A legmodernebb laboratóriumi vizsgálóberendezésekkel szerelték föl a tartományi kormány támogatásának köszönhetően a kamenicai A biotech lab laboratóriumot. A világon széleskörűen használt, de Szerbiában még egyedülálló új technológiával százalékarányos pontossággal kimutathatják, hogy a behozatali termékben mekkora koncentrációban van jelen génmanipulált anyag.
Ez azért fontos, mert az idevonatkozó törvények így határozzák meg az élelmiszerként és állati takarmányként szolgáló behozatali áruban a génmanipuláltság megengedett mértékét, ami a növényi magvaknál, vagyis a mezőgazdasági nyersanyagnál 0,1 százalék, a földolgozott termékeknél pedig 0,9 százalék lehet. A régi műszerekkel csak a génmanipuláltság kimutatására voltak képesek.
Dr. Dragoslav Petrović tartományi tudományügyi és technológiai fejlesztési titkár tegnap ünnepélyes keretek között nyújtotta át az akkreditációról szóló elismervényt az intézet igazgatójának, mgr. Ivana Vasiljevićnek. Petrović elmondta, hogy a kamenicai Educons Egyetem keretébe tartozó biotechnológiai laboratóriumnak sikerült kielégítenie a szigorú föltételeket: birtokában van a szükséges technológiai fölszerelésnek és elegendő számú, megfelelő tudományos végzettséggel rendelkező szakember dolgozik az intézményben. A tudományos titkár szavai szerint a tartományi kormány azon dolgozik, hogy a behozatali árura az európai szabványok szerinti teljes körű élelmiszer-biztonsági rendszert építsenek ki. Ezt szolgálta az A biotech lab-ba való beruházás is, ami Ivana Vasiljević szavai szerint, félmillió euróba került. Ez, mint mondta, talán soknak hangzik, ám ezért az összegért a legmodernebb berendezéshez juthattak hozzá, ami kielégíti a legszigorúbb uniós előírásokat is.
Mgr. Gordana Zdjelar rövid ismertetőt tartott az új laboratóriumi rendszerről, aminek a működése a génmanipulációtól mentes termék és a vizsgált termék összehasonlításán alapul. A mezőgazdasági kultúrák, a szója, a kukorica, az olajrepce, a rizs stb. vizsgálatát végezhetik el általa, de az olyan földolgozott termékekét is, mint amilyen a szójapogácsa. Jelenleg naponta mintegy 5 laboratóriumi vizsgálatot hajtanak végre, de szükség szerint ezt a számot napi 20 mintavételre is fölemelhetik. A mintákat a mezőgazdasági minisztérium Növényvédelmi Felügyelősége juttatja el hozzájuk vizsgálatra.
