2024. április 30., kedd

A tudás a fenntarthatóság záloga

Negyedszer rendezték meg a Versenyképesség és Fenntartható Fejlődés konferenciáját

A fenntartható fejlődési feltételek kialakításához elsősorban az oktatásügy reformálására, valamint egy új együttműködési modellre van szükség az állami szervek, illetve az állami intézmények között – húzták alá tegnap Újvidéken, a KOR '16, vagyis a Versenyképesség és Fenntartható Fejlődés elnevezésű konferencián.

A rendezvényt az üzleti irányadással és tanúsítványok kiadásával foglalkozó információs központ (BSC) szervezte, a tartományi kormánnyal karöltve.

Marija Vujaković, a BSC igazgatója kifejtette, a fenntartható fejlődés már nemcsak a termelékenység mértékén múlik, mint valamikor, ma már az is fontos, hogy az előrehaladás környezetbarát legyen, ugyanakkor versenyképes is. Véleménye szerint e cél elérése érdekében azonban sokat kell tenni.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

– Ma már a gazdasági fejlődés kulcsa a tudás. A tudás, amely lehetővé teszi, hogy a termelés a megújuló energiaforrásokon alapuljon, amely megtalálja a módját annak, hogy más természetes forrásokat is hatékonyabban használjunk. Ehhez pedig nélkülözhetetlen az emberi tőke is. Jó szakemberekre van szükség, a gazdaságban tevékenykedőknek pedig ki kell szélesíteniük látószögüket, más szakterületekről érkező szakemberekkel is együtt kell működmiük. Ahhoz, hogy az együttműködés megvalósuljon, komoly befektetésekre van szükség az oktatásba is, amely ebben az országban egyelőre borzasztóan gyenge lábakon áll – magyarázta az igazgató, aki szerint nemcsak a formális oktatásban kell gyökeres változásokat kieszközölni, hanem más területeken is, tehát olyan társadalmi modellt kell kialakítani, amelyben az emberek életük végéig tanulnak és fejlesztik képességeiket.

Ivan Đoković tartományi kormányfő-helyettes, tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár a sajtóhoz intézett nyilatkozatában elmondta, a tartományi önkormányzatokban a fejlesztési ügynökségek foglalkoznak a konferencián megvitatásra kerülő kérdésekkel.

– Az ügynökségek, illetve a hasonló kérdésekkel foglalkozó szolgálatok eddigi munkája jó eredményeket produkált. További céljuk, hogy egy állandóan működő információközlési csatornát építsenek ki a tartományi kormány és a polgárok, valamint más illetékesek között – magyarázta, majd arról is beszélt, hogy a fenntartható fejlődésben fontos szerepet játszik nemcsak a fiatalok képzése és motiválása, hanem az egységes infrastruktúra fejlesztése, valamint megőrzése is.

– Erre azért van szükség, hogy a fiatal szakemberek ne hagyják el településüket. Vagyis el kell érni azt, hogy az önkormányzatokban többé-kevésbé ugyanolyan mértékű legyen a fejlettségi szint – fejtette ki a titkár, aki a nap folyamán kiosztotta a legjobb szakembereknek a Versenyképesség vezetője elnevezésű tanúsítványokat is.

Ebben az évben a konferencia elsődleges célja azon problémák feltérképezése volt, amelyek meggátolják, vagyis akadályozzák Szerbia fenntartható fejlődését, legyen szó olyan szakterületekről mint a gazdaság, energiaügy, mezőgazdaság vagy az oktatás.

A szervezők előkészületi munkájában több neves belföldi, illetve külföldi szakember is részt vett, azzal a céllal, hogy felhívják a társadalom figyelmét a pro-aktív tevékenységek fontosságára, a környezetbarát és hatékony termelésre, valamint az eddigi belföldi és nemzetközi projektumok sikerére.