2024. május 20., hétfő

Új méhcsaládokat a kipusztultak helyébe!

A méhészek befektetéseit 35 millió dinárral támogatta a mezőgazdasági titkárság

Az év közepe táján több helyen tömeges méhpusztulásról számoltak be a gazdák: az ebből eredő károk enyhítése érdekében a mezőgazdasági titkárság őszre újabb pályázatot jelentet meg méhcsaládok vásárlására – jelentette be a méhészek támogatására vonatkozó szerződések aláírásán Ótott Róbert titkárhelyettes. Tegnap ugyanis a titkárság első kiírásán sikerrel pályázó méhészekkel írtak alá támogatási szerződést a tartományi kormány előcsarnokában: két pályázati vonal által 35 millió dináros támogatásban részesültek a vajdasági méhészek.

A temerini Pacik Renáta méhészkonténer költség-visszatérítésére pályázott a mezőgazdasági titkárság kiírásán (Fotó: Tóth D. Lívia)

A temerini Pacik Renáta méhészkonténer költség-visszatérítésére pályázott a mezőgazdasági titkárság kiírásán (Fotó: Tóth D. Lívia)

– Az egyik pályázati vonal a feldolgozást segíti, a másik pedig a méhcsaládok vásárlását, illetve a kaptárak és a méhészetben használatos eszközök beszerzését támogatja. Összesen 153 sikeres pályázóval írtunk alá szerződést. Fontos elmondani, hogy a méhészek befektetéseit 60-70 százalékban támogatta a titkárság. Összegben ez annyit jelent, hogy a költség-visszatérítés legfeljebb 300-330 ezer dinár volt – mondta a titkárhelyettes. Kiemelte: a támogatott projektek kivétel nélkül hozzájárulnak ahhoz, hogy Vajdaság területén fejlődjön a méhészet.

A temerini Pacik Renáta 200 ezer dinár támogatásban részesült: ennyivel járult hozzá a titkárság a kicsit több mint 330 ezer dináros befektetéséhez.

– Méhészkonténerre pályáztam, ami megkönnyíti számomra a méhcsaládok szállítását, ugyanis harmadik éve foglalkozom méhészettel. Korábban is segítettem egy 90 éves méhésznek pörgetni, így kezdtem el érdeklődni. Később említette, hogy szeretné továbbadni a családokat, mert számára már fárasztó a gondozásuk. Így átvettem tőle előbb tíz, majd később több családot is. Ő volt az oktatóm, tőle sajátítottam el szinte mindent, ma viszont már ő segít nekem. Jelenleg 40 családot gondozunk együtt a testvéremmel, de pakoláskor és pörgetéskor az egész család besegít a munkába. Eddig még nem volt gond az értékesítéssel sem, mivel háztól és piacokon mindent el tudtunk adni, amit eladásra szánunk. Tavalyról maradt még valamennyi méz, de nem bánom, mert az idén nem lesz annyi – mondta a fiatal temerini lány, akit a szerbiai piacon megjelenő hamis méz hatásáról is faggattunk:

A méhészek több mint 70 millió dináros befektetést valósítanak meg a támogatás révén (Ótott Róbert titkárhelyettes jobbról az első) (Fotó: Tóth D. Lívia)

A méhészek több mint 70 millió dináros befektetést valósítanak meg a támogatás révén (Ótott Róbert titkárhelyettes jobbról az első) (Fotó: Tóth D. Lívia)

– Hallottam, láttam sok mindent, de igazából nem tántorított el attól, hogy számomra a minőség maradjon az elsődleges termelési szempont. A télen tapasztaltam azt, hogy több vevőnk hajlott a sokkal rosszabb minőségű méz vásárlására, de rövid időn belül visszatértek mihozzánk. Ebben az időszakban kénytelen voltam valamelyest leengedni az árból is: a vegyes méz kilogrammjáért ezer dinárt kértem, majd miután sok helyen 700 dinárért is lehetett venni silányabb terméket, akkor egy időre leengedtem az árat 800 dinárra – támasztotta alá azt a problémát a sikeres temerini pályázó, amelyet több idős méhész is hangsúlyozott a szerződések aláírásán. Ugyanitt a rajok pusztulásának következményeiről is szó esett a gazdák és a mezőgazdasági titkárság szakemberei között.

A méhészeknek a mezőgazdasági titkárság vidékfejlesztéssel megbízott ügyvezetője, Dragica Ilić is megerősítette, hogy az idén a titkárság még egy lehetőséggel segíti a méhcsaládok vásárlását. Beszédében kiemelte, hogy a titkárság jelenlegi támogatása révén csaknem 70 millió dináros befektetések valósulnak meg a vajdasági méhészetben.