2025. május 1., csütörtök

GMO-mentes legyen az Alpok-Adria régió

Horvátország azt indítványozta, hogy nyilvánítsák GMO(génmódosított termék)-mentes övezetté az Alpok-Adria régiót. A két szomszédos ország parlamentjének környezetvédelmi bizottságai múlt heti zágrábi találkozóján javasolta ezt Marijana Petir , a horvát környezetvédelmi bizottság elnök asszonya azzal az indoklással, hogy ez a lépés szavatolhatná az eredeti, őshonos mezőgazdasági kultúrák fennmaradását, és megteremtené a feltételeket az ökoturizmus további fejlesztéséhez is. Jávor Benedek, a magyar képviselőház Fenntartható Fejlődés Bizottságának az elnöke a kétnapos találkozót követően úgy nyilatkozott, hogy a parlament elé viszi a horvát javaslatot.

Az Alpok-Adria régió Ausztria keleti és Olaszország északkeleti tartományaiból, Magyarország négy dunántúli megyéjéből (Vas, Zala, Somogy és Baranya), valamint Szlovénia és Horvátország egész területéből áll.

A javaslat jelentőségét és súlyát a génmódosított termékek elterjesztését képviselő és azt ellenző országok vitájának a tükrében értelmezhetjük igazán, amit leegyszerűsítve az USA és az Európai Unió közötti kereskedelmi háborúnak is nevezhetünk. A legutóbbi, októberi fejezetei e harcnak, hogy az Egyesült Államokban székelő Afrikai Mezőgazdasági Technológiai Alap bejelentette, hogy Kenyában kezdetét veszi tizenkét génmódosított kukoricafajta próbatermesztése. A tervek szerint a programot hamarosan kiterjesztik Dél-Afrikára, Mozambikra és Tanzániára is. (2003-ban hangzott el George Bush sokat vitatott kijelentése, miszerint a génkezelt növények menthetik meg Afrikát az éhezéstől.) Hetekkel ezelőtt a romániai mezőgazdasági szervezetek lobbiztak a román kormánynál a GMO-termékek engedélyezése érdekében.

Az EU minden tagállamra érvényes belső piaci rendtartása szerint a génkezelt termékek behozatala és termesztése 10 évre szóló engedélyek szerint folytatható, ami alól csak néhány esetben adható mentesség. Egyes tagállamok – köztük Magyarország is – azt szeretnék elérni, hogy a GMO-mentesség ügyében a nemzeti önrendelkezés elve érvényesüljön. Ez azt jelentené, hogy az adott ország maga dönthetne, hogy engedélyezi-e a génmódosított termékek termesztését és forgalmazását.

Az év elején a Szerbiai Gazdasági Kamara is azzal a javaslattal fordult a szerb kormányhoz, hogy Szerbiát nyilvánítsák GMO-mentes övezetté.

Magyar ember Magyar Szót érdemel