillió dinár alatti jogvita-adó elengedése nem fog hozzájárulni a fogyasztóvédelem növeléséhez. A Potrošač szerkesztősége azt a következtetést vonta le a fenti eredményekből, hogy a polgárok nagy része készen áll arra, hogy más módszer híján fogyasztóvédelmi problémáit jogi úton oldja meg.