2024. április 30., kedd

Szülésig dolgozhatunk

Macura: Az új törvény ront a terhesek helyzetén

A jövendőbeli anyukák a szülés előtti betegszabadságuk idején csak akkor kaphatják meg teljes fizetésüket, ha azt megelőzően legkevesebb 12 hónapot dolgoztak folyamatosan. Eddig három hónap volt a feltétel, így tehát az egészségbiztosításról szóló új törvény még hátrányosabb helyzetbe sodorja a várandós nőket – írja a Politika.

– Azok a várandós nők, akik csak pár hónapig dolgoztak, mindössze néhány ezer dinárt fognak kapni, mert a gyermekes családok anyagi támogatásáról rendelkező törvény szerint, amely tavaly július 1-jén lépett életbe, a teljes fizetés folyósításához legkevesebb 18 hónapot kellett volna dolgozniuk” – magyarázta Tatjana Macura, a Mame su zakon kezdeményezés tagja.

Annak, aki például 3 hónapot dolgozott, úgy számítják ki a járandóságát, hogy havi keresetéhez hozzáadnak kilenc havi köztársasági minimálbért, majd ezt az összeget elosztják 12 -vel. Ez azt jelenti, hogy az a leendő anyuka, akinek pl. 30 000 dinár volt a fizetése, és három hónappal a munkába állás után vonult el szabadságra a terhesség miatt, a szülésig havonta 21 000 dinárt fog kapni. Miután megszült, már csak havi 5000 dinárt kap, ugyanis a gyermekes családok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezés megkülönbözteti a terhesség alatti betegszabadságot és a szülési szabadságot.

– Politikusaink állandóan a natalitás növeléséről beszélnek, közben a törvényeik nem a jó szándékot igazolják. Az újonnan elfogadott törvény gyakorlatilag arra kényszeríti a nőket, hogy egészen a szülésig dolgozzanak, tekintet nélkül arra, hogy kockázatos-e a terhességük – nyilatkozta Macura.