2024. május 20., hétfő

Befektetéssel védeni az ültetvényeket

A gyümölcsösök és szőlőskertek fejlesztéseit támogatta a mezőgazdasági titkárság

Korszerű védelmi rendszerekkel kell felszerelni a gazdaságokat ahhoz, hogy megőrizzük a termelést – hangzott el azon a szerződés-aláíráson, amelyen a gyümölcsösök és szőlőskertek fejlesztésére vonatkozó támogatásokat hitelesítette a mezőgazdasági titkárság a tulajdonosaikkal és képviselőikkel. A nagy érdeklődésre való tekintettel az idén csaknem 109 millió dinárra növelték meg az év elején még 80 millió dinárra tervezett támogatási keretet – mondta az eseményen Ótott Róbert titkárhelyettes. Hozzátette: a titkárság állandó jelleggel követi a gazdák igényeit, és igyekszik azok alapján alakítani a pályázatokat is.

– Kiszámíthatatlan időjárásnak kell megfelelniük a gazdáknak az elmúlt évek óta. Ebből a szempontból nagyon fontos az a pályázati vonalunk, amellyel a jégvédelmi rendszerek kiépítését támogatjuk a gyümölcsösökben és szőlőskertekben. Többek között ezeknek a bekerítése is annak a kiírásnak a tárgyát képezte, amelynél a gazdáink 50–70 százalékos költség-visszatérítést tudtak igényelni a 200 ezertől kétmillió dinár értékű befektetéseikre. Ezekkel az intézkedésekkel megpróbáljuk a gazdaságokat úgy fejleszteni, hogy meg tudjanak felelni az időjárási viszontagságoknak, meg tudják védeni az ültetvényeiket, és ezáltal versenyképesebb árut bocsáthassanak a piacra – mondta a titkárhelyettes a szerződések aláírásán.

MOGYORÓT A LAZA FÖLDBE!

Az eseményen elhangzott, hogy a pályázat nyomán összesen több mint 180 millió dinár értékű befektetés valósul meg a vajdasági gyümölcsösökben és szőlőskertekben. A temerini Zsúnyi–Szilák Földműves-szövetkezet egy gyümölcspermetező költségeinek megtérítésére pályázott, a mogyoróültetvényeken hasznosítanák.

– A szövetkezet 23 hektáron termeszt mogyorót, de magántulajdonban további 15 hektáros ültetvény van. Az első töveket hat évvel ezelőtt ültettük, és négy évvel ezelőtt fejeztük be a telepítést olyan területeken, amelyeken könnyebb és lazább a talaj. Ezen a határrészen külön gondot okozott a szárazság, ezért úgy gondoltuk, hogy biztosabb termelést tudunk elérni a mogyoróültetvénnyel – utalt az akkori és a további befektetések okára Zsúnyi József termelő.

Surányi Bettinától, a szövetkezet képviselőjétől viszont megtudtuk, hogy a gyümölcspermetező költségét negyven százalékban térítette meg a titkárság, azaz több min 558 ezer dinárral támogatta a befektetést. A megvásárolt atomízőr ára ugyanis adó nélkül 1,4 millió dinár körül mozgott – mondta a szövetkezet fiatal munkatársa.

A királyhalmi Mészáros házaspár és az adai Komlós Annamária is kitartanának az almatermesztés mellett (Tóth D. Lívia felvétele)

A királyhalmi Mészáros házaspár és az adai Komlós Annamária is kitartanának az almatermesztés mellett (Tóth D. Lívia felvétele)

TOVÁBBRA IS A JÉGVÉDELMEN A HANGSÚLY

A befektetések, illetve a védelmi rendszerek kiépítésének jelentőségét a mezőgazdasági titkárság képviselői is hangsúlyozták a tartományi kormány előcsarnokában megtartott eseményen. Az adai Komlós Annamária már az előző években is sikerrel járt a mezőgazdasági titkárság pályázatain.

– Az idén egy fűkasza beszerzésére pályáztunk. A titkárság 540 ezer dinár támogatást nyújtott ehhez, azaz 70 százalékban visszatérítette a befektetésünket. Nagy szükség volt a családi gazdaságunkban erre a fűkaszára, a földművelés mellett ugyanis gyümölcsösünk is van: elsősorban almatermesztéssel foglalkozunk. Az ültetvényünket már a korábbi években sikerült felszerelni jéghálóval, így az idei ítéletidő szerencsére nem érintette a hozamot – mondta Annamária.

Hasonló helyzetről számolt be érdeklődésünkre a Mészáros házaspár is Királyhalomról. A családi gazdaságban ugyanis összesen nyolchektáros gyümölcsöst gondoznak: a korábbi években sikerült hét hektárt is felszerelni jégvédő hálókkal, az utolsó hektáron azonban az idén valósították meg a védelmet.

– Bennünket érintett az ítéletidő, és jelentős kárunk volna, ha nem fejeztük volna be időben a jégvédelmi hálók felszerelését. Ebbe az idén csaknem kétmillió dinárt fektettünk be. A pályázat által az összegnek csaknem a felét megtéríti számunkra a titkárság. Nagyon sokat jelent nekünk ez a segítség: már korábban is kihasználtuk a lehetőségeket, mert csak így tudunk fejleszteni és haladni előre ezekben a nehéz időkben – hangsúlyozta Mészáros József.

A királyhalmi és az adai almatermesztők kérdésünkre elmondták, hogy a kiszámíthatatlan időjárás mellett gondot okoz számukra az értékesítés is. Az orosz piac megszűnésével egyidejűleg ugyanis a felvásárlási árak is csökkentek: manapság legfeljebb 50-60 dinárt tudnak megfizettetni az alma kilogrammjáért, ugyanakkor a burgonyáért 90-100 dinárt is fizetnek. Sok almatermesztő már az idén úgy döntött, hogy felszámolja az évtizedes munkáját és befektetését, és az almafák helyére krumplit ültet – mutatott rá a problémára a Mészáros házaspár.

Nyitókép: A temerini Zsúnyi-Szilák Földműves Szövetkezet egy gyümölcspermetező költségeinek megtérítésére pályázott (Tóth D. Lívia felvétele)