2024. május 9., csütörtök

Sugárszennyezett hal a tányérunkon

A MAXI áruházakban Fukushima közelében kihalászott halakat árulnak

A potrošač.info jelentése szerint a szerbiai MAXI áruházakban sugárszennyezett halakat is lehet vásárolni. Az egy kilogrammos kiszerelésű PREMIA gyártmányú hekk (csacsihal) a FAO 61. területről származik. A FAO 61 jelzés arra utal, hogy a halakat Japán közelében a Csendes-óceánból fogták ki. Az erről a területről kihalászott halakat több ország is betiltotta a sugárszennyezettség miatt.

Egy zemuni férfi hívta fel a Szerbiai Nemzeti Fogyasztóvédelmi Szervezet figyelmét sugárszennyezett halra, melyet a helyi MAXI áruházban talált. Az illetékes szervek még nem nyilatkoztak arról, hogyan kerülhetett a boltokba sugárszennyezett hal Japánból, valamint arról sem ki a felelős a sugárszennyezett hal behozataláért Szerbiába.

A fukusimai katasztrófa óta foglalkoztatja a világot a Csendes-óceánból kifogott halak sugárszennyezettsége.A 2011 márciusi földrengés és szökőár idején az erőmű területére beömlő víz elárasztotta az elektromos berendezéseket, leállt a hűtőrendszer vízellátása, aminek következtében az egyes és a hármas reaktor aktív magja túlhevült, és megolvadt.Nem tudni, hogy eddig mennyi szennyezett víz folyt az óceánba.

A vancouveri Straight számításokat tett közzé, melyhez az amerikai környezetvédelmi hatóság rákkockázati képletét használták fel. A számítások szerint az eddig elfogyasztott sugárszennyezett halak 800 emberben fognak rákot okozni, ebből 500 lesz japán, a többiek külföldiek, akik exportált japán halat fogyasztottak. Más szakértők szerint a becslés nagyon óvatos, és akár 8000 ember halálához vezethet a szennyezett japán hal. A lap emlékeztet: a kanadai hatóságok 2011 júniusában, alig három hónappal a baleset után abbahagyták a Japánól exportált halak külön vizsgálatát.
A számításokban csak az eddig elfogyasztott halakat vették alapul, így ha az emberek továbbra is esznek Japánból származó sugárszennyezett halat, a várható szám értelemszerűen tovább nőhet.

Az év elején erősen sugárszennyezett halat fogtak a fukusimai atomerőműnél az óceánban. A Murasai Misinek elnevezett példányt az erőmű közelében fekvő öbölből fogták ki. A skorpióhal-félékhez tartozó álsügér teljesen alkalmatlan a fogyasztásra, mert a húsa sugárszennyezettsége több mint 2500-szor haladta meg azt a szintet, amelyet az élelmiszerbiztonsági hatóság előír többek között a halfélékre és a tenger gyümölcseire.

A Szerbiai Nemzeti Fogyasztóvédelmi Szervezet arra figyelmeztet, hogy tartózkodjunk a PREMIA gyártmányú hekk vásárlásától, amelyen FAO 61 jelzés szerepel.