2024. május 20., hétfő

Új munkahelyek és piaci lehetőségek

Péterváradon nyitotta meg első külföldi üzemét a DSC2000 fémmegmunkáló magyar cég

Szerbia és Magyarország sikeres gazdasági együttműködésében jelentős szerepe van a vajdasági magyar közösségnek – hangzott el a DSC2000 Kft. szerbiai üzemének hivatalos átadóünnepségén Péterváradon. A magyarországi székhelyű cég csaknem 6,5 millió eurót fektetett be a szerbiai üzembe: a befektetést a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség 3 millió euróval támogatta. A beruházások negyven új munkahely megteremtését teszik lehetővé: az alkalmazottak Magyarországon fejlesztett fémmegmunkáló gépeken és eszközökön dolgozhatnak a Pobeda ipari negyedben levő üzemben.

Az orosz–ukrán konfliktus ellenére azt látjuk, hogy a Vajdaságban az ipari termelés 4,7 százalékkal nőtt, a munkanélküliségi ráta is mérséklődött, az export nagysága pedig elérte a 9,3 milliárd eurót. Büszkék vagyunk arra, hogy ebben a magyar beruházásoknak és projekteknek is nagy szerep juthatott – mondta a gyáravatón Bihari Katalin, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának a külgazdaság-fejlesztésért felelős helyettes államtitkára.

A péterváradi üzemet Magyarországon fejlesztett gépekkel és eszközökkel szerelték fel (Fotó: Ótos András)

A péterváradi üzemet Magyarországon fejlesztett gépekkel és eszközökkel szerelték fel (Fotó: Ótos András)

– Kétség sem fér hozzá, hogy a vajdasági magyarok jelentik a legerősebb összekötő kapcsot Magyarország és Szerbia között: az országaink közötti kisebbségvédelmi együttműködés nemcsak európai, de világviszonylatban is egyedülálló és kiváló. Az elmúlt 13 év sikeres kormányzati gazdaságpolitikájának köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy támogassuk a magyar vállalatok regionális és globális erősödését, terjeszkedését. Ezen belül kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a magyar vállalatok Kárpát-medencei jelenlétének erősödését segítsük – utalt arra a kormányzati keretprogramra a helyettes államtitkár, amelynek révén a magyarországi cégek befektetései megvalósulhatnak Szerbiában is.

A péterváradi fémmegmunkáló üzem megnyitóján Bihari Katalin rámutatott arra is, hogy a szerbiai befektetések a magyar kormány sikeres gazdaságpolitikájának köszönhetően valósulhatnak meg.

– Tavaly a magyar gazdaság több mint 4,6 százalékkal bővült. Rekordot döntöttek a beruházások, az export és a foglalkoztatás. Exportteljesítmény szempontjából Magyarország világszinten a 34. helyen állt, az egy főre jutó exportteljesítmény pedig ennél is kiemelkedőbb helyre került, és a 29. helyet foglalta el. A magyar export 2022-ben 142 milliárd eurós értéket ért el, ami 2017-hez képest mintegy 42 százalékos növekedést jelentett. A legfrissebb adatokat illetően is van okunk büszkélkedni, mert az idei év első három hónapjában a magyar gazdaság minden idők legmagasabb exportját produkálta: a tavalyi rekordévhez képest is 12 százalékkal növekedett, és már elérte az 50 milliárd eurót – támasztotta alá a magyar gazdaság növekedését a helyettes államtitkár.

Ugyanakkor kiemelte: Szerbia a Nyugat-Balkán országai között is a legjelentősebb kereskedelmi partnere Magyarországnak. A kétoldalú kereskedelmi forgalom megközelítette a 6 milliárd eurót, ami csaknem 36 százalékos növekedést jelent – utalt a közös érdekek megvalósításának sikerére Bihari Katalin.

SIKERES A MAGYAR EXPORTVÉDELMI PROGRAM

A helyettes államtitkár a szerbiai üzem létrehozásában kiemelte a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség szerepét. A 2019 márciusában elfogadott nemzeti exportstratégiával összhangban ugyanis 2020-ban a magyar külgazdasági és külügyminisztérium, illetve a HEPA elindította a nemzeti exportvédelmi programot. Így többek között megalapozták a külpiaci növekedési támogatási program meghirdetését is: ez ugyanis az első olyan támogatási program Magyarországon, amely vissza nem térítendő támogatást nyújt a magyar vállalatok számára külföldi beruházásaik megvalósításában.

A magyarországi cég szerbiai üzemének jelenleg 15 munkása van: a termeléshez 40-re lenne szükség (Fotó: Ótos András)

A magyarországi cég szerbiai üzemének jelenleg 15 munkása van: a termeléshez 40-re lenne szükség (Fotó: Ótos András)

A programnak köszönhetően eddig 15 országban 44 vállalat 128 milliárd forint összköltséggel valósított meg projekteket, amelyhez a magyar kormány 64,1 milliárd támogatást biztosított. Szerbiát illetően 68 pályázatot 30,1 milliárd forinttal támogatott, ami összesen 58,5 milliárd forint értékű fejlesztést eredményezett. A vajdasági gazdaságfejlesztési programmal együtt így több mint 14 ezer projektet támogatott a magyar kormány, 111 milliárd forint értékben. Ez a folyamatban levő beruházásokat is beleértve 230 milliárd forint értékű befektetéseket jelent – hangzott el a gyárátadón.

Néhány évvel ezelőtt még a kiváló baráti kapcsolatok gazdasági hasznosulását szorgalmazták a két ország vezetői, ma viszont már szintet léptünk, nemcsak a kereskedelmi adatok vonatkozásában, de az egymás gazdaságába való beintegráltság tekintetében is – összegezte az adatokkal alátámasztott sikeres együttműködést az eseményen Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.

ÚJ BERUHÁZÁS, ÚJ LEHETŐSÉGEK

A magyar kormány a HEPA ügynökség által biztosított 1,1 milliárd forintos támogatást a DSC2000 Kft. kétmilliárd forint értékű beruházásához is. A magyar vállalat székhelye egyébként Nyíregyháza ipari negyedében található. Az 1995-ben alapított cégben elsősorban acélszerkezeteket gyártanak, de gépgyártással és más fémipari megmunkálással is foglalkoznak.

Az elmúlt évtizedek során az elhivatottság és a minőségre való törekvés jellemezte a magyar vállalatot: ezekre az értékekre alapozva kezdtek neki a szerbiai üzem megvalósításának is – mondta a megnyitón Szilágyi Sándor, a DSC2000 Kft. ügyvezető igazgatója. Beszédében hangsúlyozta, hogy a szerbiai részleg megnyitásával egy újabb fejezet nyílik a magyarországi vállalat fejlődésében.

Szilágyi Sándor, Bihari Katalin, Jenei Gábor (Fotó: Ótos András)

Szilágyi Sándor, Bihari Katalin, Jenei Gábor (Fotó: Ótos András)

– Ez a lépés stratégiai jelentőséggel bír számunkra, hisz lehetőséget ad arra, hogy új piacokat fedezzünk fel, szélesebb körben szolgáljuk ki ügyfeleinket. A péterváradi gyáregységet Magyarországon kifejlesztett, egyedi és korszerű fémmegmunkáló gépekkel és eszközökkel szereltük fel. Ez lehetővé teszi számunkra a hatékony és precíz gyártást, ami hozzájárul a versenyképességünkhöz a belföldi és a nemzetközi piacokon is. Termékeinket elsősorban a szerbiai beruházásokra szeretnénk beszállítóként értékesíteni, de továbbra is számítunk európai és tengerentúli partnereinkre is – ismertette a cég céljait az ügyvezető igazgató.

Hangsúlyozta: egyáltalán nem volt kétséges az, hogy a DSC2000 Kft. Szerbia felé terjeszkedne. Újvidék kitűnő választásnak bizonyult közúti, vasúti és folyami szállítás szempontjából is, a Pobeda ipari park infrastruktúrája pedig ideális körülményeket biztosít a megbízható gyártáshoz – emelték ki a magyar felszólalók az átadón. Ugyanakkor hálájukat fejezték ki az újvidéki városi vezetés nyitottságáért és szakmai segítségéért is, de méltatták a vámhivatal közreműködését is a vámszabad terület kialakításában.

Az együttműködés jelentőségét Milorad Radojević, Újvidék város gazdasággal megbízott tanácstagja is megerősítette. Beszédében kiemelte, hogy a város az elmúlt tíz évben gazdaságilag intenzíven fejlődik. Ennek eredményeképp egy évtized alatt 40 ezerrel nőtt a munkavállalók száma a város területén, a munkanélküliség pedig 6,7 százalékos minimumra csökkent.

A DSC2000 szerbiai üzemének jelenleg 15 alkalmazottja van, de a gyártás zökkenőmentes lebonyolításához 40 munkásra lenne szükség. A tervek szerint a következő években tovább terjeszkednének, és több mint 70 munkahelyet létesítenének – hangzott el az üzem átadóján, amelyen tiszteletét tette Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete és Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja is. Jelenlétével Branko Čurćić, a tartományi kormány alelnöke is megerősítette a szerb–magyar kapcsolatok gazdasági erősödését.