2024. április 30., kedd

Kivonul a Fiat?

Milan Kovačević: Az államnak sokkal átgondoltabban kellene cselekednie

Óvatosabbnak kell lennie az államnak. Több káros projektumba is belement, amelyek nem hoznak hasznot az országnak, többet kell befektetnünk, mint amennyit valaha is visszanyerhetünk. Furcsa, hogy a hatóságok nem tették közzé, milyen szerződést kötöttek annak idején a Fiattal. A kragujevaci gyárban kialakult helyzet mintha arra utalna, hogy a Fiat ki akar vonulni Szerbiából – véli Milan Kovačević közgazdász, a külföldi beruházások szakértője.

A tíz napja leállt kragujevaci Fiat kapcsán a szerbiai hatóságok eleinte azt hangoztatták, hogy a helyzetet a többségi tulajdonosnak kell rendeznie, végül azonban az állam mégis bekapcsolódott a megoldáskeresésbe. Kovačević szerint ez igenis kötelessége az államnak, hiszen mindez hatással van a gazdasági növekedésre és a kivitelre. Az államnak 30 százalékos részesedése van, tevékenyebb szerepet kellett volna vállalnia, és szinte hihetetlen, hogy hagyta elfajulni a helyzetet.

– Attól tartok, hogy ez esetleg a Fiat kivonulási szándékának az első jele. A nyilvánosság számára nem ismeretes, hogy mit is tartalmaz a Fiattal kötött szerződés. Ha ez a megállapodás hamarosan lejár, és ha időközben a külföldi beruházó adóssága felhalmozódott, akkor ez mégis a kivonulásra kezd hasonlítani. Az itt gyártott modell eladása különben is csökkenőben van, és nincs a láthatáron egy sikeresebb tevékenység – nyilatkozta a szakértő az N1 televízió híradójában.

A Fiat vezetősége azt üzente, hogy nem tárgyal, amíg legalább be nem fagyasztják a sztrájkot. A szakszervezetek azt mondják, ez a fiatos szabály ellentétes a szerbiai törvényekkel.

Az államfő úgy értékelte, hogy a Fiat munkásainak sztrájkja kedvezőtlenül hat az újabb beruházásokra. Erről Kovačevićnek az a véleménye, hogy az átláthatóság hiánya és a rendszerbeli problémák ennél is jobban elriasztják a potenciális befektetőket.

– Az államnak sokkal átgondoltabban kellene cselekednie, több káros projektumba is belekezdett. Például a Belgrád Víziváros projektumra vagy az Emírségek mezőgazdasági befektetéseire gondolok. Több olyan vállalkozásba belekezdtünk, amelyből sohasem lesz hasznunk, inkább csak kárunk – mondta Kovačević.