Folyamatban van azoknak a projekteknek az előkészülete, amelyek által a szerbiai földgázvezetékeket összekapcsolják a román, valamint az északmacedón hálózattal – jelentette be Dubravka Đedović Handanović energiaügyi és bányászati miniszter. A Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában kiemelte: a román csatlakozáshoz szükséges építési munkálatok a tervek szerint 2-2,5 évig tartanak, az észak-macedóniai projekt megvalósításához viszont előreláthatóan 3-3,5 évre lesz szükség.
A tárcavezető hangsúlyozta: Szerbia energetikai szempontból független politikát folytat annak érdekében, hogy a lehető legjobb feltételekkel biztosítsa az ellátást a lakosok és az ipar számára is. Mind a földgáz-, mind a kőolajellátás terén is szükség van az alternatív forrásokra, amelyek magasabb szintű energiabiztonságot nyújtanak az országnak, de a tárgyalási feltételeket is javítják – mondta. Emlékeztetett arra is, hogy a Szerbia és Észak-Macedónia, valamint Románia közötti egyezségeket még tavaly írták alá, így az idén, június végén a technikai egyezmények aláírására került sor az érintett vállalatok között: a Srbijagas a román Transgasszal és az északmacedón Nomagasszal szerződött.
A román csatlakozásra vonatkozó tervek szerint szerbiai oldalon a mokrini csomópontot kötik össze a romániai BRUA-vezetékkel. A miniszter szerint ez a csatlakozás egész Európa számára jelentős lesz. Ugyanakkor országon belül is feltételezi, hogy Belgrád és Mokrin között kiépül az összeköttetés, valamint egy 13,5 kilométeres szakasz megépítésére is sor kerül Mokrin és a román határ között. Ez pedig azt jelenti, hogy a vezeték útjához közel levő községek is rácsatlakozhatnak a földgázhálózatra – mondta a tárcavezető. Kiemelte: az említett vezeték kapacitása 1,6 milliárd köbméteres lesz. A csatlakozás terveit egy szélesebb körű projekt részeként mutatják majd be a nyilvánosságnak: a Srbijagas és a Transgas olyan egyezményt írt alá, amely a két vállalat közötti együttműködés koordinációját és alapvető feltételeit is tartalmazta. Ez lesz az alapja annak a közös projektnek is, amely keretében mindkét cég elkötelezi magát a nemzeti vezetékek összekapcsolására – magyarázta a miniszter.
Az Észak-Macedóniával aláírt egyezmény kapcsán viszont Đedović Handanović elmondta, hogy ezzel a csatlakozással Szerbia déli részét tulajdonképpen a Görögországból érkező fővezetékkel kötik össze. Ezáltal a TAP- és a TANAP-gázvezetékeken keresztül is érkezik földgáz Szerbiába, ami tovább növeli az ország energiabiztonságát – hangsúlyozta. Ezt a törekvést alapozta meg a Srbijagas a Nomagasszal megkötött egyezményével, amely tartalmazta azt is, hogy a két vállalat regionális energiapiac létrehozásán dolgozik, amely szerves részét képezi az Európai Uniós energiapiacnak. A csatlakozást szerb területen Vranjétól indítják, Észak-Macedóniában viszont Klečovce települést érinti. A tervek szerint a két országot összekötő vezeték hossza 70 kilométer lesz, amelyből 47 kilométer Szerbia területén, 23 kilométer pedig Észak-Macedónia területén húzódik. Az említett csatlakozáson évente 1,5 milliárd köbméter földgáz haladhat majd át Szerbia felé – vázolta a terveket a miniszter.

Nyitókép: Pixabay