2024. május 13., hétfő

Újvidékről terjedt tovább

Harminc postahivatalban sztrájkolnak – Fizetésemelést és jobb munkafeltételeket követelnek – Az ágazati szakszervezet politikai hátteret lát a megmozdulás mögött

A szakszervezetek nem kapcsolódtak be a mintegy 30 postahivatalban szervezett munkabeszüntetésbe. Akik sztrájkolnak, nem szakszervezeti tagok, és nem is akarnak együttműködni a munkások érdekvédelmi szervezeteivel – állította tegnap Aleksandar Titović, a Függetlenség közlekedési és távközlési ágazati szakszervezet elnöke.

„Mi, szakszervezetiek nem támogatjuk a munkabeszüntetést, és személyesen azt gondolom, hogy itt politikai színezetű tevékenységről van szó, és nem tudni, mikor ér véget”. Titović a Tanjugnak azt nyilatkozta, hogy a szakszervezetek naponta tartanak megbeszéléseket a Szerbiai Posta vezetőségével, elkészült a nyereségből való részesedés kifizetési ütemének terve, a munkafeltételeket is javítják. „Ezer gondja volt a postának, és az utóbbi két évben ezeket igyekszünk megoldani. Nagy vállalat vagyunk, pillanatnyilag 14.100 alkalmazottal, sok problémát örököltünk az előző vezetőségtől, igyekszünk orvosolni ezeket, mégis tapasztalható elégedetlenség, a foglalkoztatottak maguk szervezkedtek sztrájkügyben. Szerda óta az 1570 posta közül körülbelül 30-ban léptek sztrájkba úgy, hogy a küldeményeket nem dolgozzák fel és nem kézbesítik. Fizetésemelést és jobb munkafeltételeket követelnek” – mondta Titović. 

A sztrájk kedden kezdődött Újvidéken, majd átterjedt a vállalat belgrádi központjába is. A 021-es portál arról adott hírt, hogy a székvárosban a postásoknak és a Post Express futárainak 90, valamint az ügyfélfogadóknak a 15 százaléka hagyott fel a munkával, Verbászon mindannyian sztrájkba léptek, Belgrád egyes részeiben és Pancsován is sztrájkot hirdettek. Temerinre és Szenttamásra is átterjedt a hullám, egyszóval lendületet vett a dominóeffektus. A 021 hírportál tegnap délelőtt arról számolt be, hogy Újvidéken a postahivatalok zömében, valamint a környező településeken, például Piroson, Kiszácson, Stepanovićevón, Veterniken, Futakon sem lehetett postai ügyeket intézni, a csomagokat és leveleket nem vitték ki. Tegnap már Nagybecskerekről, Nagykikindáról, Verbászról is sztrájkhírek érkeztek – közölte Zoran Popnovakov, a postai Szolidaritás szakszervezet újvidéki titkára, aki szintén azt mondta, hogy ezúttal nem a szakszervezetek kezdték a szervezkedést, hanem azoktól függetlenül a munkások, helyi szinten. Az alkalmazottak mindannyian ott vannak a munkahelyükön, de nem végzik szokásos teendőiket. A postások állítólag elmondták, hogy helyenként felmondással fenyegetőztek a hivatalvezetők.

Hogy mégsem minden szakszervezet maradt tétlen, az már szerdán ismeretes volt, a postai dolgozók Sloga szakszervezete ugyanis támogatásáról biztosította a tiltakozókat, akik szerint legkevesebb 30 százalékkal kell növelni a fizetéseket, újabb alkalmazottakat is munkába kell állítani, és október végéig ki kell fizetni a tavalyi nyereségből nekik járó pénzt. Közleményükben azt írták, hogy bérük 50 százalékkal elmarad a köztársasági átlag mögött, 55 ezer dinárért dolgoznak, nagyon kevesen vannak, emiatt sok a lakossági panasz, és csak késéssel tudják továbbítani a küldeményeket. Garanciát várnak a kormánytól arra, hogy eleget tesz a követeléseiknek. Zoran Đorđević, a Szerbiai Posta megbízott igazgatója a hét elején a Radnik és a Függetlenség ágazati szakszervezet képviselőivel való találkozóján azt mondta, hogy a közvállalat árszervezése keretében jelentős bérnövelésre is számítani lehet, és várják a kormány ezzel kapcsolatos utasításait, valamint a nyereségből a foglalkoztatottaknak járó rész kifizetésére vonatkozó instrukciókat. Kilenc hónap alatt 2,8 milliárd dinár tiszta haszonra tettek szert, és ez annak jele, hogy az idén is teljesíthetik a kitűzött célokat.

Sajtóhírek szerint egyébként hónapok óta növekszik azoknak a postai foglalkoztatottaknak a száma, akik beperelték munkaadójukat, mert már három éve alacsonyabb a fizetésük, mint amennyit a munkaszerződésben feltüntettek. Mihajlo Mihajlović ügyvédet például több mint százan keresték már meg, hogy vállalja ügyüket a bíróság előtt.

Nyitókép: Az alkalmazottak ott vannak a munkahelyükön, de nem végzik szokásos teendőiket (Ótos András illusztrációja)