2024. április 30., kedd
EURÓPAI UNIÓ

Tovább csökkentek a roamingdíjak

Április 30-ától kezdve csökkentek az EU-n belüli roamingdíjak. Habár az Európai Unió már bejelentette, hogy hamarosan végleg törlik a korlátozást, erre még 2017 nyaráig várni kell.

Az uniós szabályozás értelmében a tagállamokban működő mobilszolgáltatók 2016. április 30-ától egy perc beszélgetésért és egy megabyte adatforgalomért legfeljebb öt centet számolhatnak fel, SMS-enként pedig legfeljebb két cent lehet a roamingdíj.

Mint ismeretes, az országhatárokat átlépő, „barangolásos” mobilhasználat különdíját lépcsőzetesen számolják fel. Már az elmúlt években is fokozatosan csökkentek a roamingtarifák az EU-n belül, 2017. június 15-én pedig végleg eltűnnek a díjak az egységes távközlési piacról szóló, tavaly nyáron elfogadott rendelet értelmében.

„Már célegyenesben vagyunk a roamingdíjak 2017-es eltörlése felé vezető úton. Ez nem kizárólag arról szól, hogy pénzt spórolnak meg az európaiak, ez a határok lebontásáról szól a digitális egységes piacon belül” – közölte Andrus Ansip digitális piacért felelős uniós biztos. A 2017-es törlés a kompromisszum értelmében annyiban nem lesz teljes és feltétlen, hogy az uniós tagországok közötti mobil-távközlési szolgáltatást nyújtó vállalkozásoknak megmarad a joguk az úgynevezett „tisztességes felhasználási irányelvek” alkalmazására, amelyek alapján továbbra is díjkötelezettséggel sújtható a „visszaélésszerű barangolás”. Az olyan mobilhasználat, amelyet nem a mobilkészüléket regisztráló tagországban folytatnak akkor nem minősül visszaélésszerűnek, ha „időnkénti utazáshoz” kapcsolódik.

Szombaton a netsemlegességre vonatkozó új szabályok is hatályba léptek. Ezeknek az a célja, hogy az internetszolgáltatók ne tehessenek különbséget a különféle szolgáltatások között, ne blokkolhassanak vagy lassíthassanak bizonyos tartalmakat, alkalmazásokat, szolgáltatásokat attól függően, hogy ki a feladó és a fogadó fél. Egy mobiltársaság, amely internethozzáférést is biztosít, például elvben nem blokkolhatja majd az olyan internetes telefonálást lehetővé tévő alkalmazásokat mint a Skype vagy a Viber, illetve azt sem szabhatja meg, melyik internetes zeneszolgáltatás használatát támogatja. A netsemlegesség előírásaitól csak bírósági határozat, törvényi felhatalmazás, illetve a hálózat túlterhelése vagy hackertámadás esetén lehet majd eltérni.

Günther Oettinger, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős EU-biztos kijelentette: „ezen szabályok minden európainak védik a jogait, hogy beavatkozástól és diszkriminációtól mentesen hozzáférhessen a kívánt online tartalomhoz”.