2024. szeptember 15., vasárnap

Tizennégy kérdés, kevesebb válasz

Magyarázza bizonyítványát az agrártárca

A növénytermesztési alaptámogatásokra országszerte 316.000 kérelem érkezett, ebből 270.000 beadványt hagytak jóvá. A területalapú támogatás igénylésének határideje április 1-jén járt le – válaszolta a mezőgazdasági minisztérium a több gazdatársulás által feltett 14 kérdés egyikére. A feleleteket tartalmazó dokumentumban, melyet a termelők eljuttattak a Tanjug hírügynökséghez, egyebek között azt írja a szaktárca, hogy a hét végéig elfogadják mindazokat a hátramaradt folyamodványokat, amelyek eleget tesznek az előírt feltételeknek.

„Hogy felgyorsítsák a kifizetési eljárást, a gazdáknak ki kell nyitniuk elektronikus postafiókjukat, és egy kattintással elfogadniuk a támogatás engedélyezéséről szóló végzést. Ezután – ha mindent rendben találtak – az ePodsticaji felületen arról is nyilatkozniuk kell, hogy a határozat ellen nem fognak panaszt emelni. Ezzel felgyorsítják a támogatás átutalását” – figyelmeztet válaszában a minisztérium. A kérdésre, hogy miért kell a gazdaságoknak a végzésre várakozniuk akkor is, amikor a rendszer már minden parcellájukat ellenőrizte, az agrártárca azt felelte: nagyon sokan közvetlenül a határidő lejárta előtt fogtak hozzá a földjeikre vonatkozó adatok rendezéséhez és a támogatás igényléséhez, ezért húzódik el a beadványokkal kapcsolatos határozatok meghozatala is. 

A termelői egyesületek arra is választ kértek, miért kaptak közülük többen is végzést a vízlecsapolási illeték idei összegéről, ha egyszer a közjavak használati díjáról rendelkező törvény módosításával az idén január 1-jétől megszűnt a lecsapolási díj fizetésének kötelezettsége. A minisztérium hárít, válaszában a Vajdaság Vizei és a Szerbia Vizei közvállalatokhoz utalja magyarázatért az érintetteket, azzal a megjegyzéssel, hogy esetleg korábbi tartozásokról lehet szó. Egy másik kérdés arra vonatkozott, miért nem kaphatnak a termelők az e-Agrar rendszerben nyilvántartott összes parcellára kezdvezményes árú gázolajat, konkrétan miért nem kapnak arra a területre, melyet előhaszonbérleti jog alapján művelnek. A felelet szerint az előhaszonbérletre való jog magában is egyfajta állami támogatás, amely abban nyilvánul meg, hogy az árenda összege jóval alacsonyabb, mint az árverés útján bérelt földek esetében, vagyis az illető bérlő eleve kedvezményes feltételekkel használja az állami földet, és még egy engedményre nincs joga.

Az agrárminisztériumhoz hétfőn intézett kérdéseikben a gazdák érintették még az e-Agrar rendszerbe való adatbevitel és az üzemanyag jövedéki adójának visszatérítése körüli problémákat, valamint az iránt is érdeklődtek, hogy mikor nyílik lehetőségük bankkölcsönt felvenni 1 százalékos kamattal. Néhány kérdés megválaszolásában más minisztériumok illetékesek, jegyezte meg az agrártárca. A kérdéseket a Kezdeményezés Szerbia Mezőgazdasági Termelőinek Fennmaradásáért egyesület, a Bánáti Szövetség, az Aradáci Gazdák Egyesülete, a Banatska Crnica társulás, továbbá a szabadkai, zentai, ópázovai, dolovói, a révújfalui (Banatsko Novo Selo-i) és más gazdaegyesületek intézték a mezőgazdasági tárcához.

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja