2025. május 2., péntek

Pártokrácia és párttürannia

Stabil korrupciós mutató – Szerbia a nyolcvanharmadik a Transparency International listáján

Lehagytuk Albániát a Transparency International legújabb, 2009-es évre szóló, 180 országot felölelő fölmérése alapján a korrupciós mutató tekintetében. Az előző évhez viszonyítva minimálisan, 0,1 ponttal sikerült javítanunk a tavalyi 3,4-es pontszámunkon, amivel akkor Montenegróval és Albániával osztozunk a hátsó középmezőnyben. Az idei értékelésben Albánia két tizeddel visszaesve a 95. helyre csúszott vissza, Montenegró viszont fél pontot javítva a 69 helyre ugrott föl. Pedig a múlt hónapban még arról értesülhettünk, hogy az Európa Tanács értékelése szerint Szerbia déli szomszédjánál a korrupció komoly problémát jelent.

A Transzparens Szerbia civil szervezet tegnap Belgrádban tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy ez a 0,1 százalékos előrelépés inkább stagnálásnak nevezhető, mint eredménynek. A pártokrácia, azaz a párturalom, és a párttürannia, azaz a pártzsarnokság fékezi a korrupció elleni küzdelmet, amelyben előrelépést csakis a jogállamiság eszközeinek a szigorú alkalmazásával érhető el. Vladimir Goati, a szervezet elnökének a kifejtése alapján a leleményes kifejezés, a párttürannia azt az alkotmányban rögzített negatív gyakorlatot jelenti, hogy a pártok birtokolják a képviselői mandátumokat, ők dönthetnek a képviselők megválasztásáról és esetleges leváltásáról, nem a választópolgárok. Az utóbbi választási lehetősége pusztán csak arra korlátozódik, hogy melyik pártlistára szavaz.

Az is beszédes adat, hogy kik találhatók a Transparency International értékelése szerint a 83. hely környékén. Közvetlenül Szerbia előtt, a 79. helyen Kína, Sváziföld, Trinidad és Tobago, valamint Burkina Faso osztoznak, a mögöttünk lévő helyen pedig a panamázásnak hibáján kívül nevet adó Panama, India, Salvador, Guatemala és Thaiföld. Senki sem lepődik meg az afrikai, a közép-amerikai országok és Kína hallatán, hiszen – ha mondható – itt hagyománya van a korrupciónak, de a jelek szerint a balkáni Szerbiában is.

Ami a többi balkáni országot illeti, mögöttünk csak Albánia és Bosznia-Hercegovina végzett a listán. A szomszédos ország 3-as pontszámmal az idén a 99. helyen található. Nyilván az sem lep meg senkit, hogy a volt Jugoszláv tagköztársaságok közül Szlovéniát rangsorolták a legmagasabbra az átláthatóság tekintetében. Az Alpok lábánál fekvő ország Észtországgal együtt a 27. helyet érte el. Ezzel egyúttal a volt szocialista országok közül elért legkiemelkedőbb helyen is osztozik a két állam. Őket a volt szocialista táborból Magyarország követi 5,1 ponttal, amivel a 46. helyen, a középmezőny felső részében foglalhatott helyet. Magyarán a Transparency International szerint Magyarország még mindig közepesen korrupt országnak számít.

A korrupció érzékelési index alapján 1-től 10-ig terjedő mutatóval osztályozták az országokat, ahol a 10-es pontszám a korrupció teljes hiányát jelentette. A képzeletbeli dobogós helyeket Új-Zéland (9,3), Dánia (9,2) és Svédország érdemelték ki. A dicstelen utolsó helyre 1,1 ponttal Szomália került.

Magyar ember Magyar Szót érdemel