2024. május 14., kedd

Társfinanszírozás a méhészeknek

A pályázati határidő három hét múlva zárul

Tematikus tanácskozást tartottak csütörtökön délelőtt a Vajdasági Gazdasági Kamara nagytermében, A méhészeti beruházások támogatási intézkedései a tartomány területén címmel. Az összejövetel aktualitását annak a tartományi pályázatnak a meghirdetése szolgáltatta, amelynek a felhívására április 9-éig várják a méhészek jelentkezését Vajdaság területéről.

Ljiljana Petrović vidékfejlesztési titkárhelyettes a sajtóértekezleten hangsúlyozta, a tartományi titkárság az idei költségvetéséből 25 millió dinárt irányozott elő a méhészet támogatására. Ebből a pénzből a méhészek beruházásainak 60 százalékát térítik meg, egy gazdaság pedig legfeljebb 350 ezer dinár támogatáshoz juthat. 

– A méhészek már átadhatják a jelentkezésüket a pályázati felhívásra. A gazdaságok szakmai kiadásait részben térítjük meg, költségtérítés olyan eszközök vásárlását érinti, mint a kaptárak, a méhészeti eszközök, a feldolgozási, csomagolási folyamatokat segítő berendezések – közölte a vidékfejlesztési titkárhelyettes.

Bálint János (Fotó: Dávid Csilla)

Bálint János (Fotó: Dávid Csilla)

Mladen Petković, a Vajdasági Gazdasági Kamara Mezőgazdasági Szövetségének titkára szerint azért fontos a tanácskozás, mert a méhészek első kézből értesülhetnek a legfontosabb tudnivalókról.

– A mai napon hiteles információkhoz juthat mindenki, eligazítást is kaphatnak a pályázati folyamatokról, ami még fontosabb, minden résztvevő bekapcsolódhat olyan folyamatok megvitatásába, amelyek hatással lesznek a következő évi pályázatokra. A gazdaságok hordozói beszélhetnek a problémáikról, elmondhatják meglátásaikat, felhívhatják a figyelmet a méhészet ágazatának fontosságára – mondta Petković.

Radomir Vlačo, a Vajdasági Méhészeti Szervezetek Szövetségének elnöke szerint sokat javult a méhészet helyzete, hiszen 2016-ban ez a tartományi résztámogatás még csak 5 millió dinár értékű volt.

– Nagy előrelépés a mostani 25 millió dináros támogatás, de nem mondanám, hogy ez elég. Vajdaság területén mintegy 300 ezer kaptár és 300 méhészet van. Ekkora összeg nem elég arra, hogy mindenki támogatásban részesülhessen, fejleszteni pedig a méhészetben is kell, mert szükség van azokra, akik professzionális szinten űzik ezt a gazdasági ágazatot –nyilatkozott a szövetség elnöke.

Vlačo azt is hozzátette, nagyon fontos, hogy a méhészeket érő fenyegetések mindinkább visszaszorulnak. Minden termelő érdeke a minőségi és egészséges termés, a gazdasági ágazatok együtt kell hogy működjenek és nem egymás ellen.

A tanácskozáson Bálint János, neves muzslyai méhész is jelen volt, aki lapunk munkatársának a méhészet támogatását hangsúlyozta, bár azt is elmondta, sajnos az itthoni támogatási rendszer egyelőre még alulmarad az európaival szemben.

– Szerintem a támogatások megítélése során nagyon fontos, hogy azok a fiatalok részesüljenek előnyben, akik tényleg szeretnének méhészettel foglalkozni, ezt tűzik ki maguk számára hosszú távú hivatásként, és professzionális szinten akarnak foglalkozni vele. Ráadásul, az önrész igazolásával még biztosabb helyre mehetnének a támogatások, mert fontos lenne hogy az ország területén jól működjön a méhészeti ágazat. Ez gazdasági és környezeti szempontból is igen jelentős lenne – mondta Bálint János.