Az Egyesült Államok kormánya is a költségvetési hiány megzabolázásával küzd
Begala az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed napokban közzétett jelentésére alapozza vészjósló állítását. A jelentés az amerikai középosztály rohamos ütemű fogyására mutatott rá. Az utóbbi években, 2007 és 2010 között, a gazdagság átlagmutatója 40 százalékos csökkenést szenvedett el: ahogy ilyenkor lenni szokott, a gazdagokat nem érintette a válság, ők tovább gazdagodtak, de mindenki másnak elúszott a gazdagsága. A politikai kommentátor szerint ennek oka, hogy a gazdagok kevésbé függnek az ingatlanvagyontól, pénzüket többnyire kötvényekben és részvényekben tartják, s az utóbbiak jobban átvészelték a G. W. Bush idején kitört válságot az értéküket vesztett ingatlanoknál.
Minden hatodik amerikai éves jövedelme 25 és 100 ezer dollár között van. Ők képezik az amerikai középosztály szívét. Azoknak a 40 százaléka is ehhez az osztályhoz sorolja magát, akik évente 20 ezer dollárt keresnek, s közéjük tartozónak érzik magukat azoknak a 33 százaléka is, akiknek az éves jövedelme meghaladja a 150 ezer dollárt. Összegezve: az amerikaiak háromnegyede a középosztályhoz sorolja magát, s Paul Begala szerint ők most mindannyian nagy bajban vannak.
„Barack Obama joggal írja le úgy a jelenkort mint a középosztályra nézve sorsdöntő időszakot, de a kormányzók és a polgármesterek országszerte arra kényszerülnek, hogy sorra bocsássák el a tanárokat, a rendvédelmi dolgozókat, a tűzoltókat stb.” – írja a kommentátor. A válság óta a közszférában 600 ezer ember veszítette el a munkahelyét. Paul Begala az okot is ismerni véli:
– Azért tartunk itt, mert csökkentettük az adókat, főként a gazdagoknak, az államadósság terhére időközben két háborút is megvívtunk, és mert lemondtunk a Wall Street állami szabályozásáról – írja.
Paul Begala ezek szerint a G. W. Bush elnöksége idején főszerepre jutó neoliberális gazdaságpolitikában és neokonzervatív külpolitikában látja az amerikai középosztály rohamos fogyásának elsődleges okát.
A legtöbb milliomos Ázsiában él
Ázsia nemcsak a gazdasági teljesítmény, hanem a gazdagok száma szerint is fölzárkózott a világ fejlettebb részéhez, Észak-Amerikához és Európához. Ma Ázsiában él a legtöbb milliomos a világon – mutat rá a Capgemini és a Royal Bank of Canada legújabb jelentése. Észak-Amerika, azaz az Egyesült Államok és Kanada viszont a dobogó második helyére szorult. A jelentés szerint Ázsiában és a Csendes-óceán térségében 2010-ben 3,37 millió milliomos élt, Észak-Amerikában pedig 3,35 millió. A kontinensek versenyében a dobogó elképzelt harmadik fokára 2010-ben Európa léphetett 3,17 millió milliomossal.
A jelentés szerint a világ milliomosainak – 42 ezer milliárd dollárra becsült – összvagyona 2010-ben 1,7 százalékkal csökkent.
