Kétmilliárd köbméterről két és fél milliárdra növelték az orosz gáz éves behozatalát Szerbiába – jelentette be Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója az után a tárgyalás után, amelyen megegyeztek arról, hogy Oroszország továbbra is szállít földgázt Szerbiába. Az erről szóló szerződést várhatóan május végéig írják alá – mondta.
A belgrádi közszolgálati televízió műsorának vendégeként kiemelte: Szerbiában naponta 18 millió köbméterre növekedett a fogyasztás a téli hónapokban. A problémát azonban nemcsak a beszerezhető gáz mennyisége jelenti, hanem a rugalmas beszerzési feltételek is – utalt a fizetésre és a leszállításhoz fűződő egyezményekre Bajatović, és hozzátette, hogy a mennyiséget elsősorban az energiabiztonságunk miatt kell növelni. Emiatt tárolunk a továbbiakban is 200 millió köbméter földgázt Magyarországon, és ezért hozunk be kétmillió köbmétert Azerbajdzsánból november 15-től február végéig vagy március közepéig – magyarázta a Srbijagas igazgatója. Szerinte ezzel érhető el a megfelelő szintű energiabiztonság, hisz jelenleg az országok többsége arra törekszik, hogy minél nagyobb mennyiséget szerezzen be.
Arra a kérdésre, hogy Szerbia mekkora áron és milyen időszakra kötne egyezményt az orosz partnerekkel, Bajatović hosszabb magyarázattal szolgált. Az ár tekintetében elmondta, hogy a szóban forgó mennyiségnél az árkalkulációba bekerül az úgynevezett kőolajképlet is, ami a korábbi tapasztalatok alapján a hosszú távú határozatoknál célravezetőnek bizonyult. Jelenleg a gáz árát a kőolaj árának kilenchavi átlagához kötik, a kőolaj ára pedig nemrégiben 66 dollára csökkent hordónként – utalt a folyamatosan változó árakra az igazgató. Kiemelte azonban, hogy számunkra az előkészített egyezmény lényege abban rejlik, hogy az orosz felet kötelezi arra, hogy szükség szerint naponta további négymillió köbméter földgázt biztosítson Szerbiának. A pluszmennyiségeket ugyanis korábban napi szerződések alapján szállították le, ami bizonytalanabb volt – mondta a Srbijagas első embere.
Hangsúlyozta, hogy Szerbia 10 éves egyezményt kért, s ebbe az orosz felek bele is egyeztek. Ahogy arról beszámoltunk, az Európai Unió azonban 2027 végéig teljesen betiltaná az orosz gáz behozatalát a tagállamaiban, így a nyilvánosságban legfeljebb hároméves szerződésekről esik szó – tért ki a dilemmákra Bajatović. Hozzátette: Szerbia az orosz részről megkapná a 10 éves szerződést, de tárgyalni kell arról is, hogy ezzel milyen kockázatot vállal fel mindkét fél. Megtörténhet az is, hogy az egyezmény ellenére Oroszország nem tudja leszállítani a szerződésbe foglalt mennyiséget, de az is előfordulhat, hogy Szerbia nem tudja fogadni – mutatott rá az igazgató, aki szerint „semmilyen egetrengető történelmi változás nem fog bekövetkezni”. A két ország elnöke ugyanis megegyezett abban, hogy a jövőben a Gasprom és a Srbijagas hozza összhangba a leszállítás és a fogadás feltételeit – fejtette ki álláspontját a vezérigazgató.
Kitért arra is, hogy jelenleg 76 százalékos az udvarnoki tároló töltöttsége, a többi tartalék Magyarországon van. Növelni kell a tárolók kapacitását, így kimondottan fontos, hogy megkezdődtek a munkálatok Udvarnokon – hangsúlyozta a vezérigazgató. Részletezte is: eddig az első fúrattal végeztek, a napokban elkezdték a másodikat is, emellett eszközöket és gépeket is vásároltak, s jelenleg azon munkálkodnak, hogy összhangba hozzák a régi gépek működését az újakkal. Előreláthatólag legkésőbb 2026 végéig 750 millió köbméterre növelik az udvarnoki tároló kapacitását, 12,5 milliós napi termeléssel – foglalta számokba a törekvéseket Bajatović.
A földgáz árára vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy „nem kell aggódniuk a lakosoknak” akkor sem, hogy jelenleg még nem tudni, hogyan alakul a gáz ára az európai piacon.

Nyitókép: Dušan Bajatović