Régóta húzódik Szerbia legnagyobb lábbeligyárának problémája, a horvátországi Borovo céggel fennálló vagyonjogi viszonyok rendezetlensége. A zombori gyár vezetése számtalanszor rámutatott arra, hogy az államnak az egykori jugoszláv tagállamok közti szukcessziós viszonyok rendezése terén tapasztalható renyhesége mérhetetlen károkat okoz a cég számára.
Beadványokkal, figyelmeztető, majd általános sztrájkkal igyekeztek a dolgozók sürgetni az eljárást, egyben rámutattak arra, hogy a késlekedés a tönk szélére sodorhatja a vállalatot. Mivel eddig igyekezetük nem járt sikerrel, a Boreli dolgozói tegnap blokád alá vették a városi közigazgatás épületét, az egykori megyeházát.
– Semmi se mozdult előre ügyünkben, miközben az egyre égetőbbé vált, ugyanis a horvátországi Borovo sorra adja el a Boreli szerbiai üzlethelyiségeit. Ráadásul ebben Boško Ristić népképviselő ügyvédi irodája van a horvát fél segítségére, ahelyett, hogy a szerbiai érdekeket képviselné – nyilatkozta lapunknak Mirko Vujanović, a zombori cipőgyár igazgatója.
Nem pénzt, hanem meghallgatást követelnek
Szerbia 2004-ben ratifikálta a szukcessziós megállapodást, viszont a vonatkozó, szerb–horvát kétoldali szerződés mindmáig nem született meg. Az országnak 1,8 milliárd eurót kitevő vagyona van befagyasztva Horvátországban, miközben az ottani cégek és magánszemélyek lehetővé teszik Szerbiában rekedt vagyonuk eladását.
– Azért vonultunk az utcára, hogy emlékeztessük a helyi önkormányzatot a korábban átadott követeléseinkre – mondta Vladimir Raić, a cipőgyár szakszervezetének képviselője. – Követeljük az ügyvitel zavartalan folytatását és a munkahelyek megőrzését lehetővé tevő intézkedések foganatosítását, valamint az üzlethelyiségeink eladásának megakadályozását. Eddig már 16 boltunkat elidegenítették, emiatt 50 alkalmazottunk maradt munka nélkül. Ezenkívül követeljük, hogy a gyár teljes vagyonának magánosítását, vagyis a gyártó részleg és az üzletek együtt, valamint hogy 2004. december 31-éig visszamenőleg írják le az adósságunkat. Erről már megállapodás született a gazdasági minisztériummal, de még nem valósult meg. A boltjaink eladása miatt munka nélkül maradt dolgozók számára szociális programot, illetve kártérítést követelünk, hogy ne kerüljenek az utcára. Nem pénzt vagy könyöradományt akarunk, hanem csupán azt, hogy az állam képviselői szóba álljanak velünk, meghallgassanak, és tegyék meg érdekünkben azt, ami az illetékességi körükbe tartozik – részletezte a szakszervezet képviselője.
Még nincs fűtés a gyárban
A közigazgatás épületének jelképes blokádja 10-től 14 óráig tartott, a tiltakozók nem akadályozták az ügyfélforgalmat. A vállalat vagyonának elúszása mellett amiatt is tiltakoztak, mert a városi Távfűtő Művek átköltöztetése során a cipőgyárat leválasztották a távhőszolgáltatásról, és minden igyekezet ellenére megoldatlan a csarnokok fűtése. A dolgozók bíznak abban, hogy rövid időn belül meleg csarnokban végezhetik munkájukat.
Kétségtelen, hogy a cipőgyári dolgozók nem bízták a véletlenre tiltakozásuk időzítését, ugyanis Bojan Pajtić tartományi kormányfő éppen a demonstráció ideje alatt adta át rendeltetésének az új hőtelep két kazánházát.
A Boreli egyébként a lepusztult zombori gazdaság jelentős tényezője. Több mint fél évszázados tapasztalata van a lábbeli gyártásában, 650 dolgozót foglalkoztat, és termékeinek több mint 60 százalékát az EU országaiban értékesíti.
