Tavaly azt észlelhettük, hogy a pénzügyi válság az autóipar régen látott krízisén keresztül váltott át általános, minden területet érintő gazdasági válsággá. Azt is megélhettük, ami korábban még álmainkban sem merült föl, hogy a világ legnagyobb autógyára, a General Motors állami segítség nélkül csődbe juthat. Stratégiai fontosságú ipari ágazatról van szó, ezért a kormánytámogatásra nem is kellett sokáig várni.
Amerikában és Németországban is beindultak a régit az újért típusú, állami térítményt élvező autóvásárlási programok, és ez kiváló eredményeket hozott. Az Egyesült Államokban az akciónak köszönhetően július és augusztus között mintegy 700 000 új autó lelt gazdára. Hasonlóan jó eredményekkel dicsekedhettek Németországban is, ahol az év elején beindított, a régit az újért akció során a vásárlók 2500 eurós támogatáshoz juthattak. Habár nem kötelezték őket hazai kocsi megvételére, a német vásárlók mégis öntudatosnak bizonyultak, és azzal, hogy főként német autókat választottak maguknak, a becslések szerint mintegy 200 000 németországi munkahelyet sikerült megőrizni.
Úgy tűnik, a lendület eddig tartott. Szeptemberre vonatkozóan viszont a statisztika az autóértékesítési adatok drasztikus visszaeséséről tanúskodik. Az Egyesült Államokban 41 százalékkal esett vissza a személygépkocsik és a kisteherautók eladási aránya. A legnagyobb vesztes ezúttal is a General Motors, amelynél a csökkenés 45 százalékos, nem sokkal maradt el a Chrysler gépkocsigyár sem, esetében 42 százalékos zuhanást jegyeztek. A detroiti hármasban most is a Ford tartja magát legjobban, mindössze 5 százalékos visszaeséssel számol. Hasonló a helyzet Németországban is. A Bild napilap szerint az értékesítési arány kapcsán szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva 50 százalékos csökkenésről beszélhetünk.
Köze lehet ennek ahhoz is, hogy a téli hónapok közeledtével visszaszorul az autóvásárlási kedv, de önmagában ezzel nem adhatunk magyarázatot ezekre az adatokra. Világos, hogy az autóipar még nem lábalt ki a válságból. Bár már mutatkoznak a világgazdaság élénkülésének a jelei, de ebből – amint azt az autóipar helyzete is mutatja – még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. Az Egyesült Államok mintegy 300 millió lakosa közül jelenleg 15,1 millió a munkanélküli. Ha ideszámítanánk azokat is, akik állásuk megőrzése érdekében fél munkaidőben dolgoznak, akkor 17 százalékos volna a munkanélküliségi mutató a világ legerősebb gazdaságában, a legmagasabb 1994 óta, amióta erről statisztikai kimutatás készül. Ez pedig közvetlen kapcsolatban van az autóipar helyzetével, ugyanis nem fog új kocsi beszerzésén gondolkodni az, aki épp az állását vesztette el, vagy fél munkaidőben foglalkoztatják.
A jelek szerint Detroitra, a világ autóipari „fővárosára” a közeljövőben nehéz napok várhatnak.
