2025. május 2., péntek

Cowboyok és űrhajósok

Sokan talán még mindig eltúlzottnak, vaklármának, absztraktnak és megalapozatlannak vélik a vészharang gyakori kongatását. A falun, vidéken élők talán még nem érzékelik akkora mértékben a környezetpusztítást, a városi ember pedig azt tapasztalhatja, elég csak elhagyni az urbánus részeket, és máris kellemes és többé-kevésbé háborítatlannak tűnő természeti környezet veszi körül az embert. A szemünk ilyenkor azt véli felfedezni, rengeteg hely van még öreg bolygónkon. Tudni kell azonban, hogy ebben az esetben a „kinőttük” szó nem fizikai, sem pedig földrajzi értelemben értendő. A „kinőttük” ige ebben az esetben egyfajta összemérhetőséget feltételez. Így szemlélve a dolgokat, elgondolkodtató megállapításokra juthatunk. A természetes ökoszisztémát kell valamilyen módon összemérni az emberi társadalommal, ezek egymásra gyakorolt kölcsönhatásait kell vizsgálni.

A közgazdaságtan már több mint száz évvel ezelőtt elkezdett foglalkozni az erőforrás-felhasználás és a környezetszennyezés problémájával. A környezet-gazdaságtannak (environmental economics) nevezett irányzat vizsgálja a legbehatóbban ezt a területet. Azt tapasztalhatjuk azonban, hogy a főáramú közgazdaságtan még mindig nem tudja elfogadni a környezeti szűkösség gondolatát és az ebből adódó következményeket. Amennyiben a közgazdaságtan foglalkozik is az ilyen jellegű gondokkal, az a helyzet, hogy általában alapvetően egy mechanisztikus világképben igyekszik megragadni az ökológiai problémákat, mindig megoldható technikai kérdésként kezelve a dolgot. Tudjuk, mi történik éppen Japánban, abban az országban, amely a technikai, technológiai és tudományos fejlődés példaképe volt a huszadik század második felében, azután, hogy elsőként a világon és szándékosan atombombát dobtak két városára.

Nemcsak ez az eset mutat azonban rá arra, hogy jelenlegi bajainkra a megoldást hosszú távon csak egy mindent átfogó, a ma létező globális gazdasági rendszer egészét érintő rendszerbeli – szisztematikus hozzáállás jelenthet.

Vadnyugati hozzáállás

Az iménti alcímet azonban lehet, hogy inkább különírva: Vad, nyugati hozzáállásként lehetett volna leírni. Kenneth Boulding a huszadik században a környezetgazdálkodási téma kutatásának egyik klasszikusa volt, aki talán a saját korát is megelőzve, de nagyon találóan a cowboy és az űrhajós életfilozófiáját írta le összehasonlítási alapként. A cowboy az amerikai prérik gyéren lakott térségének világában él. Látszólag a kimeríthetetlen anyagi erőforrások birtokba vételének lehetősége határozza meg életét. Minden birtokba vehető, akár szelíd módszerekkel, akár némi erőszakkal. Ugyanakkor minden el is dobható! A természet befogadja és elnyeli azt, amire nincs már szükség a rövid távú emberi szükségletek kielégítése végett. Az űrhajós viszont, noha ott van előtte a végtelen, beláthatatlan tér, életben maradása attól függ, hogy a rendelkezésére álló eszközöket és forrásokat mennyire tudja jól beosztani. Ott, ahol korlátozott mennyiségben állnak a dolgok az ember rendelkezésére, újra kell hasznosítani, még a vizeletet is.

„Ha valaki azt hiszi, hogy egy véges világban létezhet végtelen növekedés, annak vagy elment az esze, vagy közgazdász.”

Vannak, akik a már említett Kenneth Boulding nevéhez kötik ezt a mondást, de az idézet szerepel Serge Latouche közgazdász és filozófus, növekedéstagadó, a Paris-sud Egyetem nyugalmazott professzora, az észak–déli gazdasági és kulturális kapcsolatok szakértője, a Nemnövekedés (Décroissance) mozgalom egyik alapító tagja: A nemnövekedés diszkrét bája című könyvében is, így sokan tőle származtatják a mondást. Nem lehetetlen egyébként, hogy mindketten ugyanarra a felismerésre jutottak. A könyv 2006-ban jelent meg Franciaországban, ahol a "nemnövekedés" elmélete egyfajta mozgalomként terjedt el a kétezres évek elején. A professzor szerint nem tudhatjuk, milyen lesz pontosan a növekedés nélküli társadalom, de biztos, hogy a jelenlegi folyamatos növekedésre alapozott rendszerrel szakítani kell, mert nem fenntartható. A jelenleg uralkodó közgazdasági szemlélet szerint egy vállalkozás, cég, vagy nemzetgazdaság akkor, és csak akkor működik megfelelően, ha folyamatos növekedést produkál. A közgazdász a stagnálást is hanyatlásként éli meg. A gazdaság teljesítményének mérőszáma a bruttó hazai termék, népszerű rövidítéssel a GDP. Amennyiben egy adott időszakban mérve a GDP csökken, stagnál, vagy nem elegendő mértékben növekszik, azt már úgy értékelik, hogy gondok vannak a gazdaságban. A folyamatos növekedés pedig csak fokozott fogyasztással serkenthető, ahhoz pedig az kell, hogy az emberek mindig újabb és újabb termékeket vásároljanak. Jelenleg az úgynevezett fogyasztói társadalom dívik. A földi ökoszisztéma teherbíró képessége viszont valóban véges. Nem tudni pontosan, meddig viseli el a végtelen növekedést, amely az erőforrások túlhasználatában, valamint a növekvő környezeti terhelésben, nagyméretű szennyezésben ölt testet. A termékek élettartamának meghosszabbítása lenne az egyik legfontosabb dolog, ökológiai szempontból. Vajon mennyire racionális, ha 2-3 évente lecseréljük a használati tárgyainkat. Technológiailag ma már nagyon is kivitelezhető, hogy egy személygépkocsit, vagy mosógépet olyan minőségben gyártsanak, hogy azt évtizedekig nagyfokú megelégedettséggel használni lehessen. A cégek viszont, a saját piacuk fenntartása érdekében tudatosan pont az ellenkezőjére törekednek. A „fejlesztők” ma már azon dolgoznak, hogy a gépkocsi, a konyhai eszköz, háztartási gép, vagy bármi más, ne tartson túl sokáig, mert akkor belátható időn belül az emberek nem vesznek újat. Ez kellene hogy legyen a fenntartható fejlődés mozgatórugója?

Változó korban

Nem csak néhány különc közgazdász, vagy filozófus foglakozott a növekedés korlátaival. Az olyan elemzések, mint a Római Klub harmadik jelentése, a Pentagon elemzései és jelentései, vagy a Bilderberg-csoport által közzétett előrejelzés a globális problémák kumulálódásának lehetséges időpontja, mind erről szólnak, kicsit másként megfogalmazva. A rendszer az elemzések szerint nem egyik pillanatról a másikra fog összeomlani, de a folyamat már elkezdődött. A 2030 és 2070 közé eső időszakra jósolják azt, amikor már valóban komoly globális gondok jelentkeznek. A klímaváltozás és ennek következményei, mint például az éhezés, vagy a környezeti katasztrófák, fokozatosan szétfeszítik a meglévő rendszert. Valószínűleg mindenképpen eljutunk tehát valamiféle nemnövekedéshez. A kérdés az, hogy tudatosan és békés úton, hogy felkészülünk-e rá, vagy kaotikusan, beláthatatlan következményekkel érünk el oda.

Kenneth Boulding klasszikus elméletével élve meg kellene tanulnunk a gazdag prérin kóborló cowboy helyett, az űrben tartózkodó űrhajós eszével gondolkodni. Mindent beosztani, amink van, azt megbecsülni. Máskülönben pusztulásra vagyunk ítélve, hiszen lényegében Földünk is csak egy nagy űrhajó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel