2025. május 2., péntek

Az elhallgattatott tudós kitálal

A megújuló energiaforrások nem helyettesíthetik a kőolajat – állítja Robert L. Hirsch

Robert L. Hirsch energiaügyi szakértő neve alatt jegyzik az első olyan hivatalos jelentést, amely közeli olajkitermelési csúccsal számolt, és mindössze tíz évet, jobb esetben húsz évet adott az emiatt kialakuló energiaválság megelőzésére. Az USA energiaügyi minisztériumának a fölkérésére készült, 2005-ben publikált jelentésre gyors és határozott reakció érkezett a fölsőbb körökből: a minisztérium elzárta a kutatás folytatásához a pénzcsapokat, s Hirsch állítása szerint a kutatókat is hallgatásra ítélték.

Az éhezés az olajár között egyenes összefüggés lehet. Erre mutatott rá a 2008-as helyzet. Ekkor 130 dollár fölé kúszott az olaj hordónkénti ára, és a megemelkedett élelmiszerárak miatt 25 harmadik világbeli országban tört ki éhséglázadás. Erre az eshetőségre figyelmeztet Robert L. Hirsch is az Energy Bulletin szakportálnak adott exkluzív interjújában, melyet az októberben megjelent könyve kapcsán készítettek vele.

A könyv, amelyhez James Schlesinger, Jimmy Carter volt energiaügyi minisztere írta az előszót, a közeljövőben valószínűsíthető világméretű energiaválsággal foglalkozik. Ennek a hamarosan megvalósuló olajcsúcs miatt kell bekövetkeznie. (Az olajcsúcs a világ kőolaj-kitermelése időbeli tetőzésének évszáma, ami után a kibányászás mennyisége fokozatosan csökken.) A szerző az amerikai energiaügyi minisztérium kérésére 2005-ben elkészült jelentésében is már előrevetítette ennek a lehetőségét, és mindössze tíz évet, jobb esetben húsz évet adott az emiatt kialakuló energiaválság megelőzésére.

Az érvekkel, adatokkal alátámasztott figyelmeztetésre meglepő módon reagált a jelentés megrendelője. Az energiaügyi minisztériumban – amint Hirsch az interjúban beszámol róla – azonnal elzárták a pénzcsapokat, nehogy folytatódhassék a további kutatás az olajcsúccsal és a mezők kiürülésével kapcsolatban. Kollégái is eltávolodtak a témától, és a következő szavakkal magyarázták elhallgatásuk okát: „Vége a munkának, vége a vitának”. A magára maradt tudós úgy véli, hogy ezek a vezető kutatók – akikről egyébként pozitív hangvételben szól – fölsőbb utasításra cselekedtek így.

Csak első hallásra meglepő a minisztérium Hirsch által leírt reagálása. „Ő – azaz dr. Steven Chu amerikai energiaügyi miniszter – mindent tud az olajcsúcsról, de nem beszélhet róla. A Wall Street összeomolna, ha a kormány bejelentené, hogy olajcsúcs fenyegeti a gazdaságot.” – mondta még tavaly David Fridley, minisztériumi alkalmazásban lévő energiakutató a főnökéről, az energiaügyi miniszterről. A hangzatos kijelentés az egyik legidézettebb mondattá vált a világhálón olvasható, olajcsúccsal foglalkozó cikkeknek, de választ jelent az előbbi fölvetésre is, hogy a világ vezető államának energiaügyi minisztériumában miért is szüntették be az olajcsúccsal foglalkozó kutatásokat.

Robert L. Hirsch a szóban forgó interjúban Barack Obama fizikai Nobel-díjat nyert miniszteréről, Steven Churól úgy nyilatkozik, hogy nincs elegendő rálátása az energetika területére. Akadémikus tudással rendelkezik, éppen ezért nem képes gyakorlati oldaláról megközelítve átlátni a probléma mélységét.

Hirsch kitart 2005-ben megfogalmazott véleménye mellett. Szavai szerint 2–5 éven belül véget ér a kitermelés napi 85 millió hordó környéki stagnálása, és elkezdődik a megállíthatatlan esés. Minden azon múlik, hogy milyen gyors lesz a csökkenés. Évi két százalék már komoly gondot jelentene a világgazdaságnak, négy százalék pedig már egyenesen katasztrofális volna.

A olajcsúcsot előrejelző kutató szerint naiv ábránd csupán, hogy a megújuló energiaforrásokkal, a szélenergiával, napenergiával vagy a biomassza energiatermelésre való fölhasználásával pótolható az olajkitermelés visszaeséséből adódó hiány. A kutató emlékeztet egy, az amerikai védelmi minisztériumban öt évvel ezelőtt elvégzett háborús szimulációra, mely 5 százalékos esést irányzott elő az olajkitermelésben. A gyakorlat rádöbbentette arra a résztvevőket, hogy az USA nem rendelkezik olyan eszközökkel, melyekkel hatékonyan orvosolhatnák az olajhiány miatt kialakuló súlyos helyzetet.

Magyar ember Magyar Szót érdemel