2024. május 20., hétfő

Hőszivattyús klíma, átfolyós vízmelegítő, tömítőszalag…

A háztartások minden különösebb megfeszítés nélkül, észszerűbb felhasználással képesek lennének 10 százalék körüli villanyáram-megtakarításra

Szerbiában még mindig nem érezhető az európai energiaválság, de hamarosan nekünk is szembesülnünk kell az energiahiány és -drágulás következményeivel. Ez a véleménye Miloš Banjac professzornak, a Belgrádi Egyetem Gépészeti Kara tanárának, aki szerint az általunk eddig megtapasztalt egyedüli gazdasági következmény a mintegy 20 százalékos üzemanyag-drágulás.

– A villanyáram ára nálunk a legalacsonyabb egész Európában, így nem is érezzük azt, hogy takarékoskodnunk kellene vele. A gáz ára nem változott, nyáron a háztartások nem is igen használják, tehát szintén nem tudatosodott bennünk a spórolás szükségszerűsége. Ahhoz, hogy még nem érezzük a válság súlyát, az Orosz Föderációval fenntartott jó kapcsolatok is hozzájárulnak, mivel kedvező áron kapjuk a gázt. Energetikai értelemben ma az áram és a földgáz ára 6,5-szer magasabb, mint volt, és ezzel nekünk is számolnunk kell, különösen ha hideg lesz a tél, és a behozatali energiahordozók ára tovább emelkedik. Egyébként átestünk mi már a mostaninál sokkal nagyobb válságokon is – mondta Banjac a Tanjugnak. Támogatja a szaktárca takarékossági ajánlásait. Szerinte a háztartások minden különösebb megfeszítés nélkül, csupán észszerűbb felhasználással képesek lesznek 10 százalék körüli villanyáram-megtakarításra. Mint mondta, az ország össz áramfogyasztásának 40 százaléka a háztartásokra esik. Az állam nagy összegeket költ a behozatalra ahelyett, hogy azt a pénzt a hálózat fejlesztésére fordítaná. Hatalmas, 12 százalékos az átviteli rendszerben tapasztalt veszteség is, az európai átlag ugyanis csak kb. 4 százalék – figyelmeztetett Banjac.

– A háztartásokban elfogyasztott energia 60 százaléka a fűtésre megy el, a fogyasztás 15 százaléka áram, mert a családok fele fával fűt. Mindazoknak, akik a villamos energiát hőenergiává változtatják, át kellene térniük az energiatakarékos fűtési megoldásra, a hőszivattyús inverteres klímaberendezés használatára. Második legnagyobb fogyasztóként a háztartásokban az áram 24 százalékát a bojler nyeli el. A konyhában ajánlatos az átfolyós vízmelegítő, a fürdőszobában pedig az akkumulációs bojler. Ügyelni kell arra, hogy a vízmelegítők űrtartalma megfeleljen a családtagok számának, és hogy csak olcsó áram idején kapcsolják be őket. Ha pedig nincs mód a nyílászárók cseréjére, föltétlenül ragasszanak rájuk tömítőszalagot, mert különben a hőenergia 50 százaléka is elveszhet – ajánlja Banjac. (Tanjug)