2025. július 12., szombat

Újabb bizonytalanság fenyeget

Az izraeli–iráni háború recesszióba sodorhatja a világgazdaságot

Izrael pénteken támadást indított Irán ellen azzal a céllal, hogy leszerelje az ellenséges ország atomprogramját. Az Izrael és Irán közötti konfliktust azonnal megérezte a gazdaság. A hétvégén a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyű olajfajta 3,7 százalékkal 75,67 dollárra emelkedett hordónként, a Brent olaj ára pedig csaknem 5 százalékkal 78 dollárra. 

Irán fontolóra veszi a Hormuzi-szoros lezárását. A Goldman Sochs elemzője rámutatott arra, hogy a világ olajtermelésének mintegy egyötöde ezen a szoroson keresztül jut el a globális piacokra. A szoros lezárása 100 dollár fölé emelheti az olajárakat.

A hétvégén súlyosan eszkalálódott a konfliktus, amelyek kirobbanására a piacok is reagálnak. A kőolaj mellett a dollár is erősödött, a részvénypiacok heves eséssel reagáltak. A térségbeli olajlétesítmények is veszélybe kerülhetnek. A hét elején a nemzetközi részvénypiacok emelkedtek, a kőolaj ára is mérséklődött. Jelenleg úgy tűnik, hogy a háború pár napon belül nem fejeződik be.

A legkedvezőtlenebb forgatókönyv a Hormuzi-szoros lezárása lenne, ebben az esetben a 100 dollár fölé emelkedhet a Brent jegyzése, Európában a gáz ára pedig 60–80 euróra is.

Szakértők attól tartanak, hogy a harcok során szándékosan vagy véletlenül találat érheti az olajipar ellátási láncot, ami nagyban csökkentheti a kínálatot a piacon. Ez pedig az árak emelkedését hozná magával. Jelenleg senki sem tudja megmondani, hogyan fejeződik be a konfliktus.

Az izraeli–iráni harcok nemcsak a kőolaj árát emelték meg látványosan, de az aranyét is, amelynek jegyzése 120 dollárt ugrott a támadás hírére. Jelenleg 3380 dollár unciája.

A konfliktus kiszélesedésével a világgazdaságot újabb inflációs hullám és bizonytalanság fenyegeti. A Közel-Kelet és Kelet-Ázsia közötti szállítás költsége három kereskedési nap alatt csaknem 20 százalékkal nőtt. A kelet-afrikai útvonalon több mint 40 százalékkal növekedtek a költségek. Amennyiben a konfliktus kiszélesedik, és más országok is belesodródnak a háborúba, az a kőolaj és a földgáz nagymértékű emelkedését eredményezné. Mindez pedig recesszióba sodorhatja a világgazdaságot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay