2024. május 20., hétfő

Hatszáz kilogramm túró eladó!

Az Imlek a jövőben is szigorúan ellenőrzi a felvásárolt tej minőségét – A gazdák szerint ez nem oldja meg az országban felgyülemlő tejtöbblet problémáját

Az Imlek vállalat a jövőben mindazon termelőktől átveszi a tejet, akiknél az átadásra szánt nyersanyagban az aflatoxin-szint nem haladja meg a törvényes kereteket – írták a tegnap kiadott közleményben a tejgyár illetékesei. Ugyanitt megerősítették, hogy az elmúlt napokban egyes tejtermelőktől a magas aflatoxin-szint miatt nem vették át a tejet. Kiemelték: az intézkedést belső és külső ellenőrzésekre alapozták. Abban a pillanatban folytatják az átvételt, ahogy az érintettek eleget tesznek az érvényben levő rendelkezéseknek – fogalmaztak a közleményben. A tejtermelők viszont továbbra is kétségbe vonják a tejgyár intézkedését, de egyelőre a rájuk maradt többezer liter tej értékesítésével vannak elfoglalva.

Hatszáz kilogramm túrót kínált fel viccelődve nekünk ifj. Barna Mihály temerini tejtermelő is kedvezményesen, amikor ismét felkerestük kérdéseinkkel. Az iránt érdeklődtünk, hogy a hatnapos korlátozás bevezetésekor tett ígéretét beváltotta-e pénteken reggel az Imlek vállalat. Ahogyan arról írtunk is a héten, a tejgyár ugyanazon a napon értesített három temerini termelőt is arról, hogy „a magas aflatoxin-szint miatt” hat napig nem vásárolja fel a gazdaságokban termelt tejet. Naponta többezer liter tej maradt így a temerini gazdák udvarában, amelyet megpróbáltak háztól értékesíteni. Barnáék a kézi feldolgozás mellett döntöttek, és tejfölt, túrót készítettek a rájuk maradt mennyiségből. A fiatal termelő hűtőházat is bérelt, és abban reménykedik, hogy az elkövetkező napokban sikerül vásárlókat találni. A tej értékesítésével a temerini Faragó és a Morvai család gazdaságában is megküzdöttek a múlt héten.

A gazdák tejfölt, túrót készítenek a nyakukon maradt tejből

A gazdák tejfölt, túrót készítenek a nyakukon maradt tejből

A temerini gazdák továbbra sem tudják elfogadni a tejgyár intézkedéseit: szerintük az országban felgyülemlő tejtöbbletet nem lehet megoldani azzal, hogy a feldolgozók a határértékkel játszadoznak. Évek óta dolgoznak együtt ugyanis az Imlek gyárral, és az eddigiekben sohasem volt gond a tej átvételével: még akkor sem, amikor országos szinten folyamatosan változtatták az aflatoxin-szintre vonatkozó törvényes előírásokat. 2013-tól napjainkig ugyanis a megengedett aflatoxin-határértékek a tejben többször is változtak: 0,05-ről 0,5-re, majd 0,25 mikrogrammra literenként. A tavalyi állami határozat szerint december elsejétől literenként 0,25-ről 0,05 mikrogrammnyi európai határértékre kellett volna csökkenteni az aflatoxint megengedett értékét. A szabályzat módosítását viszont 2023. december 1-jére halasztották.

Barnáék az április 27-én kézhez kapott értesítésbe nem nyugodtak bele, és másnap reggel ők is átadták vizsgálatra a gazdaságukban termelt tejet az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának laboratóriumába. A kapott eredmények szerint 0,136 mikrogramm volt az aflatoxin szintje, ami nagyjából a fele annak, amit előző nap a tejgyár megállapított – mesélte a korábbi felkeresésünkkor az ifjú temerini termelő. Ugyanakkor kiemelte azt a találkozót is, amelyet januárban szervezett az Imlek vállalat: ekkor tájékoztatták a termelőket arról, hogy a vállalat termékeit kizárták a bolgár piacról. Az uniós előírások ugyanis kevesebb aflatoxint engedélyeznek literenként a tejben, mint a szerbiai rendelkezések.

A bolgár piac elvesztése miatt nagy mennyiségű tej halmozódott fel az országban, és a problémát csak fokozza, hogy a múlt év végi tejhiány óta továbbra is folyamatosan érkezik a behozatali lengyel tej is a szerbiai piacra. A termelők és az őket képviselő szervezetek folyamatosan figyelmeztetik a közvéleményt az állami intézkedések hiányának következményeire. Ezek megvalósulni látszanak: a környékben több kisebb tejgyár is csődöt mondott, és egyre több tejtermelő dönt úgy, hogy felszámolja az állatállományát. Az általuk szorgalmazott, termelés alapján kiszámított 80-85 dináros literenkénti árat ugyanis meg sem közelíti a tejgyár ajánlata, amelynek viszont kifizetődőbb a minőségtelenebb, ám olcsóbb külföldi nyersanyag beszerzése.

Az Imlek közleménye szerint a tejgyár pontos útmutatást adott a gazdáknak arra vonatkozóan, hogy a minőség elérése és megtartása érdekében hogyan módosítsák a gazdaságban a takarmányozást. Kiemelik: a biztonságosan fogyasztható élelmiszerekről szóló szabályozás betartása a vállalat számára prioritás, és minőség tekintetében nem kivételeznek egy gazdasággal sem. Emlékeztetnek, hogy a nem megfelelő minőségű tejet a jövőben sem veszik át, függetlenül „a vállalatra nehezedő nyomástól és az intézkedés következményétől”.

Az intézkedésről szóló közleménybe azt is belefoglalták, hogy az Imlek 100 tonna tejet biztosított és adományozott a betegséggel küzdő és elhagyatott gyerekek számára, de többek között a szerbiai egészségügyi intézményeket is segítette adományokkal. Hozzáteszik: a vállalat a jövőben is vállalja ezt a társadalmi felelősséget.