A módszert az ókori rómaiak „szabadalmaztatták”, de alighanem azóta létezik, amióta ember az ember. A módszer lényegét zseniálisan kifejező szólás, a divide et impera , azaz: oszd meg és uralkodj viszont kétségbevonhatatlanul tőlük származik. A bizánci és oszmán–török államkormányzási hagyományból táplálkozó balkáni politikában is mesterien alkalmazzák, a legújabb példa az útzárlatokkal egész Vajdaságot megbénító gazdatiltakozás.
A kivárás taktikájára rájátszó szerb kormánynak rövid idő alatt sikerült megosztania az egész szerb közvéleményt, s nem is volt nehéz dolguk, ugyanis az útzárlat eleve olyan módszer, ami nem számíthat a lakosság osztatlan támogatására. Az úton rekedtek közül van, aki megérti, mert szolidáris a parasztokkal, és van, aki nem, dühöng, és kerülőutakat keres, ha kell árkon-bokron át – tökön-babon keresztül, ahogy Hegyesen mondják –, lehet, hogy épp annak a földművesnek a földjén át, aki nincs is ott a tiltakozók között.
A tegnapi hírek szerint a parasztsztrájk egyik főszervezője, Miroslav Kiš, a legnagyobb gazdákat tömörítő vajdasági ernyőszervezet, a Földművesek Társulása igazgatóbizottságának elnöke is kikerülő manőverbe kezdett, fölszólítva a tiltakozókat, hogy hagyjanak fel az útzárlatokkal. Legalábbis ezt harsogta a szerb média tegnap reggel. Szerkesztőségünkből egész nap nem lehetett őt elérni telefonon, s ez elgondolkodtató, annál is inkább, mert a szervezet másik vezetője, Miroslav Ivković, a Földművesek Társulása közgyűlésének elnöke cáfolta a hírt, hogy a tiltakozás beszüntetésére szólítottak volna föl.
Az ellentmondó hírek alapján csak arra következtethetünk, hogy a megoszlás ördöge már a Földművesek Társulásának vezetőségébe is beköltözött. Vagy arról van szó, hogy ők is valamiféle fondorlatos balkáni politikát alkalmaznak: az egyik vezető azt állítja, amit a másik cáfol? A tiltakozók viszont kitartanak, sőt, azt ígérik, hogy ha nem tesznek eleget követeléseiknek, akkor tovább szigorítanak az útzárlatokon.
Az ő oldalukról a képlet teljesen egyszerű, és az igazukat nehéz volna cáfolni, ezért is igyekeznek ködösítéssel elterelni a figyelmet a tényekről. Fekete-fehér, letagadhatatlan igazság, hogy a kormány hazudott, becsapta őket. Folyamatosan azzal hitegette, hogy számíthatnak a korábbi támogatásra, de kiderült, hogy mégse számíthatnak. A kormány ismét bebizonyította, hogy ha a mezőgazdaságról van szó, akkor annak egyetlen kiszámítható pontja van: a kiszámíthatatlanság. A Saša Dragin minisztersége alatti agárpolitika, egyébként összhangban az európai uniós gyakorlattal, arra ösztönözte őket, hogy földvásárlás vagy földbérlés után növeljék a megművelhető földterületeik számát és korszerűsítsék a gépesítésüket, mondván, hogy ma már nem lehet megélni néhány hold földből. Most pedig az új miniszter szemfényvesztő módon kijelenti, hogy ő azokat szeretné támogatni, akik néhány hold földből szeretnének megélni. Kétségtelenül erre is szükség volna, de ezen a módon? A hektáronkénti 14 000 dináros szubvencióból éljen meg a néhány holdas kisparaszt?
Tény, hogy a tiltakozók között vannak a nagygazdák is, s talán épp ők a főszervezők, de köztük vannak azok is, akik 10 és 100 hektár közötti földterületet művelnek, s vitathatatlan, hogy ők képezik a szerbiai gazdatársadalom gerincét. Azzal vádolni őket, hogy szuperdrága traktorokkal vonultak föl, több, mint igazságtalan. Ez olyan foglalkozás, amely nagy befektetéseket igényel. S egyébként is, mivel műveljék a földjeiket? Kis Fergusonokkal legyenek versenyképesek a nyugati gazdák csodagépeivel szemben?
Ezek a 10 és 100 hektár közötti földterületen gazdálkodó földművesek óriási többsége Vajdaságban él, a kevesebb mint tíz hektár földet művelő parasztok óriási többsége pedig Közép- és Dél-Szerbiában. Ezzel arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy miért csak Vajdaságban vannak útzárlatok. Arra sem nehéz rájönni, hogy a mačvai és a szerémségi termelők többsége miért nem vesz részt a tiltakozásban. A miniszter ugyanis azt ígérte, hogy a támogatásoknagy részét átcsoportosítja az állattenyésztésbe, ezek a vidékek pedig közismerten a fejlett állattenyésztésükről híresek.
Oszd meg és uralkodj!
