2024. május 19., vasárnap

Feleslegessé válik az emberi munka?

Jelenleg bizonytalanság övezi a mesterséges intelligencia hosszú távú hatását

A mesterséges intelligencia a munkahelyek 40 százalékára hatással lesz a jövőben, ezért  mindenképpen szabályozni kell a működését, kihasználni a lehetőségét – közölte Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója. Mint mondta, a technológia újabb forradalmának lehetünk tanúi. 
– A mesterséges intelligencia egyrészt növelheti a cégek bevételét, a produktivitást, ösztönözheti a globális növekedést, másrészt helyettesítheti az emberi munkát, és elmélyítheti az egyenlőtlenségeket.  Nélkülözhetetlen arra törekedni, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség jólétét szolgálja – fejtette ki Georgieva.

Rámutatott arra, hogy az IMF kutatása azt mutatja, hogy a mesterséges intelligencia a munkahelyek 40 százalékát érinti a jövőben. Figyelemben véve, hogy a mesterséges intelligencia jobban hatással van a magas képzettséget igénylő munkahelyekre, a fejlettebb gazdaságok nagyobb kockázattal, de nagyobb lehetőségekkel is szembesülnek, mint a fejlődő országok.

Jelenleg sokan attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia átveszi az ember munkáját. Becslések szerint az automatizáció egyre szélesebb körű bevezetése miatt 75–375 millió alkalmazott vált  munkahelyet 2030-ig, de új készséget biztosan el kell majd sajátítaniuk. A borúlátóbb szakértők szerint az Európai Unióban és az Egyesült Államokban 300 millió munkahely szűnhet meg az automatizálás miatt, tehát az emberek által végzett munka negyedét átveheti a mesterséges intelligencia. Mindez nemcsak az egyéneket érintené, hanem az egész gazdaságra nagy hatással lenne.

A fejlődő országokban a mesterséges intelligencia térhódítása kevésbé érinti a munkahelyeket. Ezeknek az országoknak ugyanis nincs megfelelő infrastruktúrája, sem szakképzett dolgozói, hogy kihasználják a mesterséges intelligencia előnyeit. Ez pedig veszélyt jelent, mivel idővel növekedhetnek az egyenlőtlenségek a nemzetek között.

A mesterséges intelligencia azonban nemcsak állásokat szüntethet meg, hanem új munkahelyeket és munkafeladatokat is létrehozhat. Egyes kutatások azt mutatják, hogy a mesterséges intelligencia segíthet a tapasztalatlanabb dolgozóknak, hogy növeljék a produktivitásukat. 

A mesterséges intelligencia alkalmazása tehát egyrészt a munkaadók számára a termelékenység gyors növekedését segítheti elő, másrészt a munkahelyek elvesztésétől való félelmet válthatja ki a dolgozók körébe. Szakértők szerint jelenleg bizonytalanság övezi, hogy a mesterséges intelligenciának hosszú távon milyen hatása lesz a munkaerőpiacra. Szakértők egyetértenek abban, hogy a legnagyobb veszélyben az alacsony és közepes képzettséget igénylő szakmák vannak. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentése szerint jelenleg még kevés a bizonyíték arra, hogy a mesterséges intelligencia jelentős negatív hatást gyakorolna a foglalkoztatásra, vagyis hogy a technológia alkalmazása miatt a cégek nagy számban bocsátanának el munkavállalókat. A magas képzettséget igénylő szakmák vannak a legnagyobb biztonságban, ezek közé tartoznak például a mérnöki vagy a természettudományi ismereteken alapulók, ugyanis számos készséget továbbra sem lehet automatizálni ezekben a szakmákban. Ha munkánk során olyan feladatokat végzünk, amelyekben alapvetőek az olyan tulajdonságok mint az érzelmi intelligencia vagy a kreativitás, csökkenthetjük a munkahely elvesztésének esélyét.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)