2024. május 20., hétfő

Bőrtípusok és ápolásuk

Gyakran ajándékozunk arc-, kéz- vagy testápoló termékeket, de nem tudjuk, hogy akinek szánjuk, annak tulajdonképpen milyen típusú a bőre. A drogériákban természetesen minden termék eladó, így az ajándék esetleg nem megfelelő annak a személynek, aki kapja.

A bőr anatómiai szerkezete minden embernél egyforma. A külső adottságok azonban, mint a bőr színe, tapintása, minden ember esetében más és más lehet.

Az egyes bőrtípusokat általában a hidratáltság, a zsírtermelődés, illetve az érzékenység szempontjából vizsgáljuk.

 AZ ÉRZÉKENY BŐR

Az érzékeny bőr nem annyira bőrtípus, mint adottság. A hozzáértők szerint manapság a nők több mint 63%-ának érzékeny a bőre. Mindez a készítmények mesterséges adalékanyagainak, a környezetszennyezésnek és a stressznek tudható be.

A különböző vegyi összetevők, sőt egyes növények is allergiás reakciót válthatnak ki, s a bőrön piros foltok jelennek meg. Az érzékeny bőr minden őt ért hatásra erősebben reagál. A hidegben azonnal kipirosodik és hámlani kezd, s akár gyenge napsütésben is leéghet. Ápolása során mindenképpen ügyelni kell a krémek, testápolók és radírok, valamint arctisztítók összetevőire. Érzékeny bőrre nam valók az alkoholtartalmú kozmetikumok. Őrizkedni kell a serkentő hatású gyógynövényeket tartalmazó kozmetikumok használatától is. Ilyenek: levendula, menta, csalán, zsálya, kakkukfű, rozmaring. Fontos, hogy az érzékeny bőrt minél kevesebb külső inger érje. Például hideg időben elég lenne csak este langyos vízzel lemosni az arcot, reggel már nem kell.

Számos illóolaj is allergiát válthat ki az arra érzékeny személyeknél. Ezért érdemes lenne a kifejezetten érzékeny bőrre illatmentes, parfümmentes, parabénmentes, alkoholmentes termékeket használni. Az utóbbi időben ilyen kozmetikumokat lehet találni a drogériákban. Az árun feltüntetik ezeket a paramétereket (pl. az olvasható rajtuk, hogy „mindenmentes” vagy 0%-os).

Érzékeny bőr esetén végezzünk allergiapróbát, mielőtt újfajta készítményt kezdenénk el használni. A fülkagyló mögötti bőrfelületre vigyük fel az új készítményt este 2-3 napig! Ha nincs bőrpír, akkor el lehet kezdeni használni a többi bőrrégióban. Lehetőleg egyszerre soha ne cseréljük le a teljes kozmetikumkészletet, adjunk időt bőrünknek (pár hetet), hogy megszokhassa az új hatóanyagokat!

NORMÁL BŐR

A normál bőr tapintása bársonyos, pórusai zártak, s egyenletes, üde színű, víz- és zsírtartalma egyensúlyban van. Nem igényel különösebb ápolást. Adjunk hálát, ha normál bőrrel áldott meg minket a természet, mert szinte mindennel ápolhatjuk.

Ilyen az idealizált bőrtípus, mégis előfordulhat, hogy nyaranta zsírosabb, telente pedig szárazabb a központi fűtés és a kinti zord időjárás miatt. Ezért érdemes odafigyelni ezekben az időszakokban az ápolására.

 SZÁRAZ BŐR

A száraz bőr érzékenyebben reagál a külső hatásokra, gyakran hámlik, pirosodik és könnyebben sérül. A száraz bőrben már genetikailag kevesebb faggyúmirigy van, és a természetes zsíros védőrétege is vékonyabb, illetve hiányoznak belőle olyan telített és telítetlen zsírsavak, amelyek a zsíros vagy normál bőrben megvannak. A problémát fokozza még a zsíros védőréteget eltávolító szappanok, lemosók széles körű használata, így ez a bőrtípus egyre gyakoribbá válik. A hideg levegő, a szél és az alacsony páratartalmú, fűtött lakások klímája is szárítják a bőrt. A száraz bőr ápolásánál ügyelni kell a krémek összetételére és a szerek hatóanyagaira. Hideg időben érdemes zsírosabb krémeket használni, ezek megvédenek a külső hatásoktól. A tisztításhoz érdemes alkoholmentes arctejet használni, majd azt hidratáló krémnek kell követnie, amely nemcsak táplálja, hanem segíti a bőr nedvességtartalmának megőrzését is.

 ZSÍROS BŐR

Sokan küszködnek a zsíros bőr problémájával, mely a fényes arcbőr okozója és az aknék, mitesszerek kialakulásában is fontos szerepet játszik. Ez a bőr jó vízmegkötő, így nedvességtartalma ideális, pórusai azonban tágak, ezért rendszeres tisztítást igényelnek.

A zsírosodás a kamaszkorra jellemző, amikor a szervezet sok hormonális változáson megy keresztül. Később is kialakulhat azonban a zsíros, fénylő arcbőr anyagcsere- és hormonzavaroknak, dohányzásnak, stressznek vagy éppen a nem megfelelő kozmetikumok használatának következtében.

A zsíros bőr ideális állapotának helyreállításában sokat segít az antioxidánsokban gazdag táplálékok fogyasztása, rendszeres testmozgás, illetve a zsíros és fűszeres ételek kerülése.

 AZ ÉRETT BŐR

Sajnos előbb-utóbb minden hölgy életében elérkezik az a pillanat, amikor felfedezi első ráncait. Az igazi gond a klimax idején következik be, amikor a hormonális változások nyomán kialakul a pergamenszerű, örökké szomjazó bőr. Tehát öregedő, érett bőr esetén két problémával állunk szemben: megfelelően kell hidratálni és zsírosítani az arc és a dekoltázs bőrét, valamint minimálisra csökkenteni a ráncok számát és mélységét. Ebben a korban már elkülönül az éjszakai és a nappali bőrápolás. A nappali kenőcs fényvédőt is tartalmazzon, az éjszakai krém pedig a ránctalanító.

A nők többsége nem sorolható egyértelműen egyik vagy másik kategóriába. A legjellemzőbb a vegyes bőrtípus. Sok esetben a több faggyúmirigyet tartalmazó testrészek, a homlok és az orr tájéka zsírosabb (T vonal), míg a többi arcrész akár száraz is lehet. Ebben az esetben a vegyes bőrtípusra ajánlott kozmetikumok nyújthatnak segítséget.

Minden típus esetében fontos, hogy az adott tulajdonságoknak megfelelő ápolást kapja a bőr. Ha nem tudjuk magunk megállapítani típusunkat, nyugodtan kérjük ki a bőrgyógyász vagy a kozmetikus véleményét!